Olen tässä laskeskellut ja tullut siihen tulokseen, että kulujen perusteella muutaman vuoden ikäinen DTI Astra olisi varteenotettava vaihtoehto. Suurin kysymysmerkki on nyt oikeastaan mahdollinen lisälämmittimen tarve. Harvassa käytetyssä pirssissä niitä tuntuu olevan valmiina ja esim. weberin asennus ei ole aivan halpaa lystiä. Eli mikä on lisälämmittimen todellinen tarve suomen olosuhteissa?
DTI Astran lisälämmitimen tarve
Ostaja
4457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Weberi.... siis webasto / eberi. T:ebasto
Nyt on tullut n108000 km mittariin
-00 mallin astraan. Harkitsin webaston
asennusta auton ostettuani mutta luovuin
ajatuksesta, en ole lisälämmitintä
kaivannut.
Vectrassa on valmiina Eberi,joten mikset voisi sitä hankkia.Itselläni -00 Dti,aj nyt 196 tkm.Eberi(-kin) toiminut loistavasti. *puuta koputtaa*
on Astrassa sähkötoiminen lisälämmitin lämmityslaitteen kennon yhteydessä, tehoa vajaa 1kW. Myös tehokkaampi laturi, 120A, kuuluu varustukseen. Itse asensin kuitenkin esilämmitystä varten Webaston, eikä ole tarvinnut palella. Ilman lisälämmitintä olevaan autoon on Eberi tai Webasto hyvinkin tarpeellinen varuste.