Onko muilla kokemuksia 850 TDI:n sankasta savutuksesta? Omani savuttaa kuin kuorma-auto! Mutta savu ei ole sinistä,eikä autossa muuteenkaan ole vikaa, öljyä ei kulu ja kulkupuoli on kunnossa!(selvästi pirteämpi kuin koeajamani uusi S60 2.4D) Mutta maantiellä ohituksissa maantie kyllä peittyy mustaan savuun... Autolla on ajettu n.310tkm.
850:n savutus
Nafta
6897
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eli syöttö on tosi isolla ja siksi ei pysty polttamaan kaikkea saamaansa polttoainetta -> musta savu.
Kaikki dsl vähäsen yleensä tölläyttelee mustaa savua, mutta jos oikein rankasti savuttaa niin kannattaa varmaan säätää.
Kulutus varmaan tippuu ainakin, tosin saattaa hieman hillitä menohaluja (tosin liika on liikaa).
Kun TDI:llä ajaa 50 km tasakaasulla vaikkapa 90 km/h ja sitten
polkaisee petaalin pohjaan, pakoputkeen kertyneen noen
kuuluukin sieltä pöllytä ulos. Jos noen tulo jatkuu,
kun poljinta pitää pohjassa kauemmin kuin 15 s,
voi syöttö olla suurella tai ahtopaine pienellä suhteessa
syötön määrään.
sinä käytät siinä kotterossa liian paljon juurakoita häkäpöntössä, ei saa laittaa myöskään autonrenkaita, käytä kuivia koivuja sellaista nopeastipalavaa, ja kun ajelet volvolla sillehän on kehitetty biopolttoaine eli paska suomeksi, jota voit helpostivalmistaa navetan tuotannosta niin loppuuu savutus
Kuules huoltokaveri sä oletkin ihan vitun fiksu kaveri!!!
mul oli aikanaan samallainen se savutti uudesta asti kunnolla silloin kun kiihdytti reippaasti ei mitään hätää hanaa vaan.siin uudes varmaan vähemmän tehoa reilusti.
Syöttö liian suurella tai myöhässä tai kuluneet suuttimet tai ahtopaineen tiedot ei mee pumpulle oikein