Hei! Jos minulla on 3.5(21p) esivalintapistettä ja suoritan kasvatustieteen apron(2p) ja opettajaharjoittelun 8kk(2p.)... Niin..
Ovatko nuo suluissa olevat lisäpisteet esivalintapisteisiin lisättäviä vai tavalliseen pistemäärään? HELP!
Ovatko nuo suluissa olevat lisäpisteet esivalintapisteisiin lisättäviä vai tavalliseen pistemäärään? HELP!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Työharjoittelu ja avoimesta saadut pisteet lisätään siihen kokopistemäärään..ei esivalintapisteisiin (joita sinulla oli 21) ELI siihen 3,5:een. =)
Siis esivalintapisteitä on 3.5... Tavallisia 21!
Eli 3.5 lisätään jokatapauksessa?? :)
niin siis ne esivalintapisteet on niitä joita voi olla 0-10. Sulla oli 3,5 eli ne ei varmaan vielä ihan riitä pääsykokeeseen pääsemiseen kun pisterajat ovat olleet yleensä 5-7 pistettä. Ku saat avustajanaolemisesta 2 pistettä ja jos suoritat avoimessa 15ov:a kasvatustiedettä ni saat 1-2 pisteettä riippuen siitä onko tenttiesi/esseidesi arvosanojen keskiarvo hyvät tiedot. Jos menee huonommaksi niin saat 1 pisteen ja jos saat hyvät tiedot,saat 2 pistettä. Jos kaikki menee hyvin (saat suoritettua opinnot ja harjoitteluaika on vähintään 8 kuukautta) lisäpisteitä saat yhteensä 4. Aikaisemmat on sulla 3,5 ja sit saisit 4 eli sulla on sit yhteensä 7,5 esivalintapistettä. Näillä pisteillä pääsisit pääsykokeeseen.
Ne tavalliset pisteet on niitä kun (sulla 21) oot saanu ylioppilastutkinnon arvosanoista. Ne on siis vähän erilleen.
Toivottavasti tästä oli jotain apua. =)