Reppumatkailu Italiassa?!

Henni

Hello! Olen ajatellut lähteä Italiaa kiertämään huhtikuussa(siskoni kanssa). Tarkoitus olisi, että varaan vain lennot ja yöpaikat varataan vasta Italiassa. Aikaa olisi n.kk ja haluaisin nähdä mahdollisimman paljon sekä Pohjois- että Etelä Italiaa. Onko helpompaa/halvempaa reilata siellä vai matkustaa bussilla? Kaikki kokemukset ovat tervetulleita..Millaiset urheilumahdollisuudet ovat? Hintataso? Majoituspaikat? Ja kuinka lämmintä Italiassa on Huhtikuussa?

Olisin todella kiitollinen kaikille, jotka jatksavat vaivautua minun puolestani. Sinun apusi voi olla tärkeä suunnitellessani matkaa:)

3

1524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pronto

      Pohjois-Italiasta,minusta erittäin hyvä mesta lomailuun.
      Hintataso on lähes Suomen luokkaa (ruoka ja viini halvempaa).
      Pelkästään ruoka on syy lähteä Italiaan!
      Huhtikuussa tulette tarkenemaan Suomen kesävaatteilla ja juna on halvempaa kuin bussit.
      Lisäksi olin iloisesti yllättynyt,että "pakkomyynti-mentaliteetti" puuttui kokonaan eikä kukaan roikkunut kimpussa.

    • -d-

      tulikin jo junat mainituksi, kannattaa myös varautua että siellä ei todellakaan osata englantia varsinkaan kylillä eikä isommissakaan taajamissa.

      • Minni

        Kannattaa kastastaa VR:n sivuilta, mitä maksaa tuo eurodomino-lippu italiassa. Niitä on erin pituisia lippuja, joten se saattaa olla se halvin vaihtoehto.Matkustusaika on yleensa n. puolet pidempi kuin matkustuspäivien lukumäärä (=valinnan varaa on), joten varsinkin pidemmillä matkoilla maan sisällä tuo on ihan ehdoton.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6313
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2490
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      97
      1894
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1497
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1049
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      929
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe