Onko kellään ollut Octavian pyyhkimissä...

ongelmia?Vuoden verran olen ajellut uutena ostetulla,ja lasinpyyhkijät ovat suorastaan peestä.Ei auta vaikka on vaihtanut toisetkin sulat,ja koittanut käännellä ja väännellä että pyyhkisi paremmin.Ärsyttävä juttu,varsinkin suolatuilla teillä.
71416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse vaihdoin alkuperäiset melkein heti Bossiin, ei ole ollut sen jälkeen ongelmia. Jopa kolmatta vuotta samat sulat olleet nyt.

Äänestä
  • Sama ongelma pyyhkimien kanssa. Alkuperäiset, varsinkin apukuskin puoleinen, oli ihan onnettomat. Vaihdoin viime kesänä Boschin sulkiin, niin hyvin on sen jälkeen toiminu.

    Äänestä

  • jokke kirjoitti:

    Sama ongelma pyyhkimien kanssa. Alkuperäiset, varsinkin apukuskin puoleinen, oli ihan onnettomat. Vaihdoin viime kesänä Boschin sulkiin, niin hyvin on sen jälkeen toiminu.

    Meidän 2 vuotta vanhassa Ocussa on alkuperäiset Boschit (ainakin niissä lukee Bosch). Ovat nyt finaalissa ja menevät vaihtoon (ajettu 57tkm).

    Äänestä

6000km mittarissa ja alkusulat pyyhkii mutta ei poista kalvoa joka on lasin pinnassa.

Äänestä

Käytettynä ostetusta Ocusta meni sulat vuosi sitten ja erehdyin ostaan SWF:t, kun ne oli pari euroa Championeita halvemmat ja näytti samanlaisilta. Syksystä lähtien kiroilin, kun ei ne pyyhkiny kunnolla.

Nyt on sitten Boschit, jotka maksoi n.50% enemmän kuin muut, mutta kyllä pyyhkii hienosti! Ja sehän niiden tehtäväkin on.

Aika olennainen rakenne-ero näytti olevan SWF:ssä ja Boschissa: koko Boschin sulka runkoineen on kaareva, myötäillen tuulilasia. Kun taas SWF on aivan suora. Championista en katsonut niin tarkkaan.

Äänestä

Vaihda sulat Boschin Twin Spoilerein, niin ongelma häviää, vaikkakin niistä saa pulittaa aika huolella.

Orkkissulat on ihan syvältä ja ei lasissa mitään ihmeempää kalvoa ole, alkuperäiset sulat vaan ei pyyhi kunnolla.

Äänestä

Kaipa sulle tuli jo selväksi että pitää olla Bossit, ne on hiukka tyyriimmät kuin Bilteman sulat mutta niitä ei tartte joka viikko olla vaihtamassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ivan Hlinka kirjoitti:

ongelmia?Vuoden verran olen ajellut uutena ostetulla,ja lasinpyyhkijät ovat suorastaan peestä.Ei auta vaikka on vaihtanut toisetkin sulat,ja koittanut käännellä ja väännellä että pyyhkisi paremmin.Ärsyttävä juttu,varsinkin suolatuilla teillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu