kirjeenvaihto

Hei,
haluaisin kirjeenvaihtoystavan Venajalta, voiko joku kertoa, jos on olemassa jokin nettisaitti/yhdistys tms. josta saa tai jonne voi jattaa oman katu- tai emailosoitteen. Kyse ei ole vaimopalvelusta (olen itse nainen) tai deittineteista, kirjeista ja kielesta vain. Kiitos etukateen!
2924
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tavalliset kirjeenvaihtoilmoitukset tahtovat olla kaupallisia, puoliso-ehdokkaita tai muita hankalia tapauksia pullollaan. Toki sentään siellä voi olla ihan kunnon ihmisiäkin. Yleensä hekin oppivat aika nopeasti "lypsämään" länsimaista kirjeenvaihtokaveria.
Jos harrastat edes jotain, vaikka virkkausta, voi olla kätevä vaihtoehto etsiä netistä paikallisen virkkuukerhon kotisivu. Haulla vaikka www.rambler.ru :sta. Siellä on yleensä Foorumi, jonne innokkaat voivat pistää juttujaan. Ohjelma toimii samoin kuin läntisilläkin. Sinne voi rekisteröityä, tai muuten vain lukea. Sitten joko kertoo tarpeestaan, tai yleensä hyvä konsti on katsoa kohdasta "Пользователи" joku, joka asuu kyllä syrjässä. Mieluummin kaukana Siperiassa. Hänellä on parhaiten aikaa kirjoitella. Eikä heti tule kylään. Sinne vain postia menemään Foorumin kautta. Jotkut ilmoittavat suoraan sähköpostiosoitteensa. Sinne voi heittää "mielenkiintoisia" kysymyksiä. Muutaman kuukauden kun kirjoittelee useammalle, näkee ketä on jäljellä.
"Чат" on nopeampi "Chatti-palsta, mutta vaatii hyvää kielitaitoa pysyä mukana menossa?
Omaa sähköpostiosoittettaan ei ehkä kannata heti alkuun laittaa peliin, vaan ottaa joltain pieneltä palvelijalta tällaisia varten oman osoitteen.
Siitä vain yrittämään. Sen oppii äkkiä, ja ihmiset ovat mukavia ja neuvovat lisää. Englantiakin moni osaa kiitettävästi!
Matkailu on jokasuhteessa kätevä konsti. Henkilöltä voi kysellä kotiseudun juttuja, ja jos hyvin menee, sinne on halpaa ja mielenkiintoista vaikka joskus mennä käymään! Tuttujahan on valmiina!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kii kirjoitti:

Hei,
haluaisin kirjeenvaihtoystavan Venajalta, voiko joku kertoa, jos on olemassa jokin nettisaitti/yhdistys tms. josta saa tai jonne voi jattaa oman katu- tai emailosoitteen. Kyse ei ole vaimopalvelusta (olen itse nainen) tai deittineteista, kirjeista ja kielesta vain. Kiitos etukateen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu