Warma merkki ja vaihtoautona metrin edellä.
Volkswagenissa on karismaa
karismaa
101800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hyvä jälleenmyyntiarvo kun vertaa ostohintaan ilman lisävarusteita. Mutta autohan ostettiin lisävarusteineen, jolloin hinta oli huomattavasti (!) korkeampi. Todellinen ostohinta ja jälleenmyyntiarvo ovat yhtä kaukana toisistaan kuin auton kilpailijoilla, sorry. Siis arvon aleneminen on sama. Muu on illuusiota.
Olen lukenut varmaan sata testitulosta uudesta VW Golfista eri kielillä. Yksia asia on testeille yhteinen. VW:n jälleenmyyntiarvoa kehutaan lähes poikeuksetta joka paikassa. Miksiköhän alan ammattilaiset tekevät niin, jos se on illusiota?
Eräs henkilö otti esille tämän VW:n palstan kaunaisen ilmapiirin. On pakko olla samaa mieltä. Mikähän siinä VW:ssä niin ihmisiä kuumentaa? Mitähän se kettu sanoikaan pihlajanmarjoista?
Lukea voi, osaatko myös tulkita. Usein suuri massa ei ole oikeassa. Ns alan ammattilaiset luvattoman usein siteeraavat vain toinen toisiaan eivätkä tarkistele faktoja. Tämän hintaluokan auton arvo laskee ostohinnasta noin 2000 - 2500 eeroa vuodessa seuraavat 4 vuotta. Saman tekee myös golf. Vertaa ostohintaan, älä edelliseen listahintaan.
Oletuksena voit pitää muihin merkkeihin verratessa esim, että kilpailijoilla oli jo 3 vuotta sitten kaukolukot, ilmastoinnit, ym vakiona.
Ei ne ihmiset ole oikeasti niin kateellisia..
Vaihdokin lisävarusteet ei autokaupassa paljon paina. Hyvitys määräytyy iän ja ajokilometrien mukaan. Mahdollisesti huoltokirjalla ja yleisellä siisteydellä on osuutta asiaan. Liikkeiden myydessä käytettynä varusteet taas mainitaan.
totta. Sama "ongelma" on myös mm. BMW:llä, eli lähes kaikki varusteet pitää ruksia erikseen, kun vakiovarustus on niin heikko. Ja käytettynähän niistä varusteista ei juuri mitään saa.
Kesäautona Ok. Talvella luukut, ovet ja lukot jäätyy. Esim. takaluukkua ei juuri saa auki talviaikaan. Silikonit eivät auta, eikä aseöljyt lukoissa. Borassani vm -00 jäätyi myös kone (Tdi). Kun vaihdoin autoni parivuotta myöhemmin uuteen Passattiin (TDi) niin Boran hinta oli pudonnut kohtuuttomasti. Myyjät pyrkivät sumuttamamaan todellisen hinnan alennuksen puhumalla välirahahasta.
Kumma kun niin monet ostaa Volkkareita, vaikka se on teidän mielestä niin huono ja nopeasti arvonsa menettävä auto.
kuluvan tammikuun myyntitilastot, niin saatat hämmästyä.........
Eikä sinullakaan ollut varaa Golfiin?
Karismaa ja persoonallisuutta ei volkkarissa ole nimeksikään. Muuten sakemannit ovat ihan kohtuullisia ajopelejä.