Meillä on kaksi Kolmeksin AHV-25-2/4 pumppua, joiden ikä on nyt n. 15 vuotta.
Mikä on keskimäärin kiertovesipumpun käyttöikä ja minkä hintaisia pumput on, kun uusinnan aika tulee ?
Kiertovesipumpun hinta
15
8225
Vastaukset 15
- Mä.
Eikös uudet maksa tuon verran. Mitä mahtaa kestoikä sitten on niillä.
- kestää!
Itselläni on vuonna 1975 asennettu pumppu sellainen vihreä merkistä en tiedä.
Mutta pyörii ja pyörii äänettömästi käy, kesäksi sammutan ja aina lähtee.- Anonyymi
Opittiin kantapään kautta, ukki lisäili vettä järjestelmään, mutta ilmaus venttiili pyrki juuttumaan . Lisäksi pumppu oli asennettu liian ylös. Kun pumppu alkoi ääntelemään oli jo myöhäistä ja remontti Reiska sai taas aiheen huolto käyntiin. Kovin pitkään pumppu ei sellaista kestä, olisiko ollut viisi vuotta. Kalvopaisunta-astia ei ole ikuinen sekään ja rikkoutumisen jälkeen jäähtyminen tuo järjestelmään taas ilmatilaa. Eli : kuivana käynti sen pumpun rikkoo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Opittiin kantapään kautta, ukki lisäili vettä järjestelmään, mutta ilmaus venttiili pyrki juuttumaan . Lisäksi pumppu oli asennettu liian ylös. Kun pumppu alkoi ääntelemään oli jo myöhäistä ja remontti Reiska sai taas aiheen huolto käyntiin. Kovin pitkään pumppu ei sellaista kestä, olisiko ollut viisi vuotta. Kalvopaisunta-astia ei ole ikuinen sekään ja rikkoutumisen jälkeen jäähtyminen tuo järjestelmään taas ilmatilaa. Eli : kuivana käynti sen pumpun rikkoo.
Näinhän se on. Periaatteessa voisi pyöriä vaikka 100 vuotta yhdellä kahdella laakerin vaihdolla. Käytännössä paska tukkii pumpun jossain kohtaa,käämien lakat varasivat jne. Kuivana käyminen aiheuttaa jäähdytyksen menetyksen ja pahimmassa tapauksessa hajottaa pumpun nopeastikkin.
- mika
itselläni saman merkkinen ja pyörinyt 25 vuotta moitteetta
- pumpp0aaja
Täällä oli myös sellainen vihreä ja niissä on vesivoidellut laakerit kestää näköjään ikuisesti, pyöri 40 vuotta sama pumppu kunnes vaihdoin lämmitysjärjestelmää ja vesikeskus lähti pois.
Siinä edessä oli vielä sellainen lasi ikkuna josta näkyi vettä, ei nykyajan pumput taida enään noille vanhoille pärjätä.
- ei kestä
Meillä 10 vuotta vanha talo ja toinen pumppu jo ääntelee. grundfors. Vaihtoon taitaa piakkoin mennä
- 4+15
Niihin saa varasarjaa kolmeksilta, eli koko pumppua ei tarvitse uusia vaan ainoastaan se moottoriyksikkö, on pesässä kiinni neljällä pultilla.
Kannattaa varasarja hommata jo valmiiksi niin vaihtaa 10 minuutissa jos sattuu hajoamaan. Paitsi että 25/2 ja 25/4 on eri pumput, tarvitset kaksi varasarjaa. 25/2 huomattavasti tehokkaampi, joten täytyy korvata samanlaisella.
Hinta taisi olla jotain 250€ tienoilla, siis varasarjan, uusi maksaa yli 300. Hyviä pumppuja, ei kannata vaihtaa pois.- 27
Meillä moinen Kolmeks on pyörinyt n. 30 vuotta ja pyörii edelleen.
- Komposiitti
Televan vihreä pumppu asennetu 1972. Pyörinyt nyt 45 vuotta ja on täysin äänetön. Jos laittaa puukepin pumpun kylkeen ja kuuntelee kepin päästä kun sammuttaa katkaisiasta niin homaa että pumppu käy kun hyvin vaimea kohina vaimenee. Ennen oli pumput rautaa ja laivat oli puuta :-)
- Markkinoija
Oliko kysymys Kolmeksin markkinointia, trolli vai taloussuunnittelue 20 vuoden päähän. Epäilen ensimmäistä.
Minulla olisi joutavana, annan siis ilmaiseksi: 2 kpl Kolmeks AHV-25/2 pumppua. Toinen oli käytössä n. 35 v, toimi ihan hyvin, toinen oli ikäänkuin varalla, sen käytöstä ei ole tietoa, itse en tarvinnut. Jos kiinnostaa, vastaa tähän viestiin.
- kaaoskos
Säästä ne vanhat pumput, uudet EU-vaaditut "säästävät" pumput tuskin tulee kestämään samaa.
-Sähkön säästöllä ei ole mitään merkitystä kiertovesiasiassa, sähkö menee lämmöksi sen veden mukaan. Öljyn ja sähkön hinta likimain sama.- vanhatajatkultaisia
Samalla logiikallahan kannattaa varastoida kaikki mahdollsimman paljon virtaa kuluttavat pumput. Pari tuollaista 2kW pumppua hyllyyn sinne vanhojen henhulamppujen viereen.
- grundfos
Einari,vieläkö sinulla pumput on? Minä ottaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si84822On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43682Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12658- 50609
- 65581
- 77524
Nyt on nyt
Turha miettiä menneitä tapahtumia. Niitä ei saa tekemättömäksi. Tärkeintä on mitä tekee nyt ja tulevaisuudessa. Korjausl49451- 33444
- 42404
Saat mut hymyileen suuresti, ja odotan koska saan antaa sulle haleja ja pusuja ihan oikeasti
En tiedä mikä sussa on, mut sun koko olemus ja ilmeet, ja persoona ja ulkonäkö saa mut vaan hyvälle tuulelle. Oot vaan s14389Martina avautuu
Martina on päässyt kertomaan Feminassa konkurssistaan. On viettänyt monia unettomia öitä. On elänyt ikäänkuin painekatti120388Kadutko mies?
Silloin kuin vielä yritin lähestyä, etkä tarttunut siihen. Asioista pitäisi voida aina keskustella.29369Hyvästi Iisalmen Citymarket.
Nyt riitti huolimaton kassatoiminta!Nyt sattuu joka toisella käynnillä samaa,joko laskutettu samasta tuotteesta liian mo18362- 52358
Eläkeikä nousee 70 vuoteen. Joudunko palaamaan työelämään?
Nyt se on sitten päätetty, että eläkeikä Suomessa nostetaan 70 vuoteen. https://www.is.fi/politiikka/art-2000012324133.h119353- 56347
- 26346
- 59343
Mitä järkeä kiusata ihmisiä palstalla
Luuleeko ne kiusaajat oikeasti, että joku tosissaan ajattelisi niiden haukkujen olevan itselle? Hukkaan menee kiusaajill89338Kaivatun haluaminen
seksuaalisesti herättää syvältä selkärangasta esiin villieläimellisiä vaistoja sekä haluja peittäen sivistyneen ihmisenä27334