Turvavyö jumissa sisäänkelautuneena

Saab 900i

Törmäsin tänä aamuna todella mielenkiintoiseen vikaan vuoden 1992, 900i Saabissani:

Kuljettajan puolen etupenkin turvavyön uloskelautuminen lukkiutui, kun jarrutin äkkinäisesti. Pysäytin auton, avasin turvavyön ja annoin sen kelautua sisään. Kun yritin vetää turvavyötä ulos, lukitus ei kuitenkaan ollut vapautunut ja turvavyö on ollut tästä lähtien jumissa sisään kelautuneena, eikä tunnu kelautuvan ulospäin vaikka kuinka sitä koittaisi vekslata.

Osaako joku antaa neuvon miten Saab 900i:n etupenkin turvavyön uloskelautumisen lukituksen saisi vapautettua. Ja onko iso työ päästä käsiksi turvavyön lukitussysteemiin jos yrittäisi itse korjata? (Riittääkö sisäpuolisen takapenkin sivupaneelin irroittaminen?)

Vinkkejä tarvitaan todella kipeästi!

9

13349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaakko

      Älä käytä turvavyötä.

      • Saab 900i

        Kiitos Jaakko vinkistä, mutta kaipaan hieman toisenlaisia ratkaisuja tähän ongelmaan. =)


      • urbo
        Saab 900i kirjoitti:

        Kiitos Jaakko vinkistä, mutta kaipaan hieman toisenlaisia ratkaisuja tähän ongelmaan. =)

        Kyllä sen sai jotenkin vapautettua. Joskus kävi sama källi itelle. Ei ollut paha homma irrottaa ja kaivella se lukko auki.


      • Saab 900i
        urbo kirjoitti:

        Kyllä sen sai jotenkin vapautettua. Joskus kävi sama källi itelle. Ei ollut paha homma irrottaa ja kaivella se lukko auki.

        Kiitoksia kommentista! Täytyypä ilmeisesti alkaa kaivelemaan tuota lukkoa esille.


    • Laina

      Lainaappa kirjastosta Saabin korjausopas, ehkä siitä on apua ;)

      • Saab 900i

        Saabin korjausopas löytyy jo, mutta se ei käsittele oikeastaan milläin tavoin turvavyötä ja sen kiristys/lukitusjärjestelmää.


    • qwser

      Mulla teki joskus saman. Vaputui kun iski nurkillä pari kertaa seinään kohtaan jossa vyö menee seinän sisälle.

    • Saapas

      Vaihda autoa :=)

      • Savuton

        Turvavyön jumittaminen ei ole syy vaihtaa autoa. Minullekin ysisatanen teki tuommoisen tempun, mutta kun poistin sieltä 'ylimääräisen' muoviosan, joka jumittti kelausmekanismia, niin taas toimi. Kaipa se periaatteesa on tarpeellinen osa, mutta kappaleiksi mentyään ei enää toimittanut virkaansa, mikä se sitten olikin...

        Autohan vaihdetaan vasta kun tuhkakuppi tulee täyteen. Minä en polta, joten saattaa kulua vielä muutama vuosi.

        -Savuton saabisti -88


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      84
      3852
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1822
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      109
      1136
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      100
      1101
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      64
      946
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      165
      875
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      846
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      811
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      61
      780
    10. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      22
      751
    Aihe