Hei, onko kukaan laittanut autoon lisävaloja (lisäpitkiä) maskin taakse, eli maskin ja syylarin kennon väliseen tilaan?
Syyt moiseen askarteluun ovat ennen kaikkea ulkonäkökysymykset, valot olisivat "piilossa" kun niitä ei käytetä. Ongelmia jäähdytyksen tms. kanssa? Maskin verkon "silmäkoko" on parisen senttiä, verkko tietysti hieman sotkee valokuviota.
Valoina olisi tarkoitus käyttää Hella FF 50 -valoja. Kertokaa jos on ihan päätön idea...
Lisävalot maskin taakse?
9
15517
Vastaukset
- P.Peloton
Meinasin itse samaa, mutta laitoin verkon auton omien valojen eteen kokeeksi ja tämä "söi" valotehoa aikas paljon. Muutos rakennelmiin tuli että teen aukot valojen kohdalle, mutta valot kuitenkin syylarin ja verkon väliin. Täytyy seurata lämpöjä miten käy...luulisi tuon talvella ainakin toimivan.
- Ilpo
TM kerran lisävalotestissään kokeili, mitä vaikutti, kun otti pois eräästä mallista ritilämallisen kivisuojan. Muistaakseni valoteho parani neljänneksellä, vaikka ritilä oli aika harva. Kannattaisi ehkä miettiä myös valojen sijoitusta puskurin alle.
Linkki niille, jotka haluavat kokeilla eri valaisimia auton keulalle.
http://www.kgk.se/kgk/handels/hella/index.html
- otto
joo oon tehnyt telineen lampuille ja aukot niiden kohdalle 626-79 mazdaan valotehon hyödyntämiseksi
ja hyvä tuli suorakaiteen muotoiset hellat tyyppiä en muista joku "comet"?omat valot on saman muotoiset! - Juttu
Sellaisia näkyi jo 1960-luvulla mersujen maskien takana. Valoteho hukkuu suurimmaksi osaksi ja halogeeni voi lämmittää nykyiset muoviverkot aika kuumiksi.
- Jeps
Itse asensin nuo Hellan suorakaiteen muotoiset lisäpitkät maskin taakse ja tyytyväinen ratkaisuun olen. Valotehon lisäys on riittävä, kun käyttää 100w:n (vaikkakin laittomia) polttimoita, eikä lämmötkään nouse omassa autossa, kuin mittarin puoleen väliin.
- Anonyymi
Ei tarvitse laittaa maskin taakse, VAAN voi leikata muoviritilään paneelin kokoisen aukon ja sovillaa paneelin siihen aukkoon, joko lasi maskin tasolle tai hiukan ulostullen. Ja asennus on siistin näköinen.
Näin teki ammattilainen valoasentaja Mitsuni kanssa ja paneeli meni puskurin ja rekiterikilven alle muoviritilään tehtyyn aukkoon.
Korkea maavara antaa hyvitystä ja valo valaisee erinomaisesti, pysynyt hyvin ehjänä jo pari vuotta ja on kuin "tehdasasenuksen" jäljitä. - Anonyymi
Omassa Land Cruiserissani 220 milliset ksenon -lisäpitkät olisivat työntyneet aivan liikaa ulos keulasta ja en halunnut kallista, turhaa ja painavaa karjarautaa keulalle pelkkien valojen takia. Siispä maskiin leikattiin kaksi reikää joihin lamput uppoavat sen verran syvälle, että ovat keulan tasalla. Asiallinen asennus ja ilme autolle.
Harvakin ritilä syö tehot ja muuttaa valokuviota, eli ei kannata yrittää laittaa maskin taakse, vaikka nykyisiä littanoita LED-valoja voisi helpommin sinne laittaakin kuin vanhoja halogeneja ja ksenoneita.
Edellämainittuja LED-paneliasennuksia puskurin alle upotettuina näkee nykyään yhä enemmän. - Anonyymi
Ennen muinoin Hella teki yleisimpiin automalleihin valmiita maskeja joissa oli lisäpitkät nätisti kiinni. Jännä ettei kukaan kiinalainen ole tänä päivänä lähtenyt noita tekemään.
- Anonyymi
Nykyään automalleja on ksiljoonia ja maskit integroitu vaikka mihin kokoonpanon halventamiseksi. Vanhat hyvät ajat eivät palaa...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512