pulkkamäestä sairaalaan

Onko monikaan ajatellut millaisia riskejä liittyy aivan viattomaan mäenlaskuun pihalla,poikamme laski päin pyykkitelineen tolppaa kun mäki menee vierestä aivotärähdys huuli halki hammas liikkuu.Verta valui ja itkua riitti kaksi päivää sairaalassa nyt kotona jo toipumassa.
81601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Meillä lapset käyttävät kypärää pulkkamäessä monelta kolhulta on vältytty.

Äänestä

Otan osaa, ikävä tapahtuma, mutta onneksi ei pahempaa.
Kaverini perheessä sattui joku vuosi taaksepäin, että poika sitoi polkupyörän perään pulkan ja pienemmät (3kpl) nousi siihen ja sitten tielle antamaan kyytiä.
Kun vauhti oli prhaimmillaan niin pulkka ajautuikin jäiseen penkkaan ja perheen pienimmältä katkesi reisiluu ja tulihan siinä naarmuja tietysti muillekin ja hiukan jokapuolelle.
Voi vai arvata niitä itkun määriä, ennenkuin lapsi oli sairaalassa ja kipuhoito oli alkanut tepsimään....
Monta viikkoahan siinä meni ennenkuin poika oli takaisin leikkien parissa.
Hyvä kuitenkin, ettei siinäkään pahemmin käynyt.

Se miksi kommentoin yleensä tätä hyvin asiallista, tärkeää ja hyvin ajankohtaista aihetta on se, että aikuisilla on vastuu lasten turvallisuudesta.
Eli kun näet, että pulkkamäki on liian lähellä pyykkitelinettä, niin älä anna lapsesi siinä leikkiä. Älä koe, että syytän sinua, mutta korostan tuota vastuuta.
Kaverinikin jätti lapsensa keskenään ulos, eikä osannut aavistaakaan millaisen leikin ne siellä keksivät, ja sitten jälki oli tällaista.

Toisaalta kun muistan omaa lapsuuttani ja leikkejä mitä leikittiin, niin ihme että yleensä hengissä ollaan. Läheltä piti -juttuja oli vaikka kuinka paljon.

Toivotan lapsellesi pikaista toipumista ja samalla korosta aikuisten vavonnan tärkeyttä.
Hyvää ja turvallista tulevaa laskiaista.

Äänestä
  • Pihassamme on hurjia mäkiä eikä lapsia mikään saa pysymään niistä poissa kun aina kaverikin saa lasketella,turha kieltää menemästä vaarallisempiin mäkiin kun silmä välttää niin....Kun poikamme sai rattikelkan laitettiin ehdoksi että laskettelukypärä on oltava tai kelkka pois poju valitsi kypärän kun kaverin vanhemmatkin laittoi samat ehdot.Viime talvena laski poju sitten sähkötolppaan kovalla vauhdilla jäljet kypärässä kertoo iskun olleen kovan,loppupäivän poju valitti päänsärkyä mutta onneksi ei muuta vaivaa tullut.Miten olisi käynyt jos ei olisi ollut kypärää.

    Äänestä

  • äiti kirjoitti:

    Pihassamme on hurjia mäkiä eikä lapsia mikään saa pysymään niistä poissa kun aina kaverikin saa lasketella,turha kieltää menemästä vaarallisempiin mäkiin kun silmä välttää niin....Kun poikamme sai rattikelkan laitettiin ehdoksi että laskettelukypärä on oltava tai kelkka pois poju valitsi kypärän kun kaverin vanhemmatkin laittoi samat ehdot.Viime talvena laski poju sitten sähkötolppaan kovalla vauhdilla jäljet kypärässä kertoo iskun olleen kovan,loppupäivän poju valitti päänsärkyä mutta onneksi ei muuta vaivaa tullut.Miten olisi käynyt jos ei olisi ollut kypärää.

