HOLA!
Oliskos jollakulla Kuuban matkakertomusta kertoa?
Oliskos jollakulla Kuuban matkakertomusta kertoa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
..haluaisit tietää?
...koska lisäinfoa ei tullut.
Ensinnäkin, Kuubasta saa varsin erilaisen käsityksen, jos esim. kieltä taitamattomana näkee vain Havannan ja Varaderon valmismatkalla tai osaa espanjaa hyvin ja kiertää maata omatoimisesti.
Samoin jos on intohimoisen innostunut musiikista ja tanssista (son, salsa etc.), matka on erittäin mielenkiintoinen.
Jos haluat tietää, miten omatoiminen matka onnistuu, voin sanoa, että varsin hyvin. Mutta se vie aikaa ja viitseliäisyyttä.
Kaksi viikkoa on varsin lyhyt aika Kuubassa, jos haluaa kierrellä. Kuuba on pidempi saari kuin usein tulee ajatelleeksi. Jos ei halua lentää (enkä yhtään ihmettele ettei joku halua) esim. Havannasta Santiagoon, on mentävä bussilla (Viazul). Kohtalaisen ok matka, mutta kestää muutamaa tuntia vaille vuorokauden. Kierrellä toisaalta ehtii hiukan kyllä myös parissa viikossa, jos keskittyy muutamaan paikkaan, ja esim. ottaa lennot mennessä Helsinki-Havanna ja tullessa Holguin-Helsinki (Orientessa, Itä-Kuubassa).
Paras tapa majoittua Kuubassa(kustannus vrt. hyöty sekä kuubalaisiin tutustuminen) on "casa particular" eli perhemajoitus. Joitakin pystyy varaamaan etukäteen esim. netin kautta.
Niin sorry en muistanu katsoa viestiäs.
Olemmemenossa maaliskuussa havanna-mananaio-havanna järjestetylle matkalle.
Mitä kannataa tehdä kahden alaiäisen kanssa ko. kohteessa onko kokemuksia....
..sama henkilö kuin nimimerkki pekko aikamiespoika?
Vastauksia oli siellä toisella foorumilla.