mul on sellanen ongelma et mä oon hyvin sympaattinen ja kuuntelun hakuinen ihminen... kuten on kaloille hyvin yleistä... mut sit on tullu sellanen ongelma et kaikki todellakin kertoo kaikki huolensa ja murheensa ja mun pitäis setviä ne sit puhtaiks.... siit sit ajan myötä alkaa kertyä aika moinen taakka.... osaisko kukaan kertoo vastauksen tähän kiusalliseen ongelmaan
kun kaikki kertoo kaiken
pöö
6448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kalat ollaan just tuollaisia, on omia kokemuksia.Ei siihen mitään vastausta ole tilanne on juuri tuo niin kauan kun suostut olemaan toisten olkapäänä.
Ongelman ratkaisu yksinkertainen et enää ole se ikuinen kuuntelija ongelmanratkaisija vaan aina kun joku lähestyy murheineen niin ala itse kertomaan omia murheitasi, niin eiköhän pulinat lopu. Tietty välillä voi toimia muille ongelmien ratkaisijana, mutta on se kuluttavaa olla itse ainainen kuuntelija ja neuvoja. Ja ainahan voit ohjata ihmiset ammattiauttajien luo, mielenterveystoimistot yms... mun mielestä herkän Kalan voi sairastuttaa se, että aina on muille valmiina. Sit menee itellä lopuksi pönttö sekaisin. Eli opettele sanomaan EI!!!
OOT OIKEESSA,ETTÄ KALAIHMISEN MIELI VOI JÄRKKYÄ,KUN EI OSAA AJOISSA SANOA EI! ITE KOIN KANTAPÄÄN KAUTTA,ETTÄ EI SITÄ KUKAAN JAKSA OLLA IKUINEN KUUNTELIJA JA SYRPPYKUPPI.OLIN 3 VUOTTA ELÄMÄSTÄ AUT, KUN OMA MIELI EI ENÄÄ SUDATTANUTKAAN KAIKKEA,KÄVIN TUON AJAN ÀMMATTIAUTTAJALLA JA LÄÄKKEIDEN JA SEN AVULLA SITTEN PIKKUHILJAA NOUSIN SIITÄ SUOSTA.OPETUS OLI KARVAS,VARSINKIN KUN HUOMASIN KAIKEN JÄLKEEN "YSTÄVIENI"KADONNEEN,KUNEN ENÄÄ OLLUTKAAN SE KUUNTELIJA,VAAN OLISIN TARVINNUT ITSE APUA JA KUUNTELIJAN.NIIN ETTÄ KUINKA ON??!
Mulla on TÄYSIN sama broblemo..
Ihankun mä olisin joku psykiatri tai automaatti, jonka eteen kaikki vaan tulevat, selittävät omat ongelmansa, ja häipyvät..
Itse ei saa koskaan kerrottua omia asioitaan kenellekkään.. ;( Ja se ahdistaa..
--ja aivan, sitten juuri minun pitäisi selvitellä kaikkien kavereitten ja ystävien ongelmat, ja koittaa piristää ja rohkasta niitä, vaikka ei siihen itellään kauan voimat riitä, kun pitää vaan kuunnella ja kuunnella loputtomiin!!!
Tsemppiä sulle.. koita vaan tuoda itteäs enemmän esille, mutta ei liikaa..Silloin saattaa muuttua itsekkääksi, ja se on huono.. ;( Toisista pidetään juuri siksi, että nämä ovat luotettavia, ja heille voi purkaa ajatuksiaan, mutta pitää itekkin saaha joskus puhua..
Ja sitten kun ei enää jaksa olla ainainen olkapää ja pelastava enkeli, niin kaverit vetäsee herneet neniinsä ja alkaa puhumaan, miten pimee ja vähä hämärä se kalakaveri on. Ihan kun se jotenkin pimentäis, jos joskus haluaa olla rauhassa ja vaikka sulkee puhelimenkin ja olla kotona niinkuin ei oliskaan.
Kamut tottuu ihan liian helposti siihen, että kalakaveri on se, joka on aina tavoitettavissa ja aina antamassa apua, kun sitä tarvitaan. Onhan se niinkin, mutta välillä on ihan hyvä olla ja hengittää vapaasti ja ajatella vain ja ainoastaan omaa elämää ja omia asioita.
Ei kukaan kuitenkaan jaksa kiinnostua Kalan elämään sen syvemmin, että jaksaisi hänen murheitaan kuunnella, saati sitten auttaa, sillä Kala itse on antanut omalla neuvokkuudellaan sellaisen kuvan itsestään, että ongelmiin on aina ratkaisu ja koska Kala pystyy neuvomaan ja auttamaan muita, ei hänen ongelmansa voi olla ylitsepääsemättömiä ja Kala jää ilman muuta yksin ongelmineen. -Siinä mielessä hyvä asia, koska sitten Kala on taas yhtä elämänkokemusta viisaampi ja voi taas tulevaisuudessa auttaa jotain samanlaisen ongelman ratkaisemisessa. -Taitaa olla Kalan elämän kiertokulkua vain =)
...opi olee terveesti itsekäs!Kukaan ei pakota sua setvii muiden ongelmia etkä oo tili-selitysvelvollinen kun itelles.Mä vietin vuosia muiden ongelmia ratkoessa kunnes pää hajos.Kukaan ei setvinyt mun ongelmia vaan ne kasautu, ku mä märehdin toisten asioita.Se on ilmeisesti hyvä pakokeino meille kaloille, paneutuu toisten murheisiin.Omat asiat/ongelmat ei katoa vaikka kuinka ratkot toisten huolia.Opettele sanomaan EI ja aseta itsesi etusijalle.Opettele olee terveesti itysekäs.Multa se vei vuosia ja monta sairastumista ennekun tajusin=/