MIHIN MENEE VANHAT TIETOKONEET?

Eli mihin menee firmojen vanhat koneet(osa myydään työntekijöille) , olen vähän kuulostellut kukaan ei tunnu tietävän, kierrätyskeskukseen tai ongelmajätelaitokselle menee hyvin vähän koneita, kerääkö joku niitä uudenmaan alueella vai mihin ne "häviää"?
Jos sinulla on ylimääräisiä/halpoja koneita ota yhteyttä
[email protected]
4668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Veljeni ostelee tavaraeriä kun firmat poistavat koneita ja kerran kyselin mitä se tekee niille niin vastaus oli että kierrättää osat eli ainakin emolevyt menevät Kuusankoski oy:lle joka maksaa tietyn kilohinnan levyistä ja ottaa täten arvometallit talteen.Sama käytäntö on joissakin muissakin laitteissa.Siis monesti jobbarit ovat asialla ennen muita.

Äänestä

käytetyissä koneissahan on ongelma se kiintolevyn sisältö.kuusakoski tiettävästi on sitoetunut tuhoamaan kovalevyt ettei niissä oleva tieto leviä.ajatelkaapa vaikka sairaalan koneet poliisin koneen jne.kyllä koneita löytyy jonkinverran myös kierrätyskeskuksista joissa niitä kunnostetaan.

Äänestä

mä erehdyin aikoinaan ostaan duunista käytöstä poistetun koneen ja mitä mä sain? kalliilla silkkaa paskaa! kone oli tyyppiä IBM PS/2-servu, 486-prossulla no siinä ei mitään mut se että SE PASKA OLI SCSI-LEVYLLÄ JA MCA-VÄYLÄLLÄ. Oli melkoinen opetus et ei kantsi ostaa konetta vilkasematta konepellin alle. kun ei meinaan saa mistään tollaseen eksoottiseen koneeseen mitään roinaa. mä luovuin kyl siitä paskasta mut se scsi-levy on siitä vielä muistona, sattuu onneks olemaan vielä ikivanha Pro Audio Spectrum 16-äänikortti jossa on scsi-ohjain samassa, ei tosin biosilla joten dos ei tunnista sitä, Winkku onneks tunnistaa. et sinne meni muutama sata markkaa.

Äänestä
  • Scasi-kone 1400 silloista markkaa. Ollaanko yhtään otettu opiksemme?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiinnostunut kirjoitti:

Eli mihin menee firmojen vanhat koneet(osa myydään työntekijöille) , olen vähän kuulostellut kukaan ei tunnu tietävän, kierrätyskeskukseen tai ongelmajätelaitokselle menee hyvin vähän koneita, kerääkö joku niitä uudenmaan alueella vai mihin ne "häviää"?
Jos sinulla on ylimääräisiä/halpoja koneita ota yhteyttä
[email protected]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu