Kyssäri ennen kuin on yläpohja kovin umpeen rakennettu.
Syyssateiden takia on nuot kivitalon seinän päällä olevat perslankut (kattotuolien kiinnitystä varten) napanneet täplittäin hometta ennen kuin kerittiin katto saada päälle.
Kannattaako tuolle homeelle tehdä mitään?
Jokin verran työlästä sitä on "jyystää" pois.
Ja se jää höyrynsulkumuovien taakse...
Syyssateiden takia on nuot kivitalon seinän päällä olevat perslankut (kattotuolien kiinnitystä varten) napanneet täplittäin hometta ennen kuin kerittiin katto saada päälle.
Kannattaako tuolle homeelle tehdä mitään?
Jokin verran työlästä sitä on "jyystää" pois.
Ja se jää höyrynsulkumuovien taakse...
Vastaukset 7
Vanhimmat
ainoa oikea tapa on alaarvoisen rakennusaineen vaihti toiseksi paras tapa on mekaaninen poisto, kolmanneksi voit kokeilla poistamista maalarien homepesulla, ja oletko varma että kysessä on home - kyseessä voi olla myös puussa oleva mustasieni joka on vaaraton. ja se että se on höyrynsulun takana ei takaa yhtään enempää turvallisuutta kun R-Kioskille unohtunut ostamaton kondomipaketti
ja uskossa vakaa
"kyseessä voi olla myös puussa oleva mustasieni"
Aikas mustia nuo täplät on.
Mitkä on tuon mustasiene tunnusmerkit / onko jossain esimerkkikuvia joihin voisin verrata?
kokeile kirjastoa
-sahatavarakirja
-sågverkshandboken ,1956 bonniers
ja aina voit pyyää kunnan rakennustarkastajaa paikalle. siinä on järkeä
remppaillaan
Lajia ei voi selvittää kuvan perusteella. Asiantuntija voi tunnistaa sen mikroskopoimalla tai sitten voi itse ottaa pienen näytepalan ja viedä sen lähimpään alan laboratorioon analysoitavaksi. Viimeksi mainittu ei maksa paljoa.
Ihan pikimustaa ... jotain... se on.
Hiekkapaperilla kun pöräyttää niin puu näyttää sinistyneeltä siltä kohtaa.
Pitää ottaa näyte ja tutkituttaa kuitenkin niin ompa sitten rauhallisenpi mieli...
Home on yleensä vain puun pinnalla, ja se sieni taas puun solukoissa. Raaputa pintaa pikkuisen pois vaikka puukolla. Jos täplät vielä näkyvät ja "ulottuvat syvemmälle", niin kyseessä on vaaraton sieni. Homeen voi pestä pois, eikä se ole vaarallista jatkossa, jos se aiheuttanut syy poistetaan. Eli tärkeintä on varmistaa jatkossa rakenteiden kuivuus ja tuulettuminen, ettei mitään märkää jää muhimaan muovia vasten. Home ei leviä, jos rakenteet ovat kuivat, siksi syyt kosteudelle pitää aina selvittää tarkkaan.
>Home on yleensä vain puun pinnalla, ja se sieni taas puun solukoissa. Raaputa pintaa pikkuisen pois vaikka puukolla.
Olen pätyytellyt porakoneen raspilla kaikki kohdat. Mustien täplien alla jatkuu sinertymä syvälle puuhun.
>Jos täplät vielä näkyvät ja "ulottuvat syvemmälle", niin kyseessä on vaaraton sieni.
Kuulostaa hyvältä.
> Homeen voi pestä pois, eikä se ole vaarallista jatkossa, jos se aiheuttanut syy poistetaan.
Nuo perslankut ui vedessä kaksi viikkoa syyssateissa, harkkoseinän päällä.
Tällähetkellä satsaan höyrynsulun pomminvarmaan tiiveyteen... parin seuraavan vuosikymmenen aikana nuiden lankkujen pitäisi vain kuivua...
Lisäksi ekovillasta mainostetaan että sen boori kykenisi pysäyttämään / tappamaan homeen.
>Eli tärkeintä on varmistaa jatkossa rakenteiden kuivuus ja tuulettuminen, ettei mitään märkää jää muhimaan muovia vasten. Home ei leviä, jos rakenteet ovat kuivat, siksi syyt kosteudelle pitää aina selvittää tarkkaan.
Pidän huolen että höyrynsulkumuovista eteenpäin rakenteet harvenee systemaattisesti. Ja että ullakolta on kunnon tuuletus.
(silti selvitän mitä ne täplät oli, kun tuli näyte otettua talteen... harmi ettei ollut digikamera mukana)