Srk sensuroi

Srk sensuroi Päivämies-lehteä. Se siitä totuuden patsaasta.
81097
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Totta kai. Päivämieshän on sen äänenkannattaja. Tietysti SRK määrää, mikä pääsee julki ja mikä ei. Tämän takiahan mikään kommentti, joka on vastaan SRK:n linjaa ei pääse läpi, ei edes ilmiselvän virheellisen informaation korjaaminen, jos se saattaisi SRK:n "outoon valoon". Tiedossa on.

Äänestä

Siellä on todellakin aika tarkka sensuuri. Juttuja muutetaan monesti tosi paljon. Yhden tutun kirjoitusta oli muutettu aika paljon, sellaisiakin kohtia, jotka ei sinänsä olleet mitenkään merkityksellisiä uskonnollisesti, mutta asia oli kiusallinen, koska juttu koski häntä itseään ja siitä asiasta sai muutosten vuoksi aivan väärän käsityksen. Eli kun tuollaisiakin asioita muutetaan, ei mitään epäilyttävääkään materiaalia varmasti pääse julkaistavaksi.

Joskus on joku sanonut, että sen takia sensuurin on oltava tarkka, koska jos kirjoittaa vähänkin eri tavalla ja vaikka uudesta näkökulmasta, tulee kauheesti soittoja,kun ihmiset pahentuu niistä kirjoituksista. Jotkut tuntuvat pahentuvan joka ikisestä asiasta!

Äänestä
  • Pitää ilmoittaa kirjoittajalle, että hän voi pätellä julkaisusta, jos se menee asiattomaksi muutoksen kautta niin kirjoitatjahan siitä maineen saa sekopäisenä hourailijana, eikä srk niinkuin pitäisi.

    Yleensä luotan srk-n harkintaan mutten avioero ja alkoholi asioissa, siellä mennää ja lujaa pusikko vain ritisee puut valittaa että mitä pahaa nyt tein kun tieltä riennetään metsään meitä kirittamaan.
    Vaikkei se kuritusta olen vain pökkivät sinne tänne kun tietä etsivät avioeroa rekkauden hempeydellä peittääkseen.

    Usein tulee mieleen ONKO OMA HÄPPI liemessä niin että se pitä noin yrittä vängällä vääräksi vääntää.

    Äänestä

sillä sinne tungetaan ilmeisesti hyvien kirjoitusten puutteessa mm naurettavia Niilo Rauhala-runojen kopioita.

Lähes joka lehdessä on todella ärsyttäviä runoja joissa toistetaan hokemia

"minä särkynyt ruoko"

"kaislikko rannoillasi"

"kuin siivetön lintu kivellä kaivaten"

Kaiken huippuna on se, että muisto-ja syntymäpäiväkirjoituksiin lisätään sinne tänne sanoja ja lyhennellään sieltä täältä.
TÄTÄ EI TEE SRK vaan yksittäiset moukkamaiset toimittajat.

Esimerkiksi filosofian maisteri äidinkielessä valitti ettei IKINÄ enää kirjoita sinne kun oli hänen kirjoituksensa muutettu ihan vääräkieliseksikin. Samoin valitti eräs maallikkosaarnaaja ja opettaja jolla todella on sana hallussa. Hän oli soittanutkin toimitukseen ja valittanut ko toimittajalle mutta sama kirjoittajia aliarvioiva tyyli jatkuu.

Mutta miksi tämä(kin)pitää avauksen tekijän hengellistää?!Tyhmiä ja itserakkaita (toimittajiakin) on maailma pullollaan, ei tämä ole yksin Päivämiehen ongelma.

Äänestä
  • Rauhalan HEMPEÄT lurituksetkin karsia pois ja polttaa ROVIOLLE VAIN.

    Äänestä

  • "minä särkynyt ruoko"
    "kaislikko rannoillasi"
    "kuin siivetön lintu kivellä kaivaten"

    MAA-SEE-NTA-AA-VAA!!!!!

    Äänestä

Vuosia sitten Päivämieheen joutui/pääsi vahingossa erään epätoivoisen äidin muistokirjoitus, jossa hän pyysi uskonsisariaan ja -veljiään rukoilemaan pelastusta humalassa hukkuneelle alkoholistipojalleen. Arvatkaa vain, mikä metakka siitä syntyi..

Äänestä
  • Millainen metakka syntyi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


r.r.ääretön kirjoitti:

Srk sensuroi Päivämies-lehteä. Se siitä totuuden patsaasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu