..siis juttu on niin, että viimeisen vuoden ajan oon ottanut kaljan/pari tai sitten vaihtoehtoisesti viskipaukun joitain poikkeuksia lukuunottamatta päivittäin. Ja kerran pari kuussa oikein kunnolla. Sitä ennen naukkailin pari vuotta kerran-pari viikossa. Nyt oon ollu vajaa kaks vuorokautta ilman ja on vähän levoton olo. Kysynkin siis: voiko ko. ajassa ja mainituilla käyttömäärillä jo alkoholisoitua? Oikeasti? Ja rupeenko kohta näkeen pikku-ukkoja jos en kohta kaada itselleni viskipaukkua. Vai kuvittelenko vaan koko "himon"..?
Nin..
Sieppo
6447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Et nyt sentään pikku-ukkoja, mutta olet selkeästi alkoholisoitumisvaarassa.
Itse olen "normaalikaljojen" lisäksi vetänyt 2kpl 2-viikon rankkaa putkea! Tässä vuodenvaihteessa.
Perjantaina lopetin...on tosi rankka olo..ainakin tämän viikon. Joka päivä tulee hieman parenpi olo..unettomuus on kaikkein pahin kuntoon pääsyn este.
Huimaus,surinat yöllä päässä ja yleinen vitutus.
joskus saan "hyvinvointikohtauksia" mutta..mutta
En silti ole nähnyt pikku-ukkoja. paitsi kerran ,kun otin laskukänniin matkapahoinvointi pillereitä! En ikinä enään kokeile niitä!
Tuli paskatkin housuihin..nöyryyttävää!
krapulaa se vaan on, ja menee ohi ajan myötä. Jos et ole ottanut enempää päivittäin kuin kerroit, ei sen kankkusen pitäisi olla kovin kamala. Tilaa pizza tai mene syömään pippuripihvi. Jos et meinaan halua aloittaa uudestaan.
Jos olet päättänyt olla ilman, pidä pääsi. Krapula menee ohi.
..olla niin, että psyykkinen riippuvuus on suurempi kuin fyysinen. Vähän on levoton olo edelleen mut taitaa olla vaan ihan psyykkistä kun oon niin tottunut "naukkailuun" ja viski tuntuu niin houkuttelevalta. Kyllähän tuollainen määrä vois periaatteessa oola ihan terveydeksikin, mutta taidan silti pitää vähän pidemmän tauon. Suvussa kun on viina vienyt miehiä...
Olettaisin että kyseessä on ns. paha tapa, joka on tilanteista riippuvainen. Ainakin itselläni huomasin tuollaisen ilmiön, olisi niin mukava siemaista viikonlopun koti-iltana viiniä vaikkapa TVn katselun lomassa. Varsinaisia fyysisiä oireita ei ole, mitä nyt joskus vähän vesi herahtaa kielelle kun katsoo kaapissa olevia pulloja.
No, tipaton tammikuu jatkuu vielä jonkin aikaa.
Itse en ole juonut edes päivttäin vaan viikoittain noin kerran- kaksi kertaa viikossa.
Nyt olen ollut viikon juomatta ja psyyke ja fysiikka huutaa alkoholia.
Siis tahtoo sanoa, että pinna niin kireellä, että tekisi mieli huutaa ja kiljua ja heittää jotain, mutta pysyn päätöksessä ei enää alkoholia.
Jospa jo kuukauden kuluttua lakaisi helpottamaan tämä kireys.
Niinpä,mitä kauemmin on ollut ottamatta-sen vähemmän tekee mieli.
Mitä ahkerammin naukkailee,sen useammin tekee mieli-tapa tahtoo jäädä päälle.