    Olet oikeassa.
    Ei pojankoltiaisilta tietenkään voi kaikkea kieltää, sillä silloin ne hurjimmat temput tehdään ja suurimmat mäet lasketaan kun aikuisia ei ole näkyvillä.
    On ihan oikein suojata lapsen pää kypärällä mäessä, vaikka ei tolppia olisikaan näkyvissä.
    Minulla on kaksi tyttöä ja ne on onneksi niin arkoja, ettei juuri riskejä ole ilmennyt.
    Mutta siitä huolimatta tahdon seurata heidän touhujensa turvallisuuden.
    Alkavat olla jo murkkuiässä, joten riskit on muualla, kuin pulkkamäessä...

    Äänestä

niin, että saa kyllä syyttä itseään jos ajaa päni tolppaa, ei millään pahalla.

Äänestä

Se nyt vaan on niin, että tekevälle sattuu. Eihän kaikkia kolhuja millään voi välttää, toki niitä voi yrittää vähentää vaikkapa kypärillä tms. turvavälineillä. Mutta kypäränkäyttökin voi toisaalta luoda lisää turvallisuuden tunnetta. On vähän rallimeininki heti kun on kypärä päässä. Voidaan laskea entistä isommista mäistä...

Eli ei noihin oo mitään yksinkertaista lääkettä, mutta niin kauan kun selvitään kuhmuilla ja luunmurtumilla, ei ole käynyt kovin pahasti. Eri asia on sitten nämä "kolmevuotias hukkui kaivoon"-tyyppiset uutiset, jotka ovat todella masentavia.


Itse komeilin joskus 80-luvulla Seura-lehden "Viikon kuvassa", kun kavereiden kanssa laskettiin pulkalla mäkeä, joka päättyi nelostiehen. Ikinä ei kukaan laskenut auton alle vaan vauhti saatiin tyylikkäästi kurvaten pysäytettyä. Tyhjä pulkka tosin saattoi mennä tien yli säikäyttäen autoilijoita, jos oli jotenkin onnistunut kaatumaan niin, että pulkka jatkoi yksinään matkaa. Tällainen tietysti jälkikäteen hirvittää, mutta eiköhän vastaavaa tapahdu tänäkin päivänä. Toivokaamme vaan etteivät päädy lööppeihin asti...

Äänestä

Meidän naapurin poika oli rattikelkalla laskemassa mäkeä, kun kelkka pyörähti ympäri ja poika samoin. Armoton itku alkoi, isä meni katsomaan mikä pojalla oli hätänä. Poika huusi jalkaansa johon sattui kovasti eikä siihen voinut edes koskea. Poika nostettiin auton taka penkille ja vauhdilla sairaalaan. Siellä sitten huomattiin, että reisiluu murtunut ja polvilumpio pois paikaltaa ja aivan tohjona. Poika leikattiin heti. Lääkärit sanoivat, että oli milleistä kiinni ettei valtimo revennyt ja se olisi ollut pojan loppu. Isä oli tehnyt suuren virheen, kun oli mennyt nostamaan poikaa, olisi pitänyt soittaa ambulanssi. Polven olisi voinut tod.näköisesti säästää sillä. Nyt on suuri kysymys merkki, saadaanko jalasta enää koskaan kunnon toimivaa jalkaa...

Äänestä

Eräs poika laski keväällä kieltoa vastaan liukumäestä ja pylly ja reisi auki. Liukumäen alta paljastui lumen peittoon jääneet rikotut kaljapullot. Tapahtunut mikä tapahtunut. Voi vain kuvitella tuskan määrää ja nuorten hölmöyttä heittää kaljapulloja ympäriinsä. Poika sai varmasti ajateltavaa tulisiko kieltoja myös noudattaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mäki kirjoitti:

Onko monikaan ajatellut millaisia riskejä liittyy aivan viattomaan mäenlaskuun pihalla,poikamme laski päin pyykkitelineen tolppaa kun mäki menee vierestä aivotärähdys huuli halki hammas liikkuu.Verta valui ja itkua riitti kaksi päivää sairaalassa nyt kotona jo toipumassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu