Hu-huu - millasia kokemuksia on Länsi-Kreikan kohteista; Korfu, Lefkas, Parga? Suunnitelmissa olisi suunnistaa jonnekin näistä syyskuun puolivälissä - riittääkö lämpö, ruoka ja juoma? Entäs mites onnistuu omatoiminen lähialueisiin tutustuminen? Kertokaa mahdollisimman paljon omia ajatuksianne, please. Toisena suuntautmisvaihtoehtona on Kos, mutta etsimme ehkä hieman aidompaa ja rauhallisempaa paikkaa!?
Länsi-Kreikka
Elsu
41269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Länsi-Kreikka on vehreätä aluetta, jossa on helppo tehdä omatoimista retkeilyä lähiseuduille (esim. autolla tai laivalla jos menee lähisaarille). Ainoa miinus Länsi-Kreikassa on se, että se on sateista aluetta ja jopa kesällä siellä satelee enemmän kuin muualla Kreikassa. Plussana taas on upeat maisemat ja kalkkikivirannat.
Parga on viehättävä kaupunki ja siellä on myös näkemistä ja tekemistä. Lähellä on upeita rantoja, jonne pääsee vaikkapa patikoiden tai laivalla. Parga on ainakin aito ja rauhallinen paikka Kosiin verrattuna. Lefkas ja Korfu ovat myös hyviä kohteita. Joskin ainakin Lefkakseen suomalaiset matkatoimistot taitavat tehdä matkoja vain Nidrin kylään ja se on aika pieni turistipaikka, jossa ei ole paljon näkemistä.
Itse voisin mennä uudestaan vielä Pargaan. Siinä oli "sitä jotain".
Muutama kesä sitten olin ystäväni kanssa viikon Pargassa ja ihastuin paikkaan todella!
Siellä ei sinäänsä mitään ihmeellistä nähtävää, mutta paikka sinäänsä on jo niin ihanan pittoreski, että varmasti viihtyy kuka tahansa (myös lapsiperheet). Pienessä kaupungissa/kylässä lähikaupan myyjäkin tuli tutuksi ja ihmiset olivat ihanan avoimia, ystävällisiä ja sydämellisiä.
Parga jo kai nimeltään tarkoittaa "aika pysähtyy". ja sen todella koki. En ole koskaan nauttinut vain olemisesta niin kuin siellä. Kaikki muut asiat unohtuivat, keskittyi vaan ihanaan olemiseen.
Toki kävimme myös lauttamatkalla Korfulla, joka oli myös näkemisen arvoinen. Kuitenkaan ei mitenkään yhtä satumaisen viihtyisä.
Eräät ystäväni, jotka suosituksestamme lomailivat vuosi myöhemmin Pargassa, olivat osallistuneet useimmillekin retkille ja olivat pitäneet.
Kaupungissa on muutamia nähtävyyksiä, kuten kaunis saari, jossa illalla kauniisti valaistu kappeli. Ja tietysti linnoitus on näkemisen arvoinen ! Kaupunki on niin pieni, että kaikkialle pääsee/joutuu kävelemään.
..säästä en osaa varmasti sanoa, mutta luulisin siellä olevan parikymmentä astetta syksylläkin.
Myös Kosilla käyneenä (joka sekin mukava, mutta aivan toisenlainen - turistipaikka- kohde ..jossa kylläkin paljon historiaa nähtävissä) en miettisi hetkeäkään !!
Parga on viehättävä, vuorten suojaama pieni rantakylä, josta löytyy mukavia rantoja ja ruokapaikkoja. Sieltä pääsee autolla vaikka Lefkasille ja laivoilla muille lähisaarille.
Lefkas on vehreän kaunis saari, jota kannattaa kierrellä omin päin autoillen. Myös pääkaupugissa Lefkadassa kannattaa käydä. Ja mikä parasta, sieltä pääsee ihanalle Ithakalle tai vaikka Kefaloniaan. Syyskuu (kuin myös kesäkuu) on paras ajankohta omatoimimatkailuun.
Jos matkakertomukseni em. paikoista kiinnostavat, otahan yhteyttä.
[email protected]
Korfulla viime syksynä käyneenä voin suositella paikkaa. Moraitikan pieni kylä on reilun puolen tunnin bussimatkan päässä Korfun (Kerkiran)kaupungista. Hyviä ruokapaikkoja riittää ja Kerkira on linnoituksineen ja vanhoine Venetsialaistyylisine kaupunginosineen vaikuttava (mutta rauhallinen) paikka. Käypä sivuilla http://ktwww.pspt.fi/w10148/ .
Sieltä löytyy hyviä juttuja Korfun vihreästä saaresta.