Perkelen helvetti ku keljuttaa niin saatanasti! Olisi autonhakureissu saksaan suht lähellä ja vaihtoehtoina olisi passat 1.8T, bora tai IV golf. Olen lueskellut pasan etupään ongelmista, johon ei muu auta kuin vaihtaa koko perkeleen tukivarsihässäkkä lyhyin väliajoin, johon taas uppoaa sentti jos toinenkin. Saatana sentään, kun passat olisi juuri ykkösvaihtoehto. -97-98 -malleja saisi hyvään hintaan kaikilla herkuilla, eikä verotkaan olisi sieltä korkeimmasta päästä. Mutta juuri tuon päin perstä suunnitellun etupään takia pasa taitaa jäädä pois listalta. Pitää vaan laittaa sormet ja varpaat ristiin, että löytäisi ehkä hieman kolhitun v5 boran tai edukkaan 1.8t golffin.
Että semmosia kuulumisia täältä suunnalta
Että semmosia kuulumisia täältä suunnalta
Vastaukset 4
Vanhimmat
meinas unohtua, mutta hyvä kun ei unohtunut. Kertokaapas kaikki negatiiviset uutiset tuosta 2.3 v5 borasta. niitä ei taida ihan joka nakkikioskin parkkiksella olla suomessa. Tuohon 1.8T golffiin ei kuulemma tarvitse muuta tehdä kuin laittaa bensaa tankkiin ja ajoa vaan.
passatin etupäässä oli ongelmia ja on varmaan edelleenkin niissä autoissa jotka eivät ole vaihdattaneet uuden mallisia hiluja etupäähän. niissähän oli yleensä ylätukivarsi ja etummainen mikä meni nopsaan väljäksi. paras mikä kohdalle sattui niin autolla oli ajettu n.600 kilometriä ja etutukivarsi oli väljä. sittemmin tukivarsiakin on tullut vahvistettuina ja uuden mallisina ja ainakin huomattavasti on ongelmat vähentyneet. golf olisi ihan ok, mutta pari koneongelmaa on itselläni tiedossa. borassa on taas pieniä katalysaattori ongelmaa. eli teet mitä tahansa niin jokaisessa on jotain. ehkä pahin ongelma on toi vw-merkki!
Monivarsituenta on kilpa-autoista tuotu ratkaisu
jolla haetaan hyvää ajettavuutta kaikissa tie-ja kuormausolosuhteissa. Passat on ensimmäinen kansanauto jossa sitä on tuotu normaalin kuluttajan saataville. Vaihdata pasaatiin alkuperäisosat jos kolisee, tarvikeversiot ei kestä. Mazda 6 taitaa olla ensimmäinen jazpi jossa ko. ratkaisua on yritetty toteuttaa. Tojoon monivarsituenta tulee lähimmän 10 vuoden kuluessa..
mutta kuinka pian alkaa kolisemaan uudestaan?
30 000km:n jälkeen taas uudet palikat kiinni?