Olen AMK-inssioppilas, ja haen ensi kesäksi työharjoittelupaikkaa. Eräs pieni softafirma olisi aika lailla kiinnostunut ottamaan minut työharjoitteluun. Mutta kannattaisiko mieluummin hakea Nokialle? Jos käy niin, että pääsisin halutessani sekä Nokialle että tähän pienempään softafirmaan, niin kumpi kannattaisi valita oman tulevaisuuden kannalta?
Minne työharjoitteluun?
opiskelija
41210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...Nokiaa. Meillä on täällä lämmintä ja mukavaa. Työpaikka varmasti varmempi kuin pikkupuljussa.
Tänäänki luki kauppalehdessä, et nokia palkkaa tänä vuonna taas aika paljon insinöörei suomes. Nokiahan ottaa myös harjottelijoita, kun kerran hakee niitä sivuilla. Mietin vaan, että millähän kriteereillä Nokiaan valitaan harjottelit. Jos vaikka 40 tradenomi ja insinööriopiskelijaa hakee sinne. Monellakaan ei it-alan työkokemusta.
No mulla sitä on, ja vieläpä ohjelmistosuunnittelun alueelta. Viime kesän suunnittelin kokonaan eräälle firmalle J2EE-sovellusta, ja sainpa vielä kiitettävän työtodistuksenkin. Se saattaa painaa vaakakupissa myös Nokialla.
Tuskin Nokialle pääset, et ainakaan ilman suhteita tai jos sattuisit pääsemään on aikamoinen tuuri. Mene sinne pikkufirmaan nyt ensin, äläkä kuvittele liikoja itsestäsi heti alussa. Töitä ei näet riitä kaikille.