Corolla -89, 12V, ei käynnisty.
Kipinä tulee kaikkiin tulppiin, mutta 3 tulppaa neljästä kastuu, yksi pysyy suht kuivana, mikä konetta riivaa?
Kipinä tulee kaikkiin tulppiin, mutta 3 tulppaa neljästä kastuu, yksi pysyy suht kuivana, mikä konetta riivaa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se on se vänkärin puolella oleva pala/levy/kotelo siinä kaasarin kyljessä, siinä on jokin Corollasta aina hajoava automaattiryppysysteemi, jota kai sanotaan kompensaattroriksi. Laukeaa noin 230 tkm:ssa. Maksaa kuulemma 150 e tai jotain.
Olen omistanut 2 kpl vanhaa 12 V Corollaa, joihin molempiin tuli lopulta tuo vika. Markka-aikana se oli n. 700-800 mk:n pala, jota ei saanut kuin maahantuojalta. Romikselta ei kannata hakee ellei tiedä että se on "vasta vaihdettu".
Säädöt on tehty tehtaalla, joten itse vanhalle ei voi mitään. (Se viallinen hapettuneena juuttuilee omia aikojaan ja siitä tulee se vika)