Pitäisi pistää kesällä lattia uusiksi. Onko kokemusta yhdistelmästä;betonilattia vesikiertoinen latt.lämmitys laminaatti?
Lattialämmitys+laminaatti
9
4938
Vastaukset
- veijohagert
kellään on moisesta yhdistelmästä kokemuksia
- soppi
meillekin tulee, odottelen vastauksia
- rkm
ja kun on latialämmityksestä kysymys niin muista lisätä eristekerrosta lattian alle 50 mm.
voin kertoa että ei onnistu ja siksi pysy käytössäolevassa lämmitystavassa.
kun teet lattialämmityksen niin lämpökuorma kasvaa latiassa ja siksi lisäeristys tai lämpö karkaa talon alle, ja se on tyyristä
remppa rkm- Vanhempi suunnittelija
On laskettu täälläkin, että 160 neliötä lattialämmmitystä pukkaa alaspäin yhtä paljon "ylimääräistä" kuin hukkaa heti-valmis kiuas muhimisellaan. 100 mm eristettä riittää. Ja vaihtoehto on kylmä lattia. Onko lisälämpöhäviö hinta lämpimästä lattiasta? Makuasia. Minä mieluummin pidän lattiaa lämpimänä kuin jotain kiuasta, jos on noista viimeisistä 2000 kWh:sta kiinni.
- puuha-pete
Vanhempi suunnittelija kirjoitti:
On laskettu täälläkin, että 160 neliötä lattialämmmitystä pukkaa alaspäin yhtä paljon "ylimääräistä" kuin hukkaa heti-valmis kiuas muhimisellaan. 100 mm eristettä riittää. Ja vaihtoehto on kylmä lattia. Onko lisälämpöhäviö hinta lämpimästä lattiasta? Makuasia. Minä mieluummin pidän lattiaa lämpimänä kuin jotain kiuasta, jos on noista viimeisistä 2000 kWh:sta kiinni.
Tein muutama vuosi sitten kellarissa pesuh pukuh sauna lattiat uudelleen, kun oli vuodelta -66. Ilman lämm ja kost eristeitä ja kylmä kuin perkele. Laitettiin vain 50mm finnfoamia jotta huoneissa mahtuisi liikkumaankin, 30cm välein putket ja laatat pintaan. Menovesi on 30C ja paluu 28C. Kovallakin pakkasella tilat pysyy aivan lämpimänä. Kun muualla talossa on patterit joiden paluuvesi on 45C luokkaa, niin pesutilat lämpiävät vielä paluuvedellä...ei tuonne maahan sitä lämpöä silloin voi kovin paljon hävitä. Tuo laminaatin lämmönkestävyys ja eläminen minua lähinnä huolettaa. Olen käyttänyt Pergon laminaattia joskus ja vaikka oli kallista, niin näyttää elävän melkoisesti ilmankosteuden mukaan.
- okkrok
kysy laminaattivalmistajalta saako olla lattialämmitystä ja mikä on maksimi lämpötila laminaatin alla olevalla betonilla, siitä se lähtee.
säätölaitteen asetuksilla rajoitetaan kiertävän veden maksimi lämpötila. jos laminaatin maksimilämpötila saa olla esim. 27ast. tällöin kiertävän veden lämpö voi olla hieman korkeampi, mutta jos putkitus on lattiassa harva ja joudutaan kierrättämään sen vuoksi kuumempaa vettä, jotta lattiaan saadaan riitttävästi tehoa, voi siitä aiheutua liian suuria lämpötiloja laminaatille.- puuha2
Joo, tulipa meillekin laminaatti lattialämmityksen
päälle, ja toimii se... katso laminaattipaketista, yleensä niissä on maininta, käykö lattiälämmityksen kanssa. - Lattia mies
Ei harva putkitus esin wirsbo k/k300 tarkoita sitä että joutuisi kierrättämään kuumenpaa vettä. Virtaus nopeus on suurempi eli lattia pysyy tasalämpöisenä. Älä anna neuvoja jos et tiedä asioista. Menovedenlämpötila on eri asia kun lattian pintalämpötila. Halvimmat usein tarjouksessa olevat laminaatit eivät kestä lattialämmitystä.
- okkrok
Lattia mies kirjoitti:
Ei harva putkitus esin wirsbo k/k300 tarkoita sitä että joutuisi kierrättämään kuumenpaa vettä. Virtaus nopeus on suurempi eli lattia pysyy tasalämpöisenä. Älä anna neuvoja jos et tiedä asioista. Menovedenlämpötila on eri asia kun lattian pintalämpötila. Halvimmat usein tarjouksessa olevat laminaatit eivät kestä lattialämmitystä.
Wirsbohan käyttää paksumpaa putkea 20mm jolloin sitä riittääkin vähempi, Nereus taas 14mm jolloin sitä täytyy olla ememmän saman tehon saamiseksi.
harvalla tarkoitin mitoitusvirhettä, liian vähän putkea, jolloin käsittääkseni pitää myös veden olla lämpimämpää jos täysi virtausnopeus ei riitä. tai lattiamateriaali vaihtuu eristävämmäksi, ei se virtausnopeus aina riitä, jos putkipituus on alimitoitettu.
menoveden lämpötila on todellakin suurempi, kuin lattian pintalämpö, tiedäthän sinäki jotaki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1921331Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221148- 70870
- 48864
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53790Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50745- 53712
- 33692
- 60689
- 52667