Onko mitään hyötyä 100Hz telkkarista verrattuna"normaaliin"50Hz jos käyttää digi boxia ja katselee digi lähetyksiä?Eli jos nyt ostaa tv:n niin onko "turha"maksaa 100Hz":stä"extraa"ja onko järkevintä ostaa esim 32" 50Hz laajakuva??
sanokaas mulle..
epätietoinen
4483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käy koekatsomassa integroitu digi-TV. Kuva mielestäni paljon parempi kuin erillisillä bokseilla. Johtunee vähemmistä johdoista ja siitä että signaalia käsitellään digitaalisesti mahdollisimman pitkään.
En tarkoittanut digi tv:tä vaan analogista tv:tä ja 32" 16:9 laajakulma kuvalla varustettua ja että ostanko 50Hz vai 100Hz???kun tulevaisuudessa ostettava digiboxi,(harava-antenni)niin onko siinä vaiheessa mitään hyötyä 100Hz tv;stä???
Kokeilemalla se selviää. Itselläni entinen tv oli 50hz ja olin melkoinen skeptikko tuon satasen suhteen. Nykyisessä tv:ssä pystyn valitsemaan että toimiiko tv 50/100hz:na. Olen pitänyt tv:tä kokoajan satasena, eikä 50:een ole paluuta. Kuvan välkyntä häiritsee viiskymppisessä. Satasessa en ole huomannut mitään virhettä missään suhteessa. Aikaisemmin luulin itsekin että satasessa näkyy "häntimistä" tai että liikkuva kuva on muuten vaan epäskarppi. Kuulin myös huhuja että dvd:tä katsottaessa olisi ongelmia. Höpöhöpö - kaikki toimii ok, myös digiboxin kautta, ja kuva on loistava. Voihan tietenkin olla että näissäkin on eroja eri valmistajien kesken, mutta Sony ainakin toimii loistavasti.
Jos on huono kenttä silloin 100hz on häiriö herkempi tv. Eli miksikään mökki tv:ksi ei 100hz kannata hankkia. Jos sinulla on hyvä kuva silloin 100hz tulee kysymykseen.
Minulle 100hz omistajana kävi juuri näin että kuva oli hyvä kun katsoin taloyhtiön keskusantennista, mutta kun taloyhtiö siirtyi kaapeliverkkoon kuva huononi oleellisesti, mutta 50hz oli kuva entisellään. Oli pakko hankkia digiboxi että kuva palasi jälleen hyväksi. Nyt on kuva ok.