Kiertovesipumpun hinta

Kassu

Meillä on kaksi Kolmeksin AHV-25-2/4 pumppua, joiden ikä on nyt n. 15 vuotta.

Mikä on keskimäärin kiertovesipumpun käyttöikä ja minkä hintaisia pumput on, kun uusinnan aika tulee ?

15

7794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä.

      Eikös uudet maksa tuon verran. Mitä mahtaa kestoikä sitten on niillä.

    • kestää!

      Itselläni on vuonna 1975 asennettu pumppu sellainen vihreä merkistä en tiedä.
      Mutta pyörii ja pyörii äänettömästi käy, kesäksi sammutan ja aina lähtee.

      • Anonyymi

        Opittiin kantapään kautta, ukki lisäili vettä järjestelmään, mutta ilmaus venttiili pyrki juuttumaan . Lisäksi pumppu oli asennettu liian ylös. Kun pumppu alkoi ääntelemään oli jo myöhäistä ja remontti Reiska sai taas aiheen huolto käyntiin. Kovin pitkään pumppu ei sellaista kestä, olisiko ollut viisi vuotta. Kalvopaisunta-astia ei ole ikuinen sekään ja rikkoutumisen jälkeen jäähtyminen tuo järjestelmään taas ilmatilaa. Eli : kuivana käynti sen pumpun rikkoo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Opittiin kantapään kautta, ukki lisäili vettä järjestelmään, mutta ilmaus venttiili pyrki juuttumaan . Lisäksi pumppu oli asennettu liian ylös. Kun pumppu alkoi ääntelemään oli jo myöhäistä ja remontti Reiska sai taas aiheen huolto käyntiin. Kovin pitkään pumppu ei sellaista kestä, olisiko ollut viisi vuotta. Kalvopaisunta-astia ei ole ikuinen sekään ja rikkoutumisen jälkeen jäähtyminen tuo järjestelmään taas ilmatilaa. Eli : kuivana käynti sen pumpun rikkoo.

        Näinhän se on. Periaatteessa voisi pyöriä vaikka 100 vuotta yhdellä kahdella laakerin vaihdolla. Käytännössä paska tukkii pumpun jossain kohtaa,käämien lakat varasivat jne. Kuivana käyminen aiheuttaa jäähdytyksen menetyksen ja pahimmassa tapauksessa hajottaa pumpun nopeastikkin.


    • mika

      itselläni saman merkkinen ja pyörinyt 25 vuotta moitteetta

      • pumpp0aaja

        Täällä oli myös sellainen vihreä ja niissä on vesivoidellut laakerit kestää näköjään ikuisesti, pyöri 40 vuotta sama pumppu kunnes vaihdoin lämmitysjärjestelmää ja vesikeskus lähti pois.
        Siinä edessä oli vielä sellainen lasi ikkuna josta näkyi vettä, ei nykyajan pumput taida enään noille vanhoille pärjätä.


    • ei kestä

      Meillä 10 vuotta vanha talo ja toinen pumppu jo ääntelee. grundfors. Vaihtoon taitaa piakkoin mennä

    • 4+15

      Niihin saa varasarjaa kolmeksilta, eli koko pumppua ei tarvitse uusia vaan ainoastaan se moottoriyksikkö, on pesässä kiinni neljällä pultilla.

      Kannattaa varasarja hommata jo valmiiksi niin vaihtaa 10 minuutissa jos sattuu hajoamaan. Paitsi että 25/2 ja 25/4 on eri pumput, tarvitset kaksi varasarjaa. 25/2 huomattavasti tehokkaampi, joten täytyy korvata samanlaisella.

      Hinta taisi olla jotain 250€ tienoilla, siis varasarjan, uusi maksaa yli 300. Hyviä pumppuja, ei kannata vaihtaa pois.

      • 27

        Meillä moinen Kolmeks on pyörinyt n. 30 vuotta ja pyörii edelleen.


    • Komposiitti

      Televan vihreä pumppu asennetu 1972. Pyörinyt nyt 45 vuotta ja on täysin äänetön. Jos laittaa puukepin pumpun kylkeen ja kuuntelee kepin päästä kun sammuttaa katkaisiasta niin homaa että pumppu käy kun hyvin vaimea kohina vaimenee. Ennen oli pumput rautaa ja laivat oli puuta :-)

    • Markkinoija

      Oliko kysymys Kolmeksin markkinointia, trolli vai taloussuunnittelue 20 vuoden päähän. Epäilen ensimmäistä.

    • Minulla olisi joutavana, annan siis ilmaiseksi: 2 kpl Kolmeks AHV-25/2 pumppua. Toinen oli käytössä n. 35 v, toimi ihan hyvin, toinen oli ikäänkuin varalla, sen käytöstä ei ole tietoa, itse en tarvinnut. Jos kiinnostaa, vastaa tähän viestiin.

    • kaaoskos

      Säästä ne vanhat pumput, uudet EU-vaaditut "säästävät" pumput tuskin tulee kestämään samaa.
      -Sähkön säästöllä ei ole mitään merkitystä kiertovesiasiassa, sähkö menee lämmöksi sen veden mukaan. Öljyn ja sähkön hinta likimain sama.

      • vanhatajatkultaisia

        Samalla logiikallahan kannattaa varastoida kaikki mahdollsimman paljon virtaa kuluttavat pumput. Pari tuollaista 2kW pumppua hyllyyn sinne vanhojen henhulamppujen viereen.


    • grundfos

      Einari,vieläkö sinulla pumput on? Minä ottaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9417
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      75
      4915
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      49
      4596
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2378
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1586
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      43
      1410
    7. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      53
      1320
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1286
    9. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1252
    10. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      45
      1212
    Aihe