Miten saisin ahdetun moottorin äänet autooni. Mulla on todella hienoksi tuunattu 525 bemu (E34) joka sinällään on jo niin nopea ettei ahdinta tarvitse, eli kumi palaa tarvittaessa muutenkin. Mutta olisi kiva jos olisi jokin laite millä saisi ahtimen vihellyksen ja dump valven suhinat aikaiseksi. Samalla jos joku keksisi miten saisin ahtopainemittarin liikkumaan "korkeilla" paineilla. Mittari mulla on jo, mutta tietenkään se ei nyt näytä kuin negatiivisia lukuja.
ja HUOM ! niinkuin jo autosta huomaatte, tää ei oo mikään amisteiniviritys.
ja HUOM ! niinkuin jo autosta huomaatte, tää ei oo mikään amisteiniviritys.
Vastaukset 28
Vanhimmat
muuta kuin pönttis ja karvareuhka mikä lipoo alapään stefat
Sitten, kun kuljetaan 200 km/h ja kumi palaa talla pohjaan laitettaessa, aletaan puhumaan tehoista.
Laita se tuuni p eppuun ja ota tehoja koneesta. Miksi haluat näyttää tehokkaalta, jos koneessa on vaivainen 2 ja puoli litraa. Turbolla saisit sitä kiihtyvyyttä vielä satasen vauhdissakin.
Corvette Stingray tehtaan tuunauksilla ja kevennyksillä poltti kumia 160 mph kun tallaa painettiin ja ilman turboa. Bemus ei taitaisi pystyä tuohon turbon kanssakaan.
Ei mulla ole tarvetta eikä taitoa suditella enää noissa nopeuksissa. kulkupuoli riittää mulle, ilman muuta on olemassa paljonkin huomattavasti nopeampia autoja, mutta mua kiinnostaa enemmän se miltä se näyttää ja miltä se kuulostaa. Kukaan ei tiedä kiihdytänkö täysillä vai en, mutta luulevat mun kiihdyttelevän hissukseen (vaikka olisikin lati tiskissä) jos kuuluu ahtimen vihellykset sun muut äänet.
V8 puhuu puolestaan. tollane ihme viritys on jo noloa. corvette stingray alle sen piimerin tilal!
vetteä viitsii jo katellakki niin tyylikäs se on.
Ne on vanhoja lahnoja vanhalla tekniikalla. Ei niillä mitään muuta teekkään kuin koristeena pihalla. Ajo-ominaisuudet samat kuin euroladalla.
niin kolli tarkennas hiukka tuota corvetteas.
ei mee poika läpi!!
"ja HUOM ! niinkuin jo autosta huomaatte, tää ei oo mikään amisteiniviritys."
Hahhaahahahahahahahahahahahahahahahahahahaaaa, vai ei ole, miten sais TURBON ÄÄNET ja AHTOPAINEMITTARIN NÄYTTÄMÄÄN LUKEMIA?
Jos et ole amisteini niin olet ainakin älyllisesti samalla tasolla jos jopa alle.
Hahhaahahahahahahahahahahahahahahahahahahaaaa
et taida olla kovinkaan hauska hahhahahhahaahhahahahhaahhahhahahaahhahahhhahhahahahahhhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhhhaahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahhaahhaahahahahahahhahahahahahahahahahaahahhahaahhaahhaahhaahahahahahahahahhaahahhaahahahheheheheheheheheheheheheheheheheeeeehhhehehhehheheheheheheehheheeheheheheheheheheheheehhe!!!!no saatiin taas nauraa, ei taida sulla olla parempaa tekemistä kuin nauraa ja imee pallimehuja kolatölkistä joka kasvaa sun tojotan pakoputken välisessä aurauskulmassa!!!!!
HAHAHAHAHAHAHAHHHHAAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHEHHEEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHHOHOHOHOHOHOHOHOHOHOHOHOHOHOHIHIHIHIHIHIHEHEHHAHAHAHAHAHAH
huhhuhh
hahhahahhahaahhahahahhaahhahhahahaahhahahhhahhahahahahhhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhhhaahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahhaahhaahahahahahahhahahahahahahahahahaahahhahaahhaahhaahhaahahahahahahahahhaahahhaahahahheheheheheheheheheheheheheheheheeeeehhhehehhehheheheheheheehheheeheheheheheheheheheheehhe
taidat olla joku hölmö nörtti. Paskaa jauhat kun et osaa oikeitakaan neuvoja antaa. No, ymmärrän sun kateutes mun omistamaani autoteollisuuden HELMEÄ kohtaan.
eikö se karvaasi kukon poika tiedä mitä meinasit tehdä ku noin naurussa on pitelemistä....noh...hahahahahhahahahahhaahahhahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahaahahahaahahahahahhaahahhaa, hehheheheheheheheheehehehe, amisviiksi ei taida olla ihan enää geimeissä mukana ku viikset väpättää...lähetään viivalle--------> keikon bimmeri vs sun tojota 1.3dx takalasin lämmitin
Ei sulla Keiko tosiaan hyvin mene! Ei mikään amisteiniviritys, mutta turbon ÄÄNET pitäis saada ilman sitä teholisää?!
