Paljonko kannattaa...

..maksaa seuraavanlaisesta mazdasta? 626 2.0 glx -88 ajettu 210 000km, huollettu hyvin, ruostesuojattu, ei ruostetta juuri yhtään, tuulilasi rikki alhaalta, tankki vuotaa jos on tankattu täyteen.
5756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jos kerran tankki vuotaa niin sitä ruostetta voi löytyä "juuri ruostesuojatusta" autosta muualtakin. Ne on vaan piilotettu massan alle.
Iäkäs auto ja tuulilasin vaihtokin vielä edessä, kilometrilukemille ei paljon tuon ikäisissä kannata arvoa laskea, niitä on keretty jo ruuvailemaan niin moneen kertaan vuosien aikana.

Korkeintaan tonnin maksaisin liikkeestä ostetusta autosta (kuluttajansuojalaki) ja sitäkin pidän kovana hintana.

Äänestä
  • mutta auton myyjä on tuttava, joten uskon kyllä hänen puheisiin. Tuulilasi ei oo kovin pahasti rikki eikä se häiritse näkyvyyttä, joten sitä ei tarvi välttämättä vaihtaa. Tankki täytyy tietysti vaihtaa, jos rupee enemmän vuotamaa. Auto on ollu noin 10 v samalla omistajalla ja lukemia ei todellakaan oo ruuvailtu.

    Äänestä

  • Tuo ruostetilanne kannattaa tosiaan tutkia tarkemminkin jos tankkikin kerran vuotaa. Pari vuotta sitten etsin vastaavanlaista Mazdaa ja valitettavasti mätää löytyi aika monesta yksilöstä. Moni 626 on kyllä päällisin puolin ruosteeton, mutta alusta (etenkin takaosa) on sitten kokonaan toinen juttu...

    Äänestä

  • Toi ruostunut bensatankki on ton ikäisissä Mazda 626 ihan tavallista. Jopa edellisessä korimallissa oli jo 8 - 10 vuoden ikäisissä 626:ssa bensatankit niin ruosteessa, että ne vuoti, jos tankkasi täyteen.

    Jos auto on jo yli 15 vuotta vanha, niin eipä sillä ole "muuta arvoa, kuin ajaminen". Siis hintana ei mitään, mutta jos löytää hyvän yksilön sillä voi ajaa vielä pitkääkin tekemättä isompia korjauksia. Ihan tuurista kiinni!

    Äänestä

viime kesänä 200 eurolla. Ostajia oli piha täynnä, ensiksi tullut osti heti. Jos on ehjä ja hyvä, hinnat pyörivät 1500-2000e /mol.puolin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


626 kirjoitti:

..maksaa seuraavanlaisesta mazdasta? 626 2.0 glx -88 ajettu 210 000km, huollettu hyvin, ruostesuojattu, ei ruostetta juuri yhtään, tuulilasi rikki alhaalta, tankki vuotaa jos on tankattu täyteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu