Mike, Maik vai Mige?

Poikahan sieltä tuli ja nyt kova nimenvääntö käynnissä. Halutaan joku kansainvälinen, muista nimistä edukseen erottuva M-alkuinen nimi.

Mike, Maik, Mige, Mikki, Miki, Miku, Mice, Mica

Mikä sopisi? Mika-nimi ei käy, koska on liian tavallinen ja kuiva nimi.

Toiseksi ja kolmanneksi nimiksi tullee Adam Oliver. Eli M????? Adam Oliver Perälä.

Ehdottakaa jotain hyvää nimeä tuohon Adam Oliverin eteen.
12793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Noista sun ehdottamista nimistä _edukseen_ erottuva on vain ja ainoastaan Mike, muut ovan ihme väännöksiä! Ottamatta kantaa nimen sopivuuteen sukunimen kanssa, ehdotan

Max
Marius
Miko
Miro
Miiko

tai sitten ihan perinteisinä niminä

Mikael
Marko
Markus
Miika
Miikka

Äänestä
  • Markus on ehdottomasti paras nimi, mutta huonoksi sen tekee se, että se on raamatullinen, kuten lähes kaikki nimet. Kannattaa antaa nimeksi vaikka Muna, Mana, Minä, Möö, M, Mursu tai Alicia Silverstone.

    Äänestä

Miki ja Miku on noista paras,entäs Max tai Marcus...Ja Mikaelhan on myös kiva...

Äänestä

mico? kääntyy ja sopii suomalaisten suuhun ja samalla sopivan erikoinen...

Äänestä

Miki on mukava, mutta eihän kukaan nyt tosissaan antaisi lapselle nimeksi Maik? "Katoppas nyt meidän Maikia (eli lausuttaisiin Maikkia)". Tulee mieleen Maikki, joka on Maijan hellittelymuoto. Tai formulaselostajien Maikkel eli Michael. Se siitä kansainvälisyydestä.

Äänestä
  • Juu, satun tietämään yhden suomalaisen lapsen, jonka nimi on Mike, ja lausutaan siis maik. Toiset lapset kutsuvat poikaa Maikki-nimellä... Itsekin luulin ennen kuin olin poikaa nähnyt, että kyse on tytöstä, kun kuulin puhuttavan "Maikista".

    Äänestä

Nimi Maik herättää hilpeyttä, vaikka kuinka yritän taistella vastaan... c-nimet taas kalskahtavat ikävästi erikoisuudentavoittelulta, jonka vuoksi lapsi joutuu sitten aina selittelemään, miten nimi kirjoitetaan.

Mikki ja Miku ovat noista ehdotuksistanne ne kivat! Mikki Adam Oliver Perälä olisi aika komea nimi.

Äänestä
  • Mikki on satuhahmo. Ei sellaisia pitäisi antaa...

    Äänestä

  • Jorma Käyrä kirjoitti:

    Mikki on satuhahmo. Ei sellaisia pitäisi antaa...

    Mikki on nimenä vanhempi kuin kyseisen nimen saanut satuolento. Sama pätee nimiin Aku, Hessu, Roope...

    Äänestä

on Mikassa tai Micassa, samalla lailla molemmat lausutaan? Vain kirjoitusasu on jälkimmäisessä hölmö... Yhtä "kuivan ja tavallisen" kuuloinen se on, oli nimessä sitten K tai C.

Mikki, Miku ja Miki kuulostavat lempinimiltä. Mige, Maik ja Mice ovat muuten vain rumia nimiä. Paras antamistasi vaihtoehdoista on siis Mike.

Äänestä

Onko tuo vitsi? Pitääkö nimikin antaa jo amerikan malliin? Se että tuijottaa mtv:tä ja palvoo amerikkaa hampurilaisia syöden ei siis riitä? Antakaa nimeksi Molo ja naurakaa sitä... Vai onko syynä oudon nimen antamiselle se, että äiti on ollut jokaisen suomalaisen nimen kanssa...?

Äänestä

Mike ei sovi suomalaiseen suuhun lausuttaessa. Voi tulla epäselvyyksiä laustaanko, Mike vai Maik.

Maik, Mige ja Mice kuulostavat ja näyttävät erittäin hullunkurisilta ja väkisin väännetyiltä.

Mica on ihan yhtä kuiva ja tavallinen kuin Mikakin ja aiheuttaa vain kirjoitettaessa epäselvyyttä.

Mikki, Miki ja Miku ovat näistä parhaat vaihtoehdot ja kaikkein paras on Miki.

Vielä parempia olisivat minusta Mitro, Miitro, Mitri, Miitri ja Mirko. Mitä mieltä olette näistä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anna&Mikko kirjoitti:

Poikahan sieltä tuli ja nyt kova nimenvääntö käynnissä. Halutaan joku kansainvälinen, muista nimistä edukseen erottuva M-alkuinen nimi.

Mike, Maik, Mige, Mikki, Miki, Miku, Mice, Mica

Mikä sopisi? Mika-nimi ei käy, koska on liian tavallinen ja kuiva nimi.

Toiseksi ja kolmanneksi nimiksi tullee Adam Oliver. Eli M????? Adam Oliver Perälä.

Ehdottakaa jotain hyvää nimeä tuohon Adam Oliverin eteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu