Olenpa tässä ajatellut auton vaihtoa, kunhan tuota rahaa saa vaan vähän kerättyä kokoon. Kovasti olen miettinyt tuollaista 80-luvun loppupuolen 80:stä perus-audia. Audi on minulle sinänsä vieras laite, mutta pari vanhaa Audistia on sitä kovasti kehunut. Kertokaahan omia kokemuksianne ja mietteitänne.
-Kiitos-
-Kiitos-
Vastaukset 6
Vanhimmat
jos Audi 80 tekee mieli niin ota yhteys.. tuon autoja Saksasta. [email protected]
Antti.
Kaasaripeleissä perinteistä tekniikkaa, joten helppo itse huoltaa, eikä tule yllättäviä vikoja, ainakaan semmoisia mikä estäisi liikkumisen.
Etupäässä kumipuslaa ja niveliä voi kulua, ne on kulutustavaraa, eli pitää katsoa ettei ole missään siellä väljää.
Ei ruostu sinkkikorin ansiosta muualta kuin sieltä missä on mahdollisia kivenhakkaamia, kuten pyöränkaarien reunoissa jne.
Ilman ohjaustehostinta raskas ohjaus, temppuna onkin laittaa 0,2 bar renkaisiin enemmän painetta mitä ohjekirja neuvoo, niin saa hieman kevyemmän ohjauksen. Kaupunkiajossa japseihin verrattuna hieman kömpelö ajettava, mutta maantiellä kiva ajaa.
Takakonttiin menevä johto voi kulua katki, jos takaluukku on ahkerassa käytössä. Tämän johdosta takavalot ei toimi. Johto on helppo korjata itse.
Kone voi kylmänä hieman nakuttaa, ei vaarallista eikä harvinaista etenkään talvella, mutta jos lämpöisenä alkaa nakuttamaan selvästi kuuluvaa nakutusta, niin hydraulinostajat joutuu uusia.
Kaiken kaikkiaan jämäkkä auto, joka ei ruostu, eikä ole turhan paljon vikoja(jos vertaa muihin saman ikäluokan autoihin). Alipaineella toimiva K.lukituskin toimii varmasti pakkasella kuin pakkasella. Lähtee käyntiin pakkasella kuin pakkasella ilman lohkolämppäriä ja ajaton korimallikin on plussaa.
Alle 300tkm ajettua vaikea löytää, mutta jos ei savuttele tai nakuttele, niin ei kannata pelätä ostaa yli 300 tkm ajettuakaan, ne alkavat olla jo aika edullisiakin.
88 2l moottori ajettu 156tkm ensimmäinen omistaja huoltokirja etelä saksassa hagelschaden eli raekuuro vaurioittanut maalipintaa hp 800 e / tarjous
Jos löydät säännöllisesti huolletun kolaroimattoman hyväkuntoisen yksilön osta pois.
Itselläni on -88 1.8s aj. 350tkm. pelaa kuin ajatus, todella varmakäyntinen auto.
Kannattaa syynätä kannen vuodot ja konehuoneen kaikki kumiletkut. Etupäässä on jokaisessa vähänkin ajetussa vw-vekottimessa välystä.
Audi 80 on todella lämmin talviauto, jolla uskaltaa lähteä myös taajamavalojen ulkopuolelle.
Mulla olis Audi 80 16V (eli 140hp) vm.91 Huippukuntoinen, huoltohistoria,kahdet renkaat, Recaro-penkit eli on pirun hieno auto ja on katsastettu myyn selvästi yksityis markkina hintoja edullisemmin. Auto on Tampereen seudulla.
Jos kiinnostaa niin pistäkää sähköpostia [email protected]
Unohdin tuon ajomäärän eli autolla on ajettu 195tkm ja se pitää paikkansa (voi tarkistaa).
Suomi-auto