Uusi stilo

hello! Onko kellään tiedossa milloinkahan tuo uudella korilla (facelift) oleva Stilo olis tulossa tänne pohjolaan myyntiin? Joko tänä keväänä voi odotella sitä? Onko auto ollut virallisesti esillä jo jossain?


Toivomuslistalla olisi parempi (tunnokkaampi) ohjaus...tuskin tulee faceliftin myötä...

Se 1,4 litran moottori kuullostaisi todella hyvältä vaihtoehdolta, jos hinnat ovat kilpailukykyisiä. Fiatin hintakilpailukyky ei ole enään niin selkeä kuin 90-luvulla, mutta vieläkin se on hyvä.
81486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tosiasia on, että tänä päivänä Fiatin ei tarvitse kilpailla hinnalla, laatu on sen verran vakuuttavaa ja autot erittäin hyviä ajaa.
Kyllä Fiatilla osaamista löytyy silloin, kun sitä tarvitaan ja nyt jos koskaan sitä tarvitaan.

Eikös auton osto olekin helppoa, kun enää ei tarvitse katsella sitä edullisinta vaan voi ostaa itselleen mukavimman?
Stiloa mukavampaa saa saman kokoluokan autoista hakemalla hakea.

Ainakin Multiwagonissa tuota ohjausta on todella jäykistetty n.10% verran heti, kun se lisättiin Stilo -mallistoon, tiedossani ei ole onko tämä sama jäykistys toteutettu myynnissä olevissa 3- ja 5-ovisissa malleissa.
Voisi kuvitella, että tämä sama 10% jäykistys ohjaukseen tullee viimeistään tämän kevyen ehostuksen myötä myös näihin pienempiin Stilomalleihin.
Nimenomaan tuota moottoria odotellaan jännityksellä, sillä bensamoottorit ovat hieman jääneet kehityksessä verrattuna autossa muuten tapahtuneeseen etenemiseen.
Oikeastaan ainoa kohta, jossa Stilo hieman antaa muille periksi on tämä 1.6 -litrainen moottori, 1.8 on parempi ominaisuuksiltaan.
1.6 -litrainen ei ole huono, mutta vaatisi hieman kehitys/viritystyötä kautta linjan.
1.2 -litrainen sen sijaan on tilavuuteensa nähden erittäin kilpailukykyinen moottoririntamalla.

Äänestä

Ei ainakaan minua ohjauksen keveys häiritse, kaikkeen tottuu.

Hyvä auto Stilo on ajaa ja 1.25 -koneellakin toimii sekalaisessa ajossa hyvin.

Äänestä

Fiatit ovat nyt Suomessa erittäin edullisia muihin verattuna, monessa muissa maissa hintaeroa ei ole. Toisaalta miksi olisikaan, en näe että Fiatin pitäisi tai tarvitsisi kilpailla hinnalla vaan ihan itse tuotteella.

Onko ohjaus oikeasti mielestäsi niin huono? Jos kokemuksesi rajoittuu vain 15min koeajoon niin suosittelisin kokeilemaan uudestaan ajan kanssa.

Äänestä

Saa tosiaan nähdä miten hinnoitellaan se uus 1,4 litrainen. Moottorin valmistuskustannukset eivät ainakaan ole suuremmat. Punton hinnassa ihmetyttää suuri hinnanero 8 ja 16 venttiilisen välillä; tokko se erilainen kansi ja 8 lisäventtiilliä paljon maksaa..

Äänestä

Kiitos mielipiteistä. Ohjaus on ihan hyvä, mutta se olisi loistava jos olisi vielä hieman tunnokkaampi...Loistoautohan Stilon on.

Varsinaisesti kysyin, että tietääkö kukaan suomen aikataulua faceliftin ilmaantumisen suhteen. Siis onkohan mallit milloin muuttumassa.

Itselläni harkinnassa joko Stilo (1.2 l) tai Skoda Octavia 1.6 vm. 2002...=)

Äänestä
  • ne tule kevään aikana, helmi-huhtikuussa....
    1,4:n hinnat nousivat italiassa 50€, joten teoriassa ei niiden täälläkään pitäisi juuri nousta....

    Äänestä

  • Mirafiori kirjoitti:

    ne tule kevään aikana, helmi-huhtikuussa....
    1,4:n hinnat nousivat italiassa 50€, joten teoriassa ei niiden täälläkään pitäisi juuri nousta....

    oli hauska kuulla; ei paljo haittaa vaik Suomessa hinta nousis tuplasti:)

    Äänestä

Milloinkahan sitä facelifti-mallia vois suomeen odotella? Joko sitä jossain pää maailmaa on myynnissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bena69 kirjoitti:

hello! Onko kellään tiedossa milloinkahan tuo uudella korilla (facelift) oleva Stilo olis tulossa tänne pohjolaan myyntiin? Joko tänä keväänä voi odotella sitä? Onko auto ollut virallisesti esillä jo jossain?


Toivomuslistalla olisi parempi (tunnokkaampi) ohjaus...tuskin tulee faceliftin myötä...

Se 1,4 litran moottori kuullostaisi todella hyvältä vaihtoehdolta, jos hinnat ovat kilpailukykyisiä. Fiatin hintakilpailukyky ei ole enään niin selkeä kuin 90-luvulla, mutta vieläkin se on hyvä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu