tämä ei varmaankaan tänne ihan kuulu mutta ajattelin että täällä ainakin olisi sellaisia ihmisiä jotka asiasta osaisi jotain sanoa. olen seurustellut vuoden yhden naisen kanssa. joka on sanoo että ei saa lapsia ilman hoitoa. ja suhteen alku vaihessa hänellä oli kuukautiset aikalailla epäsäännöllisesti, suhteen edetessä ne muuttuivat suhkot säännöllisiksi. mutta nyt niitä ei ole kuulunut kolmeen kuukauteen. se teki raskaustestin kuukausi sitten joka näytti negatiivistä. voisiko olla että hän olisi raskaana vai muuten vaan kuukautiset viipyy. olen kysynyt häneltä asiasta muttä hän vaan sanoo että hän ei voi tulla raskaaksi. tässä vaiheessa ei todellakaan lasta kaivata elämän tilanteen takia... koittakaa jotenki ottaa tosta selvää ja vastata jos vaan viitsisitte. teillä siitä on tietoa varmaan, mulla ei. kiitoksia vaivan näöstä
kuukautiset??
Pekka
4392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kuukautiset voivat olla montakin kuukautta myöhässä ilman, että olisi raskaana, ainakin sellaisella, jolla kuukautiset tulevat muutenkin epäsäännöllisesti. Kannattaa kuitenkin tehdä välillä testi, jos ei niitä kuukautisia kuulu. Ja vaikka käydä lääkärillä, jotta asia ei huolestuttaisi liikaa.
Onko tyttöystäväsi kertonut, miksi lapsen saaminen ilman hoitoja ei ole mahdollinen?
Minun siskolleni oli lääkäri sanonut, ettei hän voi saada lasta ainakaan ilman hoitoja, ja kaikki hoidotkin olivat epäonnistuneet. N. vuosi sitten hän huomasi yllättäin olevansa raskaana, ilman hoitoja. Ihanan tytön saivat.
Tiedän myös pariskunnan, joista kummallakin oli todettu lääketieteellinen este saada biologista lasta, ja silti he saivat yhteisen lapsen ilman hoitoja.
Tuli heti pessimistisesti mieleen, että entä jos hän on ollut raskaana, tehnyt abortin, ja meneehän siinä aikaa että kuukautiset taas alkavat sen operaation jälkeen,n. sellainen kuukausi. Yhteensä tuohon koko juttuun voisi hyvinkin upota se 3 kk.
...kovin pessimististä, muttei aivan mahdotontakaan! Tosin heti abortin jlk ei suositella harrastamaan seksiä, eli jos on aktiivinen sänkyelämä, kyllä sen huomaa, että jotain on vialla kun naista ei kiinnostakaan yht äkkiä. Ja nuista vuodoista... Ite tuon operaation jlk vuodin n. 3-4 viikkoa, sen jälkeen kuukautiset tuli normaalisti.
Aloittajalle: kai te kumminkin olette ehkäisyä käyttäneet, vaikkei nainen teoriassa voisikaan lasta saada? Koska aina on tuo "vahinkojen" riski.
eipä olla ei, muuta kuin silloin ihan ensimmäisellä kerralla. sen jälkeen ei kertaakaan