Haluisin ottaa korvan sisärustoon lävistyksen, ikää on 15 vuotta. Tietääkö kukaan paljon pitää olla ikää et voin ottaa sellasen reiän? Niin oisko hesas hyvii sellasii paikkoja mis 15-vuotias sais sellasen reiän ja tietääkö kukaan plajon sellanen maksaa ja et saako korun samaan hintaan mukaan????
Lävistyksistä!
Tarpeeksi ikää?
8397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Saat ottaa lävistyksen, suositus on, et alle 15 vuotiaille ei tehtäisi lävistyksiä ilman vanhempien suostumusta. Genitaali lävistykset on 18 vuotialie.
Itse maksoin sinne korvan yläosaan (rustoon) lävistyksestä ja korusta noin 20€ (110mk)
Koru sisältyy lävistyksen hintaan, mutta sen voi vaihtaa toises, ellei tykkää valmiista valikoimista, tai ostaa korun ihan toisesta kaupasta.
eikös ne jotkut rustolävärit voi tulla hirveen 'epämuodostuneiks'? en tiedä mistä oon kuullu..
On tuossa korvassa rusto alueella koru... ei ole mitenkään ainakaan epä muodostunut... eikös korvan ulkoreuna rustoon voi ottaa reiän ihan vaikka virpin-kullassa, jos haluaa ainakin tietääkseni. Hinta ei kai ole sen kalliimpi kuin normaalissakaan korvanlehti reiässä. Noin 5-10e. Mut sit taas jos olet ottamassa korvan siihen "sisärustoon" niin se pitää mielestäni käyä ihan lävistys liikkeessä. Itse olen tehnyt reiän tuohon (ulko) rustoon itse... joku sano et olisi "vaarallista" tehä itse rustoon reikä mut minä olen ainakin hengissä vielä (: Kipee se ainakin oli aikansa ja reiän tekeminenkään ei ollu kivaa.
Sen voi ottaa vaikka 10 vuotiaana jos haluut, mä otin ainakin, olinkohan mä 13, niin ekan rustoon.
Ja sitä ei tarvii käydä ottamassa missään lävistysliikkeessä välttämättä, mulle tehtiin ampumalla.
itelläni on neljä lävistystä. yks huulessa, yks nenässä ja kummassaki korvassa yhet. aattelin laittaa viel huuleen kaks...
Älä ikinä ota rustolävistyksiä tavallisissa kultasepänliikkeissä! Lävistysliikkeeseen mars, ikäraja riippuu liikkeestä, harnessissa taitaa olla tuo 15v ikäraja, nännilävistyksiin 16 ja genitaaleihin 18. Hinta riippuu ihan siitä millaisen korun valitset ja mihin paikkaan rustoa. Barbelllilla eli tapilla yleensä hieman kalliimpi, mutta laatu maksaa!
Itselläni 24 lävistystä ym rojua ympäri ämpäri kehoa, joten voisin melkeinpä väittää tietäväni asiasta jotakin....
Ja v*tun posket, sanon minä! Siinä läväriliikkeen MANNEKIINIPELLE panee omiaan ,eli eget omaan fikkaan. On tainnu ne rojut sekottaa aivotoiminnan ku kuvittelet et kukaan ei hiffaa tällästä sikaläpinäkyvää mainosta! Mä ja moni muukin on tehny ite tai korupaikassa ja hyvällä menestyksellä. Mulla on toises korvassa 1 ite tehty ja toises korvassa korupaikassa tehtyissä 2! ILMAN MITÄÄN ONGELMIA!Hintaki oli sopiva. Ainoo mitä sä tiät on nuorten kusettaminen ja rahastaminen.Häpee!
15 vuotiaana saa ottaa useimmissa paikoissa varsinkin hesassa