Mikä ei sinällään ole outoa, mutta savutus on meillä aika runsasta ja savu aika tummaa, kun poltamme kattilassa puuta. Verrattaessa naapuriimme savumme on tosi tummaa ja voimakasta. Savun tulo tosin rauhoittuu n. 15 minuutin kuluttua.
Mikä vikana ?
Oppaista olen lukenut, että mahdollisesti pidän kattilan läppää liikaa auki eli tuli palaa liian voimakkaasti. Puu on sekalaista ; mänty- ja kuusiklapia, välillä laudan palasia ja lavan jätteitä. Kaikki puhdasta puuta eli ei maalista tai öljyistä.
Mikä vikana ?
Oppaista olen lukenut, että mahdollisesti pidän kattilan läppää liikaa auki eli tuli palaa liian voimakkaasti. Puu on sekalaista ; mänty- ja kuusiklapia, välillä laudan palasia ja lavan jätteitä. Kaikki puhdasta puuta eli ei maalista tai öljyistä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ONKO PUUT KUIVIA,ILMASÄÄDÖT OIKEIN, HYVÄ VETO ? JOS ON JA TOIVOTTAVASTI ON ALAPALO KATTILA, NIIN ONKO TOISIOILMA LUUKKUA MUISTETTU AVATA, AIHEUTTAA USEIN KYSEISEN VAIVAN. MIKÄ KATTILA ON KYSEESSÄ?
Pitäisi olla hyvin kuivattuja puita ei mitään kosteita lavoja.
jos savutus tapahtuu sytytyksessä, sytytys tehdään luultavasti väärin. perehdy valmistajan ohjeisiin. omassa kattilassani (jämä nature) sytytykseen käytetään pilkettä jotta saadaan nopeasti savukaasujen lämpö nousemaan ja tämän jälkeen lisätään vasta pesä täyteen.
sytyksessä käsittääkseni ilma läppä pitäisi olla lähes auki jotta palaminen olisikin voimakasta jota sitten vedonsäätäjä kuristaa.
Kattilana on Jämä 121 puu alapalokattila. Poltan pääasiassa erittäin kuivaa lautaa ja lankun palasta sekä klapia, joka on kuivatettu riittävästi (ulkona ja pannuhuoneessa vielä 3-4 vrk). Sytytyksessä olen käyttänyt sanomalehteä, jonka päälle on laitettu alkanippua pikkuisista laudanpaloista tai tikuista ja vasta sen jälkeen pesä täyteen puuta step by step tulta kasvattaen.
Säätelimme tuttavani kanssa eilen ilmaläppiä ja se saattaa olla yksi ratkaisu. Saimme savumäärän alenemaan, kun alkuvaiheessa pidämme koko alaluukkua auki / raollaan ja pesän palaessa kunnolla säädämme ilmaläpän alaluukusta enää hieman raolleen. Jämän asiantuntija tosin neuvoi pitämään alaläppää täysin auki ketjun avulla ja vedonsäätäjää vähintään asennossa 4.
Alkuvaiheessa piipusta tuntuu jostain syystä muutenkin tulevan savua enemmän kuin varsinaisen palon aikana.
1. Puiden tulee olla kuivia. Mieluusti jopa pari vuotta kuivaneita. (Vuosi ulkona, toinen liiterissä)
2. Kattila pidettävä puhtaana.
3. Happea oikeassa suhteessa.
4. Yläpalokattila tulisi sytyttää päältä alkaen. Siis todellakin, pesä täyteen ja päälle hyvät sytöt. Vie enemmän aikaa mutta vähentää huomattavasti savun määrää ainakin joissain kattiloissa. (Tämä on virallisen energianeuvojan ohje)
Sitä savua tulee kun sulla on tuli siä pesässä. No leikki leikkinä. Miksi muuten autokin kylmänä savuttaa enemmän kun lämpöisenä? Mietippä sitä siksi se sun kattilaskin sytytyksen alkuvaiheessa savuttaa enemmän. Eli palaminen on puhtaampaa kun pesä tarpeeksi lämmin ja kunnon veto päällä. Alkuvaiheessa palaminen epätäydellistä, koska savukaasut menevät "palamattomana" piipusta pihalle.
...kosteuskin lisää "savua" alkumetreillä