Latasin uudet ajurit omaan näytönohjaimeeni. Kun yritän asentaa niitä asennusohjelma käskee ennen asennuksen jatkamista poistaa vanhat ohjaimet. Miten poistan vanhat ohjaimet?
Käytössäni on windows xp.
Käytössäni on windows xp.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ohjauspaneeli > Järjestelmä > Laitehallinta > Näyttösovittimet > ja sieltä vex.
Control panel ja sieltä add/remove ja sitten uudelleen käynnistys.Kone menee perus VGA tilaan.Sitten ajurin asennus.Valmis.
Mistä saisi parhaat mahdolliset ajurit, kun esim. windows updaten ohjainpäivityksien päivämäärämerkintä näyttää olevan paljon tuoreempi kuin esim. mbnetin ajuriapajalla, joka ottaa ajurit suoraan nvidian sivuilta.
Näytönohjaimeni on nvidia geforce 2 mx 200.
Joissain sivuilla ajurit saa tällä nimellä kun taas joissain nvidia detonator nimellä. Mitä nämä detonator ajurit ovat?
Jos windows updatessa vain tulee ko.ajurit (eli näytönohjaimen valmistajalla on sopimus microsoftin kanssa, niin updatesta saat aina uusimmat ajurit heti kun ne ilmestyy)
Hyvin usein juuri mbnetin ajuriapajalla on vanhoja ajureita eli linkki onkin vanhempaan ajuriin eikä linkkiä ole viitsitty päivittää uudemman ajurin lataus sivustoon.
Täällä suomenkielisellä sivulla on lähes aina saatavissa kaikkein uusimmatkin näytönohjaimien ajurit, heti kun niihin on julkaistu päivityksiä:
http://www.peliplaneetta.net/tiedostot/ajurit/naytonohjaimet/
...löytää varmimmin ja jos ei, niin sitten pitää alkaa itse tonkimaan googlen avulla.
Esim. nvidian nettisivut: http://www.nvidia.com/page/home