Vai vielä autoteollisuuden helmi? Ja kuskina todellinen timantti...
Ettei tällä palstalla ole ketään joka asioista tietäisi, poskisolisteja kyllä riittää.
Etkö sinä idiootti tajua, etten tarvitse lisää tehoa, sitä on jo riittävästi. Haluan vain äänen, turbon asennuttaminen on sen verta kallista, etten siihen halua ryhtyä, käytän rahani järkevämmin, johonkin mikä näkyy ulospäin, tai kuuluu.
ystävällisesti siirtyä pois pilaamasta minun luomaani keskustelua. En kaipaa tuollaisia typeryksiä tänne. Jos haluatte vain kiukutella lapsellisesti, voitte perustaa sitä varten oman keskustelun, tämä keskustelu on kuitenkin minun, koska minä olen sen aloittanut ja jos minä kiellän jotakuta siihen osallistumasta, hänen tulisi järkevänä ihmisenä poistua minun keskustelustani..
noita tommosii suhahdus ääniä saa ku tilaa jenkeistä semmosen kaiutin jutun mikä pitää suhahdus äänen... täytyy sanoo et kyl sai hetken aikaa nauraa ku löys noi sivut, enää en kyl muista osotetta... ei kyl paljo enempää amis vois olla ku tommosen haluu autoonsa... kai seuraavaks vaihdat huippunopeutta lisäävät mittarin taustat...
1.ahtopaine mittarin näyttö=ota lasi pois ja laita sormella haluttu lukema. 2.turbon vihellys=avaa kuljetajan puoleinen lasi muutama sentti se vihellä kun on tarvis. 3.dump valven suhinat=ota kaverisi vänkäriksi ja avakkaa oikea ikkuna yhteisvoimin muutaman sentin sitten kaverisi voi alkaa suhiseen ja röpötämään, jos kaveri ei kerkeä lähteä mukaan voit myös nauhoittaa kasetille edellä mainitut asiat.
http://www.sunamiturbo.com/sunamiturbo.html
Ensimmäinen järkevä ihminen mun lisäksi tässä keskustelussa. Pitää kysellä vielä mistä noita saa suomesta. Kiitos ja hyvät keväänjatkot.
toi on se mitä tarkotin... kyl tolla saa taas pikku tyttöjä kyytii...
Muista poika että ahdin määrää tahdin ja yli kilon alkaa ilo...
Ja että ainoat jotka saavat viheltää töitä tehdessään on turbot... ;)
Itse asiassa turbonkaan ei tulisi viheltää... se on nääs merkkiä epätasapainosta.
Älä Keiko hetkeäkään epäile, ettenkö tietäisi jotakin turboista. Itselläni on kuitenkin yli 2 barin ahtopaineita käyttävä Kansanauto. Joskus olen siis ainakin kokeillut ruuveja kierrellä, ja ihan kohtuullisilla tuloksillakin.
Sanon vaan, että olet todella säälittävä tyyppi haikaillessasi ahtimen äänien perään aikomatta asentaa ahdinta. Jos autosi on vapari, sen tulee myös käyttäytyä niin kaikin tavoin.
Ja lopuksi... kun selvästi haet turboäänillä autoltasi katu-uskottavuutta, tulee mieleen kysymys. Rakennatko autoa itsesi, vain muiden mieleen? Kasvaako peniksesi jos autosi KUULOSTAA tehokkaalta?
Toi on kyllä faketuningia parhaimmillaan. Auto näyttää hienolta ja äänet kohdallaan, mutta tehoa ei lisätä yhtään. Toi on säälittävää. Miettikää, jos itse päättäisin, että mun turboauton pitää kuullostaa ihan V8:lta! Ihan yhtä naurettavaa!
Vedätyshän meni ihan nappiin.. En harrasta muovilirpakkeiden liimailua autoihini, enkä myöskään keinovirittämistä.. Kunhan kokeilin miten juttu uppoaa.. Turbon äänet autossani on jo, mutta ihan KKK:n tuottamina. Ovat onneksi melko hiljaiset.
Nää oot turha jätkä keiko....
Sulla on varmaan kkk:n ahtimen kuva moottorin kylessä, mutta ei muuta.
Tais alkaa itteäkis hävettään tuo jutustelu niin alkoit myötäileen!
Porua taas. Joku pelleilijä on käyny MUN nimellä täällä.
Tuo viestisi tuo pientä hilpeyttä. No sulla kun on siinä ei amis bemussa varmaan tosi isot ei amis popit..niin nauhoitat katsos jostain OIKEASTA turbosta niitä moottorin ääniä ja sitten kun todennäköisesti ajat sitä p..llurallia niin pistäs sitä vihellystä sen ulos minkä isin ostamista kajareista lähtee. Kyllä teinit on ihmeissään. Muuten Jos sun mielestä 525lla palaa rengas niin huh, huh. Ilman sairasta kytkimen ja kaasun yhteistyötä tuskin pyörähtää kunnon renkailla yhtään tyhjää. Mutta kukin tyylillään.
Ahdin määrää tahdin
OSTA TURBO; ja tunge hanuriin.