Sun Tzu:Art of war

Onko joku lukenut kyseisen kirjan?? Jos on niin kaikki kritiikki, negatiivinen ja positiivinen on tervetullutta...
1297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

iltalukemistoa Mikkelissä -40 luvun alkupuolella. Kenraali Airo kertoi TV:n "Itse asiassa kuultuna" ohjelmassa tutustuneensa teokseen ollessaan Ranskassa sotakorkeakoulussa 1920-luvun alkupuolella. Teos on ollut myös tsaarien Venäjän esikuntien käytössä. Teos on suomennettu ja ilmestynyt taskukirjana ilmeisesti tuon em. TV ohjelman innoittamana.(Sodankäynnin taito, kust. Love kirjat -jos oikein muistan) Ilmeisesti Pentagonin ja Valkoisen talon haukat eivät tunne tai ymmärrä tuon kirjan sanomaa. Jos olisivat siihen tutustuneet, olisivat välttyneet monelta harha-askeleelta viime retkillään. Sodan olemus, lainalaisuudet ja ihminen eivät ole muuttuneet 2000 vuoden aikana. Tekniikka ja välineet eivät ratkaise.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Henkka kirjoitti:

Onko joku lukenut kyseisen kirjan?? Jos on niin kaikki kritiikki, negatiivinen ja positiivinen on tervetullutta...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu