jäähdytin neste

on siis vähentynyt. Onko se aivan normaalia? Ei vielä ainakaan min merkin alapuolella... Pitääkö olla huolellinen, että laittaa samaa nestettä säiliöön mitä vanhakin?
71359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

onko normaalia, itsellä ollut kaks rellua, molemmat vieny nestettä, joutuu sillon tällön lisäileen jos meinaa pitää ylämerkissä, oon kaatanu mitä sattunu oleen, ei stressiä..tietty jos alkaa sisällä neste haiseen niin voi lämmityslaitteen kenno tai letku vuotaa..

Äänestä

Vuodon/hävikin syytä paha sanoa näkemättä,mutta jos lisäät nestettä niin lisää vain ja ainoastaan raakaa rellun omaa nestettä,muuten j-järjestelmä tukkeutuu ja silloin ei ole kivaa enää olleskaan.

Äänestä
  • > niin lisää vain ja ainoastaan raakaa rellun omaa nestettä

    Tässä oletetaan, että autossa on Rellun nesteet sisällä. Yleistetään kuitenkin sen verran, että kannattaa lisätä samanlaista nestettä, mitä järjestelmässä jo on. Renun nesteeseen ei tosiaan muita aineita parane sekoitella. Tarvikenesteet normaalisti toimivat keskenään yhteen, kunhan eri värisiä aineita ei mennä sekottelemaan.

    Äänestä

minkäikäinen Rellu on kyseessä.Omaan R21 vm.-88 saa laittaa mitä vaan laimennettua syylarinestettä ilman että kenno tukkeutuu.Esim. Lagunat sen sijaan ovat tosi tarkkoja nesteistään.

Äänestä
  • ja tarvike nestettä lisännyt ilman ongelmia....onnex tais olla niitä myös koneessa!
    mistä niitä tietää jos ei koita????
    nimimerkki; käytetty auto

    Äänestä

Jos tietää mitä nestettä- esim.rellun ,niin voi olla varma ,että ei tarvitse testata pakkasen
kestävyyttä. Vuodot kannataa aina tarkistaa.!
Jos varma haluaa olla kannataa huuhdella
koko järjestelmä.
Ja laitta uudet nesteet !!!

Äänestä

Oma Renuni (R19/GTS -89) nesteet alkoi vähentyä viime kesänä. Katselin sitä aikanani ja joudun lisämään nestettä 1 cm verran per 1000 km. Mitään näkyvää vuotokohtaa en löytänyt.

Talveksi katson parhaaksi viedä huoltoon, ja kas: jäähdyttäjä meni vaihtoon. Tarkistin itse sitä risaa jäähdyttäjää jälkeenpäin ja kyllä sieltä löytyi korroosiovaurioita. Onneksi selvisin 200€:lla.

Toinen vuotokohta voi olla kumiletkujen ilmausruuvien kohdalla. Minulla oli aiemmin mennyt se muovinen ruuvi rikki ja siitä valui nestettä. Uusi maksoi 9€ (Biliassa!)

Eli jos kulutus kasvaa - vie huoltoon ennekuin kaikki mehut tulee pihalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Riitta kirjoitti:

on siis vähentynyt. Onko se aivan normaalia? Ei vielä ainakaan min merkin alapuolella... Pitääkö olla huolellinen, että laittaa samaa nestettä säiliöön mitä vanhakin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu