Hei.
Olen kiinnostunut lajista ja olen kuullut/lukenut hieman taustatietoa netistä ko. lajista.
Haluaisin kuulla hieman mielipiteitä kyseisestä lajista ja eri seuroista joita on olemassa.
Asun pääkaupunkiseudulla joten mihin seuraan kannattaa hakeutua? Peruskurssien hinnat (tai www-osoite) olisi kiva tietää.
Mitä mkannattaa tietää/ottaa huomioon ennen ko. lajin harrastamisen aloittamista?
Kiitos paljon kaikille.
Krav Maga
3
894
Vastaukset
- -83
Itse harrastan, aluks oli aika vaikeeta, toi on fyysisesti rankka laji, mutta mukavaa. Combat Academy on ihan hyvä paikka käydä kyselemässä, se sijaitsee suvilahdenkadulla. Toi on kyllä kallis laji!
- Magaillut
Krav Maga-salien yhteystiedot löydät parhaiten Suomen Krav Magaliiton sivuilta netistä. Sieltä löytyy kaikki liittoon kuuluvat seurat. Niissä voit suorittaa kansainvälisesti hyväksyttäviä tasoarvoja, ja leirit ja seminaarit israelilaisten ohjaamina ovat paikkoja, joissa osa tasoista pitää suorittaa. Samoissa tilaisuuksisssa tapaat paljon muita harrastajia ja saat mukavaa lisäoppia tavallisen harjoittelun lisäksi. Itse olen treenannut erilaisten ihmisten kanssa: 18-55v. naisten ja miesten, painoakin ja kokoa ollut 45kg-120kg. Oikealla harjoittelulla kehität itsepuolustustaitojasi turvallisesti ja mukavasti, usein treeniporukoissa on hyvä henki. Liiton kouluttamat ohjaajat ovat käyneet sellaiset kurssit, että he osaavat parhaiten opastaaa lajin saloihin ja suuri osa käyttää ja tarvitsee itsepuolustusta työssään, joten käytännön tietoa löytyy muutenkin kun snagaritappeluista. Liiton sivuille on koottu siis kaikki tarvitsemasi tieto. Liiton ulkopuolisia seuroja en osaa kommentoida. Esimerkkejä seuroista: Helsingin Herttonimessä on yksi, myös Hgissä Tapanilan Erä, Tikkurilassa Vantaan Kamppailukeskus, Espoossa Espoon Krav Maga Tapiolassa, Espoon Kehähait/ Suomen kamppailuopisto Niittykummussa. Nämäkin löytyvät liiton sivuilta. Alkuun tarvitset verkkarit, mieluiten pian alasuojat. Lisenssi (vakuutus tapaturmien varalle) kannattaa hankkia, neuvovat seurassa miten sen saa. Lisää varusteita hankit sitten harrastuksen edetessä - ja eiku mätkimään ;)
- magakravmaga
krav maga
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611189- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että334668- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75576
- 56564