Kamala kankkunen ja työvuoro vasta alussa. Päätä särkee ja joka paikkaa kolottaa. Mahaan koskee ja tuskan hiki valuu. Nukuttaa älyttömästi mut silti aamu seitsämään pitäisi jaksaa valvoa. Mikä avuksi? Oon luvannut itselleni etten koske alkoholiin vasta kun olen niin vanha ja älykäs et osaan ottaa sitä kohtuudella...
Hirvee olo!
Huhhuijaa
2964
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
sillä ei kai meistä kukaan osaa aina ottaa kohtuudella, välillä menee överiksi. No, itse en ole ottanut tosi kovia kännejä vuosiin. Tissuttelen päivittäin.
Päänsärkyyn yleensä auttaa kahvi, mutta mahasi ei välttämättä siitä tykkää. Onko firmassa automaattia josta saa jäätelön? Jos on, mene heti ostamaan. Masu tykkää.
Tsemppiä vaan, on kyllä kokemusta pahoista kankkusista. Voin lohduttaa että omasi ei kuulosta kovin pahalta, kyllä se ohi menee.
mä oon n. 50:n jäbä, ja aiemmin kauhee doku. noi fiilarit ovat kuin kunnon juoppojen oppikirjasta,
mutta kun vaikutat olevan nuori jäbä - niin kyl se siitä menee. mut pari tosiasiaa vastaisuuden varalle: kun vanhenet ja jos putket pitenevät, niin pahimmassa tapauksessa nirri on vaarassa.
yks pahimpia haittavaikutuksia on mahd. haimatulehdus - joka muuten voi tulla nuorellekin
jäbälle viikon putken jälkeen.
vatsa on sietämämättömän kipeä, kipu heijastuu selkään ja kylkiin, mahd. oksentelua - veristäkin. jos näitä oireita ilmenee, se on zirrakeikka ilman kysymyksiä - ja jollei muu auta
tilaa ambulanssi. jokainen kunnon lekuri ja jopa
zirrakuski tietää että on kiire - kipushokki voi raapia peppua.
puhun kokemuksesta - ja sen takuulla muistaa.
toi on onneksi harvinaista, mutta viimeisimmän tapauksen kuulin muutaman viikon jussi juhlan seurauksena viime kesänä.
paranemisennuste on hyvä, mutta silloin kun itse sairastuin 20 vuotta sitten, hoidon jekut olivat
melko kivikautisella tasolla - plus sait kuulla viellä lasarettileidien vidduilua päälle!
viisain neuvo on tietenkin jättää putket väliin,
päivä tai pari - ja muista safka myös - niin ei pitäis olla hätää.
toisaalta tän maan viinapolitiikka ja tosiholistien hoito sinänsä on p:stä. mä olen monta kertaa ihmetellyt että mitä ne VM:n ketkut olisivat tehneet jos alkon kassa olis ollut joka päivä tyhjä? ainakin yksi typerä ja elitistinen tönö nimeltä oopperatalo olis jäännyt byggaamatta.
AA sun muut Michigan mallit sopivat vain harvoille ja valituille - pääasiassa hörhöille, jotka ovat tehneet raittiudesta aitoon jenkkimalliin uskonnon.
parannuskeinoista vielä sen verran, että jokainen modernisti ajatteleva lekuri kirjoittaa
sulle 10 napin respan pamia. sitä ne itsekin käyttää parannuskeinona - ja tehokkaana sellaisena - jos brenkku maistuu.
mitä juoppo kansa meinaa ylläolevasta? pami huuleen, viina veks (älä pirussa rupea sekakäyttäjäksi!) - ja kundi on kunnon levon jälkeen taas täydessä duunikunnossa. tää on sitä
kansantaloutta eikä sosiaalitantto taivastelua.