Kumpi ois kivempi nimi tytölle??
Senni Sesilia vai Sara Susanna??
abc
3157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
(Tää on vain mun henk.koht. mielipide, itse en erityisemmin välitä Sesilia-nimestä... )
Eka vaihtoehto on sikäli ongelmallinen, että jos sanoo nimekseen Sesilia, niin varmasti useimmiten nimi kirjoitetaan Cecilia. Sesilia on 50 vuoden sisällä annettu nimeksi alle 100 kertaa, kun taas Cecilioita on tuhansia.
Mutta myös Sara-nimessä on se ongelma, että jotkut sanovat sen ruotsalaisittain kahdella a:lla, toiset taas yhdellä. Ja kahdella a:lla sanottuna se kirjoitetaan helposti Saara.
... on mielestäni parempi Sara-nimen yleisyydestä huolimatta. Senni on kaunis, mutta Sesiliasta en pidä, siksi ei siis sitä. Olen samaa mieltä epun kanssa siitä, että Sesilia on ongelmallinen poikkeavan kirjoitusasunsa vuoksi.
Jos nimiä saisi vähän "hämmentää", niin hyvä vaihtoehto olisi Senni Susanna. Itse en kuitenkaan laittaisi kahta s-alkuista nimeä peräkkäin, vaan mieluummin esim. Senni Emilia, Senni Eliisa, Sara Julianna tai Sara Johanna.
Jälkimmäinen