Miten sähköpostiosoite luodaan?

Kerttu

Olen 67-vuotias ja ensi kertaa "netissä". Tarvitsisin sähköpostiosoitteen.

18

9097

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iNTo

      klikkaat tämän suomi24:n etusivun vasemassa reunassa näkyvää "ota käyttöösi ilmainen sähköposti" -linkkiä ja täytät lomakkeeseen tarvittavat tiedot.

    • Gabriel

      Mene vaikka tälle sivulle:
      http://www.luukku.com

      Klikkaa punaisella olevaa "Rekisteröidy" tekstiä.

      Täytä kaavakkeessa kysytyt tiedot ja klikkaa "Jatka" nappulaa. Tietoja kysytään usemmalla sivulla. Punaisella tähdellä merkatut kohdat on pakko täyttää. Ilman tähteä oleviin kysymyksiin voi jättää vastaamatta.

      Etene niin pitkään, kunnes tulee ilmoitus, että rekisteröinti on valmis. Lopuksi sinulle näytetään vielä kaikki antamasi tiedot ja voit siinä vaiheessa vielä muuttaa niitä, jos joku kohta on mielestäsi väärin. Kun kaikki tiedot ovat oikein, voit vahvistaa rekisteröitymisen, jolloin sähköpostitunnuksesi tulee voimaan lopullisesti.

      Tämän jälkeen voit tunnuksesi ja salasanasi avulla kirjautua postiin yllä mainitun sivun kautta.

      • Olli

        Luukku on siitä hyvä posti, että sitä voi käyttää myös Outlook Express`n kanssa kun sen opettelee!


    • Kerttu

      Kiitos neuvoista.

      • vielä...

        Kannattaa ottaa käyttöön useampia sähköposteja esim. yksi omalla nimellään oleva ja jonka osoitetta ei anna kuin varmaksi tietämilleen tahoille ja ystävilleen.
        Avaa myös toinen tai kolmaskin sähköposti jonka ositteesta ei ilmene nimesi vaan on esim. [email protected] ja noita sähköpotsi osoitteita jotka ei ole nimelläsi voit antaa nettiin ja jos roskapostia alkaa kertyä liikaa avaa taas uusi.


      • nekkukristii

        Kuka kerttu


      • Leppis__
        nekkukristii kirjoitti:

        Kuka kerttu

        Leppä.


    • Juhani

      On hyvä ennakkoon harkita käyttäjätunnusta.
      Oma etu- ja sukunimi on hyvä ratkaisu joissakin tarkoituksissa. Varsinkin jos postiliikenne toimii tuttujen ihmisten kesken.

      Jos haluat liikennöidä netissä olevien nimimerkkien kanssa, niin sillon keksitty nimimerkki voi olla parempi.
      Salasanaksi valitaan sana, joka on itselle tuttu, mutta ei muille.

    • Kotkakojootti

      Olen 50 v ja yritän tän hiton älypuhelimen kans tehdä osoitetta mut alkaa tuntuu et antaa olla. Kyl on hankalaa...

      • En_laittais

        Anna olla vaan. Älypuhelimen kun joku varastaa tai siihen murtautuu, niin siinähän menetät kaikki postisi joissa saattaa olla esimerkiksi palautettuja salasanoja, pankkitunnuksesi tai muuta korvaamatonta.

        Älypuhelin on hyvä jos:
        - lukee päivän lehdet työmatkalla
        - selailee tai pelailee huvikseen joutoajalla kotona tai työpaikalla
        - tarvii etsiä aikataulutietoja
        - käyttää karttaa suunnistaessa uuteen osoitteeseen
        - valo- tai videokuvaa
        - kuuntelee musiikkia
        mutta henkilökohtaiset ja viralliset tiedot kannattaa säilyttää kotona omalla pc:llä


      • vain-huonoja-puolia

        Parasta kun älypuhelimesta sulkee mobiilidatan käytön pois kokonaan.
        Ruutu kun on kooltaan surkea nettiselailuun.
        Jos resoluutio olisikin riittävä niin ilman voimakasta suurennuslasia ei tekstin lukemisesta tule kumminkaan mitään.
        Kosketusnäyttö pilaa lopunkin sitten, käytännössä mahdoton nettikäytössä, pikkuruudulla etenkin.


    • Mee siihen että rekistöröidy

      • ElämänMittainenKoulu

        Kyllä "Kerttu" varmaan jo ehti sen sähköpostiosoitteen saada. Ei tiedä, vaikka hän olisi ~14 vuoden kuluessa sähköpostin käytön lopettanut. Syystä tai toisesta.


    • Tomivajahelppo
    • Tosihelppoooo

      TEE TUNNUS GOOGLEEN

    • mniamahdollisuuksiaon

      Gmail täytyy olla käyttöjärjestelmän takia jos käyttää Android laitetta puhelinta tai tablettia. Tilin tekeminen helppoa.
      Operaattorin tarjoama sähköposti Windows Mail on ollut ja on hyvä jos käyttää 7. Tärkeimpiä asioita varten. W10 on kai outlook.
      Yleensä tarvitsee useampia sp osoitteita ja kannattaa miettiä ja keksiä ennakkoon nimiä mitä käyttää sillä aina ei edes täysin omalla nimellä voi saada osoitettavaikka haluaisi koska samannimisiä on useita ja tai jo käytössä,kuka haluaisi olla mattimeikäläinen123@jotain.

    • toinen6kymppinen

      G-mail on helppokäyttöinen, ei turhia mainoksia, selkeä, toimiva, ja paljon tilaa. Suomi24 voi sulkeutua jos sitä ei käytä vähään aikaan. G-mailissa saa vaan vähän aikaa miettiä, ettei se käyttäjätunnus, joka pitää keksiä sähköpostiosoitteeseen, ole samanlainen kuin muilla. Siksi siihen voi lisätä vaikka numeron tai muutaman, tai jos käyttää omaa nimeä, joka on harvinainen, sekin käy, tai ainakin lisäämällä vaikka pari numeroa nimeen.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      407
      3071
    2. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2279
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      61
      2229
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      19
      1910
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      168
      1429
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      3
      1297
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1099
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      42
      954
    9. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      100
      870
    10. Sun seurassa oli turvallinen olo

      Yhteisiä vietettyjä aikoja muistelen. Yllätit mut kerran tavalla josta tulin äärettömän onnelliseksi 😘 Olkoon tämä nais
      Ikävä
      38
      852
    Aihe