En ymmärrä alkuunkaan tämän palstan keskusteluja. Minkä ihmeen takia kaikkien pitää mollata lestadiolaisia ja haukkua ja kysellä kaikkea tyhmää. Miksi ette kirjoittele minkään muun uskontokunnan palstoille kun näyttää olevan aika hiljaista muilla palstoilla paitsi täällä. Antakaa kaikkien lestadiolaisten olla rauhassa ja keskittykää vain omaan elämäänne. Ne lastadiolaiset eivät varmasti ole haitaksi meille kenellekkään. Ja teille lestadiolaiset: Pitäkää usko ja hyvä omatunto ja elkää suotta edes tulko tänne palstalle lukemaan tuota puppua mitä kaikki täällä kirjoittaa. Turha teidän on täällä mitään uskostanne kertoa kun kaikki nauraa täällä teille kuitenkin päin naamaa!
PISTÄÄ
VIHAKSI
652304
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 65
Vanhimmat
vastaisia harhaoppeja, joita vanhoillislestadiolaiset opettavat, on syytä pitää esillä ja niistä kirjoittaa.
Tämä palsta avaa VARMASTI monen veeällän - erityisesti nuoren - ajattelemaan asioita hieman normaalin aivopesun sijasta. Näin pikkuhiljaa harhaopit alkavat väistyä vl-herätysliikkeen piiristä ja Raamatun TOTUUDET valtaavat alaa.
Sinä avaaja-vl ja muut kaltaisesi veeällät ETTE VOI ESTÄÄ tätä kehitystä, vaikka kynsin hampain yritätte taistella harhaoppien puolesta.
TOTUUSJUNA LIIKKUU!!
sinut kyllä tunnistaa !!!
Varmaan toisaalta ihan ok, että on tällainen palsta, että tällaiset, lestadiolaisuudesta näin valtavan paljon kiinnostuneet, jotka jaksavat uudelleen ja uudelleen väittää lestadiolasten uskoa HARHAOPIKSI, saavat sen tehdä, jos se heidän oloa kerran helpottaa ?
Ei voi kun ihmetellä, miten ihmisillä on energiaa ja aikaa puida yhtä uskoa... ihan sääliks käy se, että ulkoa päin syljetään ja vikoja kaivellaan.
Uskomisen iloa se ei voi keneltäkään viedä. Päin vastoin itselle syntyy kiitosmieli Jumalaa kohtaan, että juuri minä saan kuulua tähän "syljeksittyyn" joukkoon. Että saan ja voin kokea tämän lammashuoneen rakkauden ja lämmön. Asiat voisivat olla kohdallani aivan toisin...
-Jos se heidän oloaan helpottaa.-
Sinun oloasi se todella vasta helpottasi ottaa kristus uskolla lahjana vastaan.
Meillä, joilla jo kaikki on, Jeesuksessa kristuksessa lahjaksi saatua, on ilo ja onni matkassa joka päivä.
Mehän voisimme tietenkin vetäytyä kotiin nautimaan armosta. Mutta Jumalan tahto on että me Kristus-uskoiset julistamme pilkasta ja häpeästä välittämättä, yksin Jeesusta Kristusta ihmisten pelastukseksi.
Itse en ole ikinä kuullut "kristus-uskoisuudesta". Ilmeisesti tarkoitat sillä samaa kuin luterilaista oppia.
Lestadioilaisessa uskossa ymmärretään eri tavalla kuin sinun uskossasi (viestin sisällön perusteella) myös lähetystyön tekeminen. Se nähdään todella tärkeäksi, mutta se, millä mielellä sitä tehdään on myös olennaista. Emme tee lähetystyötä käännyttääksemme ihmisiä tai kerätäksemme mahdollisimman monia ihmisiä tähän uskoon, sillä siihen me emme ihmisinä voi vaikuttaa, vaikka kuinka sitä haluamme. Uskon lahjaa ei voi antaa, vaikka toisaalta usko synnyttää sydämen halun, että mahdollisimman moni muukin saisi asian kohdalleen ymmärtää. Kysymys lähetystyössä on paljon suuremmasta asiasta, sillä Jumalan valtakunnan työssä on mukana Jumala Pyhän Henkensä kautta avaamalla lähetystyön mahdollisuuksia. Työtä ei tehdä hartiavoimin, vaan sen mukaan kuin Jumala hyväksi näkee avata uusia mahdollisuuksia.
Jos Jumala saa avata ihmisen tunnon, sitä ei kukaan ihminen sulje, mutta myös päin vastoin. Jos Jumala ei saa aukaista, sitä ei kukaan ihminen toiselle ihmiselle voi avata. Ei myöskään tällä palstalla rautalangasta vääntämällä.
Tärkeintä uskossa on omakohtainen valvominen. Uskovaisina yritämme ahkeroida siinä, että olisimme aina lähtöön valmiina. Omalla elämällämme saatamme olla puhuttelemassa lähimmäistä ja muistuttamassa siitä, mikä täälä ajassa lopulta on kaikista tärkeintä.
Omakohtaisella uskolla vain pelastuu. Ei sillä, kuinka monta muuta on saanut "uskoon autettua". Siinä työssä antakaamme kunnia Jumalalle. Omassa uskossamme ei ole mitään meistä itsestämme, vaan se on alusta saakka Jumalan meissä alkamaa työtä. Ei ihmisen lihallisen käännyttämishalun aikaansaamaa.
Saamme luottaa siihen, että etsivä ja rauhaton sielu löytää kodin, sillä Jumala on sen sanassaan luvannut. Jumalan mahdollisuudet alkavat siinä, missä meidän ihmisten mahdollisuudet päätyvät. Meidän ei ihmisinä tarvi kantaa huolta siitä asiasta, että joku uskoo eri tavalla.
Voimme vain laittaa kädet ristiin, kiittää ja pyytää esirukouksissa, että Jumala johdattelisi ja herättelisi synnin yössä nukkuvia, kuten aikoinaan Paavalillekkin sai käydä.
Voimme pyydellä myös voimia Jumalalta tähän uskon kilvoitteluun. Että omalla esimerkillämme siitä, miten HALUAMME elää Jumalansanan neuvoissa, voisimme myös olla kertomassa kanssaihmisille siitä, vaikka sanattomastikkin, että tässä on köyhä Jumalan palvelija. Ja kysyvälle että jaksaisimme kertoa, mitä uskoviseemme kuuluu ja jos joku vielä tahtoisi uskoa, olisimme rakkaudella nostamassa häntä sisälle Jumalan valtakuntaan nauttimaan rauhaa ja iloa ja vapautta Pyhässä Hengessä.
Kristus-uskoiset ovat tämän päivän termi opista joka käsittää maailmanlaajuisen uskovien yhteisen seurakunnan, oppi ei ole nähtävästi puhdasta luterilaista opetusta.
Tätä termiä käyttäen he riistävät toisilta uskovilta jotka luottavat kristuksen vanhurskauteen yksin uskosta, ettei heillä olisi samaa oikeutta kristukseen.
Käsittääkseni edellä mainitut kristus uskovaiset uskovat että tämä joukko on hajaantunut ympäri maailmaa sekä ympäri suomenmaan kaikkiin lahkoihin ja lohkoihin.
sieltä sitten noukitaan kaikkein parhaimmat kuoleman kautta autuuteen. Kun sattuu kysymään että missä niitä k-uskovia on, saa vastaukseksi ettei niitä voi tietää missä ne ovat.
Kuitenkin Martti Luther opettaa aivan toisenlaista seurakuntaoppia.
Siinä tuli tekstiä joka vastaa myös minun tuntemisia(kirjoittanut: niin...,)
Sinulle ei siis kelpaa Kristus-usko eli usko Kristukseen.
Jokainen Kristus-uskova jättää kaiken vallan seurakunnan päälle, Jeesukselle Kristukselle.
Eli Hän Kristus tietää paremmin kun kukaan ihminen, kenet hän itse tahtoo armahtaa. Ja tietää myös sen missä hänen omiensa lauman rajat kulkevat. Autuushan perustuukin yksiomaan siihen, että Kristus armahtaa syntisen.
Entäs nämä tekohurskaat hengelliset suomalaiset juutalaset. Nämä omien tikapiden kopuajat ja rakentajat, se vasta veikeä joukko on. He kun ovat kaiken muun lisäksi vielä kaikkitietäviäkin. Ja elävein ja kuolleiden tuomareita.
Ei ole hengellisellä ylpeydellä todellakaan mitään rajoja.
Että onkin vihollinen saanut syntisraukan eksyttää syvään jorpakkoon.
...siitä tämä kova keskustelu, koska niin yksinkertaista pelastussanomaa, kuin Raamattu todistaa, ei haluta ottaa vastaan, vaan siihen mielellään rakennetaan ihmismieleinen konsti, joka ei kelpaa Jumalalle ja tätä yksinkertaista syntien anteeksi antamisen evankeliumia pitävät vanhoillislestadiolaiset täällä esillä, mutta se torpedoidaan joka käänteessä ylpeyden ja omavanhurskauden tähden.
Lapsenkaltaista uskoa ei näytä olevan kovinkaan paljon, jota Jeesus käskee etsimään ja uskomaan lapsellisesti.
Eipä ole kenelläkään ollut vastaan kun itse olen
puhdasta evankeliumia Kristuksesta tänne kirjoittanut.
Ainoat hangoittelijat ovat olleet vanhoillislestat ja tiukemman linjan esikoislestadiolaiset, heille ei Jeesuksen vanhurskaus yksin riitä, vaan he rakentavat omaa vanhurskauttansa lisäoptioiksi evankeliumin uskomiselle.
Totuus on se, ettei Kristuksen vanhurskauteen voi mitään lisätä, eikä siitä voi mitään pois jättää. kumpikin vaihtoehto on väärä vaihtoehto.
Kristuksen vanhurskaus on otettava ansiottomana vastaan lahjaksi. Tämähän on maailman ihanin asia. Mutta kun ylpeä ihminen ei tähän nöyrry, ottamaan lahjaa ansiotta vastaan, vaan tarjoaa tekojaan osamaksuksi armosta. Vihollinen on ovelampi kun moni luuleekaan.
Ja vain harva tiedostaa ylpeyttään tässä asiassa, koska se on naamioitunut nöyryydeksi.
...että sinäkin sanot Jeesusta, et suoraan, mutta sanoillasi sen osoitat puuseppä Joosefin pojaksi. Suulla kyllä tunnustat paljonkin ja vaikka mitä, mutta sydän puhuu toista monissa opeissa, jotka ei millään kestä Jumalan sanan totuutta. Tarkasta edelleen Raamatusta ne pari oppia, joissa räikesäti tuot ihmisoppiasi esille. Tämä tarkoittaa samalla sitä, ettei sinulle kelpaa se Jumalan sana, joka on muuttumaton ja totinen, vaikka lihan rakkautesli toista ilmoittaakin.
Vaellat lihan jälkeen, et hengen jälkeen. Avioero on synti Jumalaa vastaan sen kaikissa muodoissa ja luomisjärjestyksen peukalointi on epäluottamusta Jumalaa kohtaan.
Kumpi on helpompi sanoa:
Sinun synnit on anteeksi annettu, vai sanoa kuten sinä:
Tekeydy niin kokovikaiseksi ja syntiseksi että pahaa tekee ja ota sen jälkeen Jeesus vastaan sydämmellesi. Jeesus ei ole korvessa, vaan valtakunnassa, josta saarnataan elävää armoevankeliumia.
Kerropa mistä sinä keksit moisen valheen. Etkö sinä tosiaan osaa edes lukea? Entä hävetä?
Minun uskostanihan minä tunnustan, et ainä sitä uskoa tunnusta. Eihan sinun asiasi olekaan minun uskoani tunnustaa.
Minä todellakin uskon sydämestäsni ihan luterilaisen uskontunnustuksen sanoin. Aivan kuten Raamatusta voimme lukea.
Kukaan ihminen ei sitä uskoa minulta voi pois ottaa. Kiitos Herralle hänen hyvyydestään ja rakkaudestaan. Jeesus on Jumalan Poika ja minun Herrani ja minun Vapahtajani Aamen!
Väisty minusta sinä kurja ja kavala saatana jouninesi ja valheinesi, Jeesuksen nimessä. Nimeen Isän pojan ja Pyhän hengen. Aamen! Kiitos Jeesus!
...että ainoastaan se Jeesuksen jättämä Pyhän Hengen saarna voi autuaaksi tehdä ei mikään muu.
Lähetyskäskyssä Jeesus sanoi sen opetuslapsilleen, eikä mikään voi sitä muuksi muuttaa, vaikka ihmismielelle kelpaisi kaikki muu, paitsi se evankeliumin saarna omalle kohdalle kuultuna.
Lu vielä kerran
Joh. 20
21 Ja Jesus taas sanoi heille: rauha olkoon teille! niinkuin Isä minun lähetti, niin minä myös lähetän teidät.
22 Ja kuin hän nämät sanonut oli, puhalsi hän heidän päällensä ja sanoi heille: ottakaat Pyhä Henki:
23 Joille te synnit anteeksi annatte, niille ne anteeksi annetaan, ja joille te ne pidätte, niille ne ovat pidetyt
Näin se on, eikä miksikään muutu, vaikka kuinka pauhaat ja yrität sitä muuksi muuttaa.
IHMISEN POJALLA on valta antaa syntejä anteeksi Pyhässä Hengessä ja se on totinen sana, joka ei pala tulessakaan. Jumalan valtakunnasta saarnataan tätä evankeliumia, eikä mistään muualta, usko se hyvä mies.
Joh. 12
42 Kuitenkin monta myös ylimmäisistä uskoivat hänen päällensä; vaan ei he Pharisealaisten tähden sitä tunnustaneet, ettei he olisi pannaan kuulutettu.
43 Sillä he rakastivat enemmin ihmisten kunniaa, kuin Jumalan kunniaa.
Minä en voi sille mitään. olen pahoillani.
Juurihan sait tuosta lukea miten asiat Jumalan sana mukaa ovat, turha tutkainta vastaan on taistella, ihan turha.
...sanonut uskovani.
Sinä kyllä uskot varmasti vahvasti, mutta opetat toisin kuin Jumalan sana sanoo mm. avioerossa ja ehkäisyssä. Opetat siten, joka on korvasyyhyyn vastaavaa ihmismielelle.
Miltei jokainen sinun opettamasi lause kaatuu jo yhteen Raamatun jakeeseen. Mitä se silloin kertoo sinusta ja sinun uskostasi? Ei hyvä malli vlm. Astu nyt jo vihdoin alas yhdistyksesi saapasnahkatornista Jeesuksen jalkain juureen katuen ylpeyttäsi. Ota armo armona vastaan hyvä mies.
...siihen Raamatun lauseeseen välittömästi sitten! Mitä vielä odotat, tee se ihmeessä, niin saadaan oikea usko elämään.
Lakkaa sitten heti valehtelemasta, ensinnäkin tänne ei tiukkikset sormiaan työnnä. toiseksi ne El:t jotka tänne ovat kirjoitelleet ymmärtävät nämä asiat siinä kuin nimimerkki Nuinkin, joten jätä nämä asiat muitten harkittaviksi kuka on tiukkis ja kuka ei ymmärrä.
Eihän tässä näkynyt mitään uskontunnustusta?
En tarvitse siihen lukijoiden arvioita.
...Isään kaikkivaltiaaseen, Taivaan ja maan luojaan.
Ja Jeesukseen Kristukseen Jumalan ainoaan Poikaan, meidän Herraamme, joka sikisi Pyhästä Hengestä, syntyi neitsyt Mariasta, kärsi Pontius Pilatuksen aikana, ristiin naulittiin, kuoli ja haudattiin, astui alas tuonelaan, nousi kolmantena päivänä kuolleista, astui ylös Taivaaseen, istuu Jumalan, Isän kaikivaltiaan oikealla puolella ja on sieltä tuleva tuomitsemaan eläviä ja kuolleita.
Ja Pyhään Henkeen, pyhäin yhteisen seurakunnan, pyhäin yhteyden, syntien anteeksi antamisen, ruumiin ylösnousemisen ja iankaikkisen elämän.
Sinähän se varsinainen jumala olet. Kaikentietävä. Sinä et tiedä etkä ymmärrä juuri mitään, näyttää siltä. Luulet nyt olevasi täysi mies. Voi sinua raukkaa, näyttää pahalta. Onkohan elävä Henki sinut jättänyt? Varo tuota ylpeyden tilaa. Tule alas sieltä korkeuksista. Vuorille ovat monet eksyneet.
Älä hyvä ihminen kauppaa tapojasi, vaan tee parannus uskomalla evankeliumi Kristuksesta.
Tunnustit juuri että et tunne Kristuksen oppia lankaan, sillä juuri siitä olen kirjoittanut joka päivä viikko tolkulla. Itse nimenomaan teeskentelet nöyrää mutta olet temppelin harjalla. Minä tunnen tämän joukon ihan riittävän hyvin, eikä käy kateeksi tosiaankaan.
Jumalalle kiitos, ettei minun tarvitse enää, olen aikani oman vanhurskauden vankkureissa saanut matkata, eikä tule totisesti ikävä.
Kristus on ihana Vapahtaja. Omalla vanhurskaudella ei ole muuta antaa kun ihmisopin länget Jumalan lasten kaulaan.
Ei sinun kannata suuttua siitä että meitä mollataan, koska on parempi että mollataan.
Penseys se pahin olisi.
Eikö juuri sellainen ihminen, jos kukaan, ole penseä, joka lisää armoon jatkoksi omia ansioitaan. Krituksen vanhurskaus on kokonainen, se joko on, tai sitä ei sitten ole.
Se vanhurskauden hame on arvalla sotamiesten toimesta heitetty, ja jolle arpa lankeaa hän saa tuon vanhurskauden omakseen. Arpa kuvaa hyvin tuota asiaa, että paljonko armossa on ansioitamme, ei yhtään. Omilla teiolla Kristuksen vanhurskautta ei voi parannella.
Uskokaa tämä nyt onneksenne jo hyvät ihmiset, kristiopin pääkappale on vanhurskauttaminen, ja se tapahtuu yksin uskosta, yksin armosta ja yksin Kristuksen tahden. Aamen!
On kaameata lukea, ettei kristinopin perusasiakaan ole läheskään kaikille kristinuskoa tunnustaville selvä asia.
...kuin lumiukko ja sekoa asioissa toisensa jälkeen.
Penseys tarkoittaa, ettei ole mitään kiinnostusta Jumalisuutta kohtaan, ei suuntaan, eikä toiseen. Ts. se on yhdentekevää.
"Uskokaa tämä nyt onneksenne jo hyvät ihmiset, kristiopin pääkappale on vanhurskauttaminen, ja se tapahtuu yksin uskosta, yksin armosta ja yksin Kristuksen tahden. Aamen!"
Todistussaarna Jeeusksesta Kristuksesta on vanhurskaus Jeesuksessa Kristuksessa.
Miksi Jumala lähetti aina valtakunnastaan lähettilän syntisen luokse? Siksi, että tämä todistuksen saarna saarnataan Jumalan valtakunnasta, koska pimeydestä sitä ei voi saarnata mitenkään.
Kamaripalvelija tuli Jerusalemista rukoilemasta ja luki Raamattua, mutta se rukousmatka ei auttanut yhtään mitään, vaan vasta Jumalan valtakunnan lähettiläs toisen elävän todistuksen saarnan. Niin se on edelleen tänäkin päivänä vaikka m itä yrität väittää vastaan.
Minä hyvin tiedän sen. Olen lukenut sinun satujasi enemmänkin. Aina sama Juttu. Yks sana sinut kaataa. Kukaan ei näet pysty omilla teoillaan eikä yhdistyksensä vääriin opetuksiin uskomalla kestämään Pyhän Jumalan edessä.
Vain Jeesus voi sinut pelastaa.
...ottaa armosta lahjana vastaan se armoevankeliumi, jota kuulutetaan Jumalan valtakunnasta, mikään muu ei tee Jumalalle kelpaavaa uskoa, kuin se saarna, jonka Jeesus jätti seurakunnastaan saarnattavaksi Pyhän Henkensä kautta.
Se on se teko, johon on jokaisen nöyrryttävä, jos haluaa käydä ahtaasta portista. Ellei siitä näin käy, niin silloin kiipeää siitä yli, jossa aita on matalin ja helppo tie lihan mielen jälkeen.
Lopeta jo joutava suun pieksäntäsi.
...mitään yhdistyksestä, vaan sinä sen aina näet sillä tavalla, koska on mahdotonta tehdä parannusta lihan jälkeen, koska liha ei siihen anna millään nöyrtyä ja se taistelee viimeiseen asti vastaan sitä, että pitäisi liittyä siihen valkopukuisten joukkoon, joka seuraa Jeesusta, "puuseppä Joosefin poikaa"
Et ole puhunyt yhdistyksestä, vaikka koko ajan olet puhunut yhdistyksestä. Juuri oikein sinä sanoit.
pistä vihaksi.
Me rukoilemme myös vihollisen puolesta, että hekin käsittäisivät armon ja anteeksiantamuksen.
Mollaamiseen ja haukkumiseen sanoisin Raamatun sanalla vain,"Voi teitä jos teitä maailma kiittää".
Hyviä palstahetkiä sinullekin!
Vain siksikö kannattaa ihmisille opettaa harhaoppeja, ettei maailma kiittäisi.
Koska sinä olet maailman kuullut Kristusta kiittävän puhtaasta evankeliumista. Kyllä ainut tie on ja pysyy Jeesus Kristus.
Yhdistyksenne on vain sisään lämpiävä itsekeskeinen uskonnollinen järjestö.
...että joku päivä sinä kolkutat oikeasti sinne, jossa on elävä evankeliumi.
Nyt et vielä voi, koska olet "parhaassa" iässä ja pitää pellolle mennä ja kotona pitää laittaa sitä ja tätä.
Kiitos jumalalle!
Ja kylvän ohdakkeita
Mutta tee sinäkin parannus, usko evankeliumi.
Olen todella onnellinen kun olen saanut uskoa evankeliumin omalle kohdalleni.
Olen onnellinen, ettei minun tarvitse ylistää ketään ihmistä, vaan saan masentaa sitä lihaa joka jumalaksi ja taivaaseen yrittä täälläkin netissä ihmisiä johdattaa itse itsensä kautta. Johdattaa siis ihmisiä lain orjiksi.
Kiitos että sana sattuu ja masentaa niitäkin jotka jo ihmisten orjina vaeltavat omassa vanhurskaudessaan. Suo hyvä Jumala heillekin kirkastua Poikasi Jeesuksen Kristuksen ansaitsema armo, jonka me ansiottomat saamme, ihan jokainen meistä, lahjana ottaa vastaan.
Kiitos Jeesus rakkaudestasi minua kohtaan.
Kiitos, että sinä tulet sanasi mukaan jokaiseen sydämeen joka janoaa ja jolla on nälkä vanhurskauden perään. Särje kaikki raskaa oman vanhurskauden ikeet ihmisten harteilta, kirkasta armosi ja kasvosi heille.
... niin ajatuksen muuttuvat siten, että ei pistä' enää vihaksi!
Kyllä parannus saa ihmeitä aikaan ja muutoksia;)
Sehän kuuluu suureen suunnitelmaan, eikö vain? Nooakin olisi kirjoittanut juttujaan netissä, jos se olisi ollut silloin todellisuutta. Kaikki vain naureskelisivat päin naamaa, mitään vedenpaisumusta ei tule, hah hah! Nooa on lapsellinen vanha hörhö! Mutta tulihan se ja arkin löytyminen pitäisi sen todistaa muillekin, jotka vieläkin epäilevät historiaa ja Raamatun totuutta!
Vai on tiedemaailma todistanut Nooan arkin löytyneen? Annatko lähdetiedot, tässähän on vuosituhannen jysäys kyseessä.
Pidätkö oikeasti raamattua historiankirjana, silmät ummessa lepakkona kulkien? Siinä sitä onkin tallattavaa.
eipä sanottu perusteita arkille, mutta muita vastaavia löydöksiä on.
Copypastee:
Myöskin Nooan arkki on löytynyt!!! Sama arkki mistä Raamattu puhuu vedenpaisumuksen yhteydessä on löytynyt!! Kertomus vedenpaisumuksesta ja vanhurskauden saarnaajasta Nooasta on todellisuutta!!
Muita tiedemiesten vahvistamia totuuksia ovat esimerkiksi:
- Hammurabin lakikokoelma (löytyi 1901)
- Elefantinen papyrykset (1903)
- Bogazköyn heettiläiset jäännökset (1906)
- Tutankhamonin hauta (1922)
- Bybloksen Ahiramin sarkafagi (1923)
- Ras Samran kirjoitukset (1929-1937)
- Marin kirjeet ja Laakiin taulut ( 1935-1938)
- Jeesuksen hauta, joka on todella olemassa.
- Ninive ja Assyria; raamatussa mainitut jo kauan kadoksissa olleet kaupungit ovat löytyneet raunioina .
- Nebukadnessarin Babylon on kaivauksissa osoittautunut juuri sellaiseksi kuin Raamattu on sen kertonut.
- Kuolleen meren kirjakääröt osoittavat Raamatun pysyneen samanlaisena vuosisatojen aikana !!!
mielenkiinnosta katselisin
Miten vaikkapa Tutankhamonin hauta tähän liittyy? Se on historiallinen tosiseikka, olen itsekin käynyt siellä. Ei millään tavalla kiistanalainen.
Nooan tarina sen sijaan pohjautuu useisiin paikallisiin legendoihin kyseessä lienee paikallinen hyökyaalto. Ja TÄMÄN tarinan täytenä ottaminen on kyseenalaista. Eli?
käärinliinasta, jota säilytetään muistaakseni Torinossa; arveltu Jeesuksen käärinliinaksi. Kuviakin olen nähnyt.
Nooan tarina on uskon asia, ei järjen asia.
USkon kautta ymmärrämme.
Usko tässä on luottamusta, eikä näkymättömistä epäile.
Nooa ei tarvitse todistaa historiallisesti.
Raamatun kertomukset sijoitetaan usein aikoihin ja paikkoihin, jotka todella ovat olleet. Nämä on historiallisia tosiseikkoja.
Yhtä lailla voi uskoa maan pannukakuksi. Mutta ei sitä kukaan tosissaan esitä - ainakaan toivottavasti. Sama pätee tähän. Kyllä joku tolkku täytyy olla: väität kahta asiaa samanaikaisesti, sekä historiallista totuutta että pelkästään uskoon perustuvaa myyttiä. Valitse jo! Vielä kerran: uskoa voi, mutta historiallinen totuus on pidettävä siitä erillään.
Ja vesi on hilloa ja lumi on kermavaahtoa ja ihmiset on hernekeittoa.
niinkuin Mörri Möykkykin.
Miksi et voi keskustella kunnolla?
...kuuluu aina välipuheita.
Uskon kautta ymmärtäminen on sen verran vakavaa.
Jos et usko , et kelpaa Jumalalle.
Hebr 11
6. Sillä ilman uskoa on mahdotoin kelvata (Jumalalle); sillä joka Jumalan tykö tulla tahtoo, sen pitää uskoman, että hän on, ja on niille kostaja, jotka häntä etsivät.
7. Uskon kautta sai Noa Jumalan käskyn niistä, jotka ei vielä näkyneet, pelkäsi ja valmisti arkin huoneensa autuudeksi; jonka kautta hän maailman tuomitsi, ja tuli sen vanhurskauden perilliseksi, joka uskon kautta tulee.
Saisitte kyllä pikkuhiljaa siirtyä ymmärrettävämpään raamatunkäännökseen.
Siis jos pidän Noan tarinaa symbolisena, niin en kelpaa? Vaikka näitä samoja tarinoita löytyy kaikista kansaneepoksista (Noaa lähin ehkä Gilgamesh) eikä niistä ole mitään näyttöä vaan päinvastoin tarina on osoitettu mahdottomaksi, niin silti?
Jälleen sama asetelma, ihan sama, ei auta vaikka lyöt kuinka leikiksi (tai jätät vastaamatta niinkuin useimmiten käy): vaikka maapallo on todistettu pyöreäksi, niin jos en usko täsmälliseen raamatunkuvaukseen, käy huonosti? Et usko sinäkään pilarien päällä lepäävään kanteen, vaan pyöreään maapalloon, joka kiertää Aurinkoa. Vai mitä?
Kerrota raamatussa tarkkaa maapallon kuvauksesta.
Luulen että
Keskiajalla taiteilijat ja piispat kehitti neljän maaan kulmalla olevista enkeleistä maailmankuvan dogmin.
--
Uskon Karttaprojektiona maan olevan neljäkulmainen.
--
Käytän 3 käännöstä, uudempaa jos vanhempi ei ole ymmärrettävä.
Kovasti ovat luulemisia nuo sinunkin juttusi ja huteria vastauksesi. Sinänsä mainio tuo dogmien syntymekanismin kuvauksesi.
Siis jos pidän Noan tarinaa symbolisena, niin en kelpaa? Vaikka näitä samoja tarinoita löytyy kaikista kansaneepoksista (Noaa lähin ehkä Gilgamesh) eikä niistä ole mitään näyttöä vaan päinvastoin tarina on osoitettu mahdottomaksi, niin silti?
"Uskon Karttaprojektiona maan olevan neljäkulmainen." Mitä tarkoitat?
Lieriökarttaprojektiona(=karttana) maa on nelikulmainen, niinhän se mielessä maa on ajateltuna nelikulmainen. Jos ajatttelen missä suunnassa austraalia on niin en ajattele 3-ulotteisesti, että toisella puolella maaan läpi, vaan oikealle ja alas.
Kalevalastakin löytyy samanlainen kertomus, että ensin oli vettä, niin sitä todennäköisemmin vesipaisumus, mitä useimmissa kansoissa kerrotaan.
Uskon kautta riittää, ei sitä tarvii järjellä vahvistaa. Kovin hutera on sinun usko.
Hynde hyvä, sinulla kiehuu nyt taas kattila yli, alat kohta sekopäisillä ilmaisuillasi vaarallisen paljon muistuttaa vakasta.
Vaikka onkin uskova, ei tarvitse ihan täysi idiootti olla!
Vakas osaakin ilmaista hyvin kuvailla asioita kielikuvilla. :O)
ei tarvitse pistää vihaksi, sillä se ei ole oikein.
"Ne lastadiolaiset eivät varmasti ole haitaksi meille kenellekkään."
Monista lestadiolaisista on kovastikin haittaa lähiympäristölleen.
ja perusteluja...
millälailla he ovat tuhonneet lähiympäristösi.
siis vaan ootat ja annat nykyisten ja tulevien lestaadiolaisten maksaa sun eläkkeesi, muilla kun ei näytä olevan ymmärrystä ajatella tulevaisuuttansa ja Suomen kansan tulevia päiviä.
Miten niin "tuhonneet lähiympäristösi"? Enhän minä niin ole sanonut.
on tapana muuttaa toisten sanomiset/kirjoitukset oman halunsa mukaisiksi. Sama pätee Raamatunkin osalta. Moni kohta vl-opetuksessa perustuu Raamatun selkeästä tekstistä vedettyyn omaan valheelliseen tulkintaa, jonka pohjalta on kehitetty lukuisia harhaoppeja, joita saarnataan ihmisille.
Ehkä kaikkein tunnetuin ja tökeröin mainituista harhaopeista on surullisen kuuluisa "vain me"-harhaoppi. Tässä vanhoillislestadiolaiset opettavat olevansa "ainoita oikeita uskovaisia koko maailmassa(!!)".
Voi aikoja - voi tapoja.
Yksi usko. Yksi henki. Ihan raamatun mukaista. (Ef 4)
"Vihastukaat ja älkäät syntiä tehkö, älkäät antako auringon laskea ylitse teidän vihanne." Ef. 4
lestadiolaiset vähän väliä väittävät, että heitä ei ole täällä juuri nimeksikään. Se on puppua. Heitä täällä on suurin osa ja jatkuvasti ovatkin. Sitä juuri olen ihmetellyt, että kuinka te ehditte!!