Tää on vähän noloa, mut silti...
Pari päivää sitten olin aamun melkein syömättä, ja päivällä ahmin todella paljon pizzaa ja muuta roskaruokaa.
Vessassa huomasin että ulosteeni oli sellaista kovaa ja se ei tullut ulos peräaukosta. Tästä on nyt pari päivää, eikä uloste vieläkään kulje! Eli ruokaa tulee sisään mutta mitään ei pääse ulos! Pelottaa.
Olen yrittänyt juoda paljon nestettä, mutta mitäpä se oikeastaan auttaa kun uloste on jo peräsuolessa.
Oon tosissani tämän kanssa, apua!
Pari päivää sitten olin aamun melkein syömättä, ja päivällä ahmin todella paljon pizzaa ja muuta roskaruokaa.
Vessassa huomasin että ulosteeni oli sellaista kovaa ja se ei tullut ulos peräaukosta. Tästä on nyt pari päivää, eikä uloste vieläkään kulje! Eli ruokaa tulee sisään mutta mitään ei pääse ulos! Pelottaa.
Olen yrittänyt juoda paljon nestettä, mutta mitäpä se oikeastaan auttaa kun uloste on jo peräsuolessa.
Oon tosissani tämän kanssa, apua!
Vastaukset 15
Vanhimmat
koita ny ainakin liikkua,koirillakin paska irtoo kun vähän juoksentelevat.Jotain ummetuslääkettä kannattaa varmaan kans koittaa.
Oon kuullu et just tollanen paastoaminen ja sen jälkeinen ruoan yht'äkkinen ahmiminen voi aiheuttaa ummetusta. Yritä siis syödä mahdollisimman säännöllisesti, ja muista syödä myös paljon hedelmiä, marjoja ja muuta tuoretta.
Täysjyvävilja tuotteiden kanssa kannattaa nauttia myös pari lasia vettä, joka saa suolen toimimaan paremmin ja nopeemmin.
Eli tää on ummetusta, vaikka muuten suoli toimii todella hyvin?
Ärsyttää...
jos nyt ei millään laukee, eli uloste ei siis tuu, niin kysy apteekista ulostuslääkettä. on olemassa esim. peräpuikkoja tai jotain vastaavaa mitä laitetaan ja ne laukaisevat hetken kuluttua ulostusrefleksin. sopii terveelle ihmiselle hätäapuna, ei missään nimessä saa käyttää jatkuvasti. kysy tarkemmat ohjeet apteekista!
vältä banaania, mustikoita, sokeripitoisia mehuja - ne kovettavat. kokeile luumusosetta, marjoja , hapanmaitotuotteita, vettä.
Lasten kohdalla olen joskus huomannut, että ammeessa - kylvyssä, lämpimässä vedessä - pääsee kovakin kakka ulos suolesta lähes itsestään.
käytetty sellaista ummetusammetta, jossa istuttiin kylmässä vedessä? Voit varmaan kokeilla sekä lämmintä että kylmää vettä istuessa.
ennen vanhaan myös äitini laittoi peppuuni palan saippuaa, taisi olla mäntysuopaa. Ihan totta, muistan vielä.
Mahtavaamahtavaa! Oon vapaa! =)
Se kylpyjuttu autto! Lisäksi söin vaalean leivän sijaan näkkileipää, join paljon ja vältin epäsäännöllistä ruokailua ja makeaa, ja huomasin senkin edesauttavan, mutta toi kylpy...!
Ja kakki lentää! ;D
ei kannattas harrastaa niin usein sinne sitä jutskaa tiedät varmaan mitä tarkoitan.
Kokeile tätä ja kyllä toimii taas!
http://www.colonic.fi/ColonicSuomi.htm
minulla ei ole tullut uloste viikkoon minulle apua !!!!!
Oletko kokeillut V-Sibliniä, sekin auttaa ummetukseen.
Jos tukkopallo on edessä,uloste ei pääse aukosta ulos vaikka olis löysäkin.Silloin ei auta muu kun uuhtelu pumpulla monta kerta peräkkäin niin kauan kun kova ”pallo” on sulanut pois edestä.Kirjoitan kokemuksesta kun itsellä krooninen vaiva
Apteekeista saa toimivaa pehmennysainetta mm, kovaan vatsaan. Kätevissä annostelupusseissa. Tuotetta pitää vaan ottaa ennakolta.
Aloitus on 21 vuotta vanha ja aloittaja on odottanut 21 vuotta sun neuvoja.