Elikkäs miten mahtais onistua laittaa sivut omalle koneelle, ja onko se kovin tietoturvallista? Pitäiskö olla oma kone?
Sivut omalle koneelle
Atso
2353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos laittaa sivut omalle koneelle, niin pitäis varmaan olla se oma kone. Muutoinhan se on jonkun muun koneella.
Jos pidät sivuja vain omalla koneella, niin se on erittäin turvallista. Toisaalta muut eivät näe niitä.
Jos taas haluat toisten näkevän sivujasi niin silloin on oltava nettiyhteydet. Mielummin kiinteät koska muutoin sinne ei pääse katsomaan sivuja. Jotta sivusi löytyvät tarvitset osoitteen. Sitä kutsutaan ip-osoitteeksi. Sen saa nettiyhtiöltä.
Sitten tarvitset palvelinohjelmiston jotta sivut toimisi käytännössä. Helpommalla pääsee kun käyttää ftp,nä. Tällöin sivuja voi vain katsella ftp-ohjelman kautta.
Helpommalla pääsee kun vain vuokraa webbi-hotelleilta kunnon paikan jossa on kaikki valmiina.
Tilaa tarvis olla sen verran että sais videoita sinne, mistä sellasen nettiyhteyden saa ja mikä se on? No pystyiskö ne pelkä videot esim imuttaa mun koneelta? (Tää on mun ihan oma)