Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Ei seksiä?

Joka puolella tuputetaan seksiä ja toimiva seksi on normaalin parin mitta.
Itse elän suhteessa, jossa seksiä ei ole.

Olemme alle 30v. molemmat ja seksi vain jäi meiltä pois, mutta viihdymme silti yhdessä, eikä kumpikaan halua erota!

Outoa kyllä, mutta seksittömyys ei tunnu haittaavan sillä meillä menee muuten niin hyvin.
Seksi ei vain meillä sujunut, joten mitä sitä väkisinkään vääntämään.
En tiedä onko hänellä joku panopuu, mutta olemme aina yhdessä niin missä vaiheessa sitä ehtisi.
Itselläni ei ole ketään, ainakaan vielä.
Saa nyt nähdä alkaako tehdä mieli josain välissä ottaa rakastaja, en ole saanut seksiä puoleen vuoteen.

Olen kuitenkin melko varma, etten tule ikinä haluamaan seksiä oman mieheni kanssa.
En kuitenkaan näe, miksi meidän pitäisi erota vain sen takia? Saahan seksiä muualtakin.
6912
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

joo olet oikeassa, miksi pilata hyvää parisuhdetta seksillä, koska se on vain pieni osa
koko yhdessä olemista, ja hyvää seksiä saa suhteen ulkopuoleltakin kunha molemmat sen ymmärtää ja antaa tilaa yhdessä olemiselle sekä
sille mikä on yhdessä olemisessa muuten tärkeää.

Äänestä
  • Kyllähän minäkin pidän ihanteena sitä, että parilla on loistava seksielämä, mutta kuinkahan monella oikeasti on?
    Sehän nyt on sattuman kauppaa, osuuko kohdalle kumppani joka kaiken muun lisäksi sopii vielä täydellisesti seksuaalisestikin!

    Hieno homma, jos niin joillakin on, mutta taitaa olla jonkinlainen tabu myöntää jos niin ei omalla kohdalla olekaan..
    Toki minua harmittaa, ettei meillä seksi onnistu, mutta so what?
    Meilläpäs onnistuukin kaikki MUU!
    Meillä on yhteiset harrastukset, puhumme kaikesta ja olemme toistemme parhaat ystävät.
    Mustasukkaisuuttakaan ei ole, eikä muitakaan tyypillisiä parisuhdeongelmia, jotka johtuvat kaikki seksistä.

    Kaverini taas valittavat, että heillä mistään ei puhuta, ei ole yhteisiä harrastuksia ja he tuntevat olevansa pelkkiä seksiobjekteja.
    He eivät tajua, että meillä menee paremmin kuin heillä!

    Kaikki tuntuvat tuomitsevan suhteemme pelkän seksittömyyden takia ja kuulema on väärin hankkia seksi muualta.
    Millähän perusteella? Jos emme kerran keskenään seksiä harrasta ollenkaan?

    En halua kieltää mieheltäni seksin iloja kokonaan vain siksi ettei minua huvita.
    Enkä itsekään ole ajatellut elää ilman seksiä lopun ikäni.
    Odotan vain koska halut iskevät;)

    Äänestä

erikoinen tilanne teillä. voihan olla niin, että seksuaaliset halut ovat jostain syystä poissa pitemmän aikaa. seksiä voi harrastaa muutoinkin kuin olemalla pelkästään yhdynnässä. kai teillä on kuitenkin läheisyyttä, toistenne koskettelua jna...
erikoista, että ajattelet että hankitte seksuaaliset kontaktit parisuhteen ulkopuolelta. voisiko tapahtua niin, että pettäessään kumppaniaan ihastuisikin johonkin toiseen, miten selitätte tilanteen toisillenne - mustasukkaisuutta??. entä sukupuolitautien mahdollisuus?
jos itse olisin vastaavassa tilanteessa, en kyllä ulkopuolisista kumppaneista lähtisi ratkaisua hakemaan. ennemminkin kääntyisin vaikka jonkun ammattiauttajan puoleen, esim. seksuaaliterapeutti, psykologi tai vastaava.
mistä olette moiseen tilanteeseen tullut? kummalla ongelma? syyn selvittäminen varmaan pitkässä juoksussa paras vaihtoehto, ei parisuhteen ulkopuoliset suhteet.
kyllä voi olla niinkin, että on oikein hyvä suhde, puhutaan kaikesta, kunnioitetaan toista ja vielä on oikein hyvä seksielämä.

Äänestä

Miksi, ja mikä siinä seksissä tökkii?

Äänestä

Paljastit halusi. Sanoit, ettet ole saanut seksiä puoleen vuoteen. Miksi olla ilman, kun kuitenkin perimmältään halut hyrräävät? Sopikaa, että haet hyvän seksikumppanin ja jatkatte yhdessä oloa, kun kerran kumppanista ei ole rakastelemaan.

Äänestä

seksi on ihmiselle lisääntymistä varten. Lähes kaikilla muilla nisäkkäillä asia hoituu kiima-ajan puitteissa.

Ihmisellä kiima-ajan korvaa seksistä tuleva mielihyvän aiheuttama halu. Aivoissa oleva mielihyväkeskus tavallaan houkuttelee meitä aina uusiin seksileikkeihin eli yhdyntään eli lisääntymään.

Tätä kaikkea ohjaa hormonaalinen toiminta, joka on jokaisella yksilöllistä. Hormoonituotanto vähenee, kun on pitempi seksitön aika.

Jos kerran pärjää ilman seksiä, ei siinä mitään pahaa ole, eikä sitä muiden pitäisi kummeksua saati paheksua. Jos taas asia häiritsee, löytynee ammattiapua lääketieteen puolelta.

Tätä halun määrää o

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kummajainen kirjoitti:

Joka puolella tuputetaan seksiä ja toimiva seksi on normaalin parin mitta.
Itse elän suhteessa, jossa seksiä ei ole.

Olemme alle 30v. molemmat ja seksi vain jäi meiltä pois, mutta viihdymme silti yhdessä, eikä kumpikaan halua erota!

Outoa kyllä, mutta seksittömyys ei tunnu haittaavan sillä meillä menee muuten niin hyvin.
Seksi ei vain meillä sujunut, joten mitä sitä väkisinkään vääntämään.
En tiedä onko hänellä joku panopuu, mutta olemme aina yhdessä niin missä vaiheessa sitä ehtisi.
Itselläni ei ole ketään, ainakaan vielä.
Saa nyt nähdä alkaako tehdä mieli josain välissä ottaa rakastaja, en ole saanut seksiä puoleen vuoteen.

Olen kuitenkin melko varma, etten tule ikinä haluamaan seksiä oman mieheni kanssa.
En kuitenkaan näe, miksi meidän pitäisi erota vain sen takia? Saahan seksiä muualtakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu