Ajatellut ostaa

Samppa

Itse olen katsellut sillä silmällä jo jonkin aikaa Miniä, uutta tai vähän ajettua. Nyt olen kuitenkin kuullut lähes joka suunnalta varoituksia sähkövioista ja vaihdelaatikko ongelmista. Kyseinen ongelma ilmeisesti enemmän sääntö kuin poikkeus jonkun vuosimallin Minissä. Takuu kai ne hoitaa, mutta silti. Jos nämä viat korjattu, onko mitään enää odotettavissa vai joko on turvallista ostaa. Missä menee raja, kuinka paljon ajettu kannattaa ostaa... Rehellisiä vastauksia.

6

1768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jiikoo

      ...ostamalla viimeisiä vuosikertoja vanhoista mineistä. Niissähän ei ole luistonestoja, lukkuitumattomia jarruja, ilmastointia, eikä keskuslukitusta. Vähän ajettuja yksilöitä löytyy muutamia Saksasta. Nastallisia talvirenkaita ei sitten tähän autoon löydy, mikä kannattaa huomioida.

    • juu

      15 000 km ja ei ainuttakaan sähköongelmaa. Coopereissa on ollut jonkun verran vaihteisto-ongelmia, Cooper S:ssä ei mainittavasti. Jos ostaa 2005 vuoden Cooperin siinäkin on uusi luotettavampi loota.

    • Riku

      Ensin hajoo vaihdelaatikko ja sit kytkin. Pikkuvikaa kokoajan. Takuu hoitaa, mutta on se perin v*ttumaista alvariinsa pajalla juosta.

      • jaa

        Minulla ei ole ollut mitään isompia eikä pienempiä vikoja. Taitaa olla edellisellä kirjoittaja ollut maanantaikappale tai sitten puhuu lämpimikseen.


      • Riku
        jaa kirjoitti:

        Minulla ei ole ollut mitään isompia eikä pienempiä vikoja. Taitaa olla edellisellä kirjoittaja ollut maanantaikappale tai sitten puhuu lämpimikseen.

        Maanantaikappaletta ajattelin itsekin, mutta korjaamolla juostessa sain huollon puheista aivan toisenlaisen kuvan. Isoa ja pientä ollut aivan riittämiin vähän yhdellä sun toisella, joten hyvissä ajoin vähän ajettuna eroon vaan. Muuten oli kyllä mukava auto kaikin puolin.


      • Pääministeri
        Riku kirjoitti:

        Maanantaikappaletta ajattelin itsekin, mutta korjaamolla juostessa sain huollon puheista aivan toisenlaisen kuvan. Isoa ja pientä ollut aivan riittämiin vähän yhdellä sun toisella, joten hyvissä ajoin vähän ajettuna eroon vaan. Muuten oli kyllä mukava auto kaikin puolin.

        Itellä 03' Mini Cooper, 15tkm ajettu, ei mitään kummempaa vikaa, justiin käytin ensimmäisessä öljynvaihto huollossa ja jotain pientä osaa vaihdettiin, takuun piikkiin kaikki. Vaihdelaatikkojahan noista on mennyt, kytkinongelmista en ole ikinä kuullut. Muistakaa että minin ostaessa saa BMW service cardin, joka lupaa että jos minisi jättää tielle, saat laina-auton, ja jos olet yli 50km päässä kotoa niin BMW maksaa hotellin. Huollossa kyselin tosta vaihdelaatikosta niin sanoivat että jos menee niin uus laitetaan, taitaa saada uuden lootan vaikka takuu olis ummessa koska valmistusvika siellä voi olla. Sähkövikoja ei mulla ainakaan oo ollu, paitsi että sähkölasit ei aina kovilla pakkasilla aukea, mutta sama ongelma taitaa olla yleisesti säkölasien kanssa. Eli huolettomasti vaan minikauppaan ja hauskaa matkaa =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      483
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      455
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe