Onko kenelläkään kokemuksia DVD/VHS-video-yhdistelmistä? Olisko antaa vinkkejä hyvistä laitteista? Niin ja pitäis olla sellanen, joka toistais myös R1-levyt.
DVD/video-yhdistelmät
novu
145210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
DVD/VHS-yhdistelmässä on yhtä komee järki, kun LEIPÄKONE/KELLORADIO tai AUTORADIO/LEIVÄNPAAHDIN-yhdistelmissä. Mitkäs himpskatin R1-levyt?
Puolen vuoden kokemuksella suosittelen LG DVC5930. Toistaa DVD, Video-cd, audio-cd, MP3, CD-R/RW tosin levyjen merkkikohtaisia eroja. Ainakin Expertillä sai kaupanteon yhteydessä alueen muutettua 0:ksi.
sain ton dvc5930 mallisen dvd/vhs yhdistelmän mutta sen mukana ei tullu käyttöohjeita ja nyt haluisin tietää et miten siihen saa kellon asennettuu?? jos nyt edes saa :D ku se olis melko hyvä asia mulle. jos joltain löytyy tota käyttöohjetta koneelta nii olisin mielelläni vastaanottamassa sitä esim sähköpostiin :)
Ainoastaan yksi syy löytyy, minkä takia kannattaisi ostaa tällainen kombo; tila ei riitä kahteen erilliseen laitteeseen.
Kun maalaisjärjellä ajattelee, niin yhdistelmä pitäisi saada halvemmalla kuin erilliset laitteet koska komponentteja tarvitaan vähemmä, kuljetus-, varastointi-, myynti- ym kulut ovat pienemmät. Mutta yllätys, yllätys - erilliset laitteet ostamalla saat paljon parempilaatuiset vehkeet kuin kombossa on.
Jos olen ymmärtänyt oikein, niin näillä yhdistelmä vehkeillä (joillain) saa kopiotua VHS kasetilta DVD levylle. Onnistuuko tämä jos on erilliset laitteet??
Olet ymmärtänyt väärin. Ei näillä saa kopioitua vhs:ltä dvd:lle. Eikä edes toisin päin, jos levyssä on kopiosuojaus. Eli ei tällaisia synergiaetuja ole olemassakaan.
Philipsin mainoksesta...
"Monipuolisten liitäntöjen ansiosta tallennat niin digitaalisista kuin analogisistakin ohjelmalähteistä – siirrä vaikka parhaat VHS-tallenteesi kätevämpään muotoon"
Tuon perusteella minä ymmärsin, että moinen onnistuu...
TALLENTAVA dvd-soitin. Nythän on puhuttu vhs/dvd-soittimesta. Enpä ole missään nähnyt sellaista comboa, jossa olisi VHS tallentava DVD.
En jaksa enää...
En kaivannut näkemyksiä, vaan kokemuksia!
Mika:
Jos olen ymmärtänyt oikein, niin näillä yhdistelmä vehkeillä (joillain) saa kopiotua VHS kasetilta DVD levylle. Onnistuuko tämä jos on erilliset laitteet??
jackass:
Olet ymmärtänyt väärin. Ei näillä saa kopioitua vhs:ltä dvd:lle. Eikä edes toisin päin, jos levyssä on kopiosuojaus. Eli ei tällaisia synergiaetuja ole olemassakaan.
Mika:
Philipsin mainoksesta...
"Monipuolisten liitäntöjen ansiosta tallennat niin digitaalisista kuin analogisistakin ohjelmalähteistä – siirrä vaikka parhaat VHS-tallenteesi kätevämpään muotoon"
________________________________________________
Siis puhuimmehan vhs-dvd-yhdistelmistä? Emmekö puhuneetkin?
Tuo Philipsin laite ei ole yhdistelmälaite vaan pelkkä tallentava-dvd. Eli siinä ei ole vhs:ää mukana.
YHTEENVETO: Combot on turhia laitteita. Jos haluat nauhoittaa tv-ohjelmia, hanki tallentava dvd. Jos haluat kopioida elokuvia, hanki tietokoneeseen liitettävä kirjoittava dvd asema. Elokuvien kopiointi vhs:ltä dvd:lle on vähä-älyisten touhua.
Joo...Nyt kun ko.laitetta tarkemmin katsoin silmällä, niin näinhän se on kuten sanoit..Sori!!!
"Elokuvien kopiointi vhs:ltä dvd:lle on vähä-älyisten touhua"
Ei tässä kukaan ole kopiomassa elokuvia dvd formaattiin...Mulla on kasa vanhoja sarjoja, live juttuja yms.yms. VHS muodossa ja olisin vain ollut kiinnostunut siirtämään nämä "turvaan" Näistä vanhoista kaseteista kun ei ikinä tiedä...
Toi mun viimenen lause ei ollu oikein asiallinen - mutta kun on törmänny monesti tyyppeihin, jotka aikoo kopioida elokuvia vhs:ltä dvd:lle.
Siis sellaisia ainutkertaisia, esim omakuvaamia, vhs-videoita kannattaa tietysti kopioida vaikka dvd:lle. Tähän tarkoitukseen käy kyllä 'erilliset' laitteet - semminkin kun tuollaista tallentavaa-dvd-vhs komboa ei kai olekaan.
Ja tätä philipsin mainoksessakin tarkoitetaan; voit kopioida vhs-nauhurilta kamat tälle tallentavalle-dvd-soittimelle. Tuo laitteen nimitys dvd-video on harhaanjohtava, sillä jotkut voivat siitä käsittää, että laitteessa on mukana myös vhs-systeemit.
Olen minäkin näihin veijareihin törmännyt...tuntui olevan kova buumi jo silloin kun videot yleistyivät. En oikein silloinkaan ymmärtänyt näiden elokuvien kopsaamista.
Käsitin todellakin tekstin väärin ja itse laitteen kuvaa katsoessani tajusin vasta, että näinhän se on kuten sanoit.
Täytyiskö mun perehtyä miten paljon nykyisen videolaitteeni liitäntämahdollisuuksiin, jotta voisin varmistua, että osataessani esim. mainitun kaltaisen Philipsin laitteen, voisin kopsata "arkistojen aarteet" dvd:lle
Osta sekä video että dvd erillisinä näin olen minä tehnyt. Nyt saa sekä dvd:t että videoita melkein ilmaiseksi. Ja jää odottamaan tallentavien dvd:n halpenemista. Näin minä olen asian ratkaissut juuri näin.