Jos joku tietäjä voisi kommentoida. Alkoholismia/suurkulutusta on suvussa, eli geenit on olemassa. Juon joka perjantai kuutisen bissee, puolikkaan vinkun ja pari viskiä/konjakkia. Lauantaina kuutisen bissee eikä muuta. Silloin kun juhlin niin yleensä on pää pöydässä, eli rajaa ei tahdo löytyä. Voin hyvin olla parikin viikkoa kuivinsuin ja kesälomalla join vain kaksi kertaa. Vaimo on ruvennut huomauttelemaan juomisesta ja haluaisin ulkopuolista kommenttia juomatavoistani. Itse en näe ongelmaa, mutta onko minulla ongelma ?
Missä mennään?
Kale
3431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No jos juomisesi on jokaviikkoista viikonloppuisin niin kyllä on. Ei elämä ole vain sitä että joka viikonloppu pitää juoda jotain että olisi hauskaa tai jotain vastaavaa. Ajattele asiaa vaