Moro!
Mistä näkee vaadittavat pistemäärät haluamaansa koulutukseen?
Olis mukava tietää, että kannattaako yrittääkään hakea tiettyihin koulutuksiin.
Pääsykoehan tietenkin vaikuttaa, mutta ois mukava päästä edes kokeeseen.
Kannataako kysellä suoraan kouluista, vai?
Mistä näkee vaadittavat pistemäärät haluamaansa koulutukseen?
Olis mukava tietää, että kannattaako yrittääkään hakea tiettyihin koulutuksiin.
Pääsykoehan tietenkin vaikuttaa, mutta ois mukava päästä edes kokeeseen.
Kannataako kysellä suoraan kouluista, vai?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Toki voi kysellä aiempia pistemääriä suoraan kouluista, mutta tänä vuonna on hyvä muistaa nuo valintaperusteissa tapahtuneet muutokset. Pistemäärät saattavat muotoutua erilaisiksi kuin esim. viime vuonna ja silloinhan niihin ei hirveesti kannata luottaa.
Monet koulut antavat aika nihkeästi edellisten vuosien pisteitä, maililla niitä voi kysyä mutta eivät ne taida tänä vuonna niitä enää annella. Joka ikinen koulu joka niitä viitsii antaa muistaa myös painottaa tätä asiaa, joka on tärkeä havaita: pistemäärät riippuvat todella paljon hakijamäärästä ja hakijoiden tasosta. Ikinä et siis voi varmasti tietää onko jokin koulu "helppo"- tai "vaikea"pääsyinen. Monesti myös käy niin, että jos edellisvuotena on ensisijaisesti (eli siis ne lukumäärät jotka näkyy hakuoppaassa) hakijoita ollut vähän, esim. 72/50, käy seuraavana vuonna helposti niin, että kaikki sitten hakevat sinne "hei tuonnehan pääsee helposti" -periaatteella ja sitten onkin ensisijaisia hakijoita 180/50.
Sitten on tietysti niitä paikkoja jonne on aina vaikea päästä ja siellä taso tuskin niin paljon heittää kuin keskitason kouluissa. Ja kannattaa tosiaan muistaa nyt tuo, että hakumenetelmä muuttuu, joten jos olet kirjoittanut E:n tai L:n paperit on mahdollisuus päästä pääsykokeisiin lähes varma. Sitten taas C:n papereilla pitää jo vähän taktikoida eikä ehkä hakea minnekään arvostettuun kouluun, koska edes pääsykokeeseen pääsy ei ole kovin helppoa. Tai tietysti voi hakea, mutta eri asia onko se kannattavaa jos oikeasti kouluun haluaa. :)
mitäs kouluja lasket arvostettuihin..??
Pitääkö oikeesti olla E:n tai L:n paperit että pääsee edes pääsykokeisiin? No huhuh...saatte sitten yhden työttömänluuserin elämän kustantaa verorahoillane...=( PRKL
Siis enhän minä nyt sillä, etteikö C:n papereilla tai huonommilla _pääsisi_. :) Tarkoitin vain, että pääsykokeisiin pääseminen on lähes täysin varmaa jos on kirjoittanut hyvät paperit, kun kerran vain kouluarvosanojen perusteella tästä keväästä lähtien pääsykokeisiin valitaan ihmiset.
Arvostettu ehkä vähän väärä sanavalinta sinänsä, mutta tarkoitin näitä Helsingin liiketalouden koulua, Stadiaa, Tampereen AMK:ta ja mitä näitä kaikkia nyt on. Näissä kun katsoo ensisijaisten hakijoiden määrä 1000/2000 hakijaa kun sisälle pääsee 100. Nyt kun järjellä ajattelette, että pääsykokeisiin otetaan ehkä n. 300-400 ei ehkä C:n papereilla kannata yrittää kun mahdollisuuksia ei juuri ole. Ymmärrättekö? :)
Taas joku Laurea tai pikkupaikkakunnalla oleva AMK:n yksikkö on sellainen, jonka pääsykokeisiin otetaan lähes kaikki hakijat. Tässä on se ero.
..että vältytään väärinkäsityksiltä, niin Laurea oli siis vain esimerkkinä, joka ensimmäisenä tuli mieleen, kun on katsellut hakuoppaan tilastoja, niin Laureassa moni linja on ehkäpä hitusen helpompipääsyinen kuin muissa vastaavissa. Esim. sairaanhoitoon pääsi muistaakseni kovinkin helposti varsinkin pääsykokeeseen. En väitä että koulu olisi mitenkään huono verrattuina muihin.
Ja en sano, että nämä olisivat mitään ehdottomia totuuksia joita kerron. Hyvin voi olla, että olen väärässä, koska tämä ei muuta voi olla kun arvailua, sillä kevät04 on ensimmäinen kerta kun pääsykoekäytäntö menee näin. Mutta järjellä ajatellen siis kannattaa vähän katsoa minne hakee ja miettiä vähän omia mahdollisuuksiaan. Ensimmäisenä hakuvuotena ei välttämättä osaa niin ajatella asiaa realistisesti kun ei ole. :)
-nimim. kokemusta on