Olen harkitsemassa kyseisen auton hankintaa. Mitä mieltä olette? Kannattaako? Laittakaa tänne kaikki mahdolliset viat mitä tiedätte uudesta mallista. Keräilen tässä hieman dataa ja vertailen, että kannattaako 307 SW ostaa vai ei.
Peugeot 307 SW 2.0 ESP Bensa
Jasu
51486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ainakin jarrut vinkuu kuivalla pakkaskelillä..prk
Sama juttu - sopivilla pakkasilla jarrut vinkuvat kevyesti jarrutettaessa. Keskuslukitus on jättänyt toimimatta muutaman kerran avaimesta painettaessa. Lukituksen aukaisu kuljettajan ovesta on herättänyt avaimenkin - ei suuri murhe, mutta ärsyttää vähäsen, katsokoot seuraavassa huollossa kuntoon. Muuten toiminut kuin kello, kovin tyytyväinen olen.
Minulla on kesällä hankittu sw, ja nyt on 12000km mittarissa. Ei ole ollut mitään vikaa ja tosi tyytyväinen olen ollut. Se on totta että jarrut vinkuvat kovalla pakkasella. Mutta niihinhän saa ne suojat, jos se häiritsee, jolloin vinkuminen loppuu. Mutta minua ei se häiritse. Välillä polkaisen kaks kertaa jarrua, jolloin vinkuminen myös loppuu.
Minulla on uudenkarhea. Totta, että jarrut vinkuvat pakkasella. Ei häiritse. Kerran on kaukolukitus ollut avaamatta ovia avaimesta. Alkaa toimia huollon mukaan, kun kerraan avaa ja lukitsee avaimella kuljettajan puoleisen oven lukosta. Ei muuten moittimista.
Jos huollossa ramppaamiselle on aikaa, niin muuten erinomainen auto tiloiltaan ja ajotuntumaltaan. 1 vuosi/15000km ajettu, ekan vuoden aikana 4 kertaa huollossa ja menossa vielä vuosihuoltoon nyt. Ei mitään vakavaa tosin, kolinoita ja sen sellaista.
Leveät (205) kesärenkaat tekevät hallaa sateella jos on motarilla 120km/h rajoitus. Katso ettei tule dunlopeja kesärenkaiksi.
Keskikulutus 10,5l/100 kaupunkiajossa. Vaihdelaatikko on aika selkeä, mutta vois olla parempikin, rusahtelee turhaan ykköselle alaspäin vaihtaessa jos on vähän enempi vauhtia. Ohjaus herkkä, ei voi sanoa että "kulkee kuin juna", mutta ei ole mikään pikkuautokaan.
Kaikenkaikkiaan voin kyllä suositella varsinkin jos on perhettä, tilaa piisaa. Jos päädyt tuohon muista tilata maskinpeitto (20€) ja ainakin tavaratilan muovimatto (70€).
Perusradio ja skobet on tosi syvältä, kannattaa harkita parempaa, itseä ottaa aivoon kun en ottanut.
Tekisivätpä 2.0turbo-mallin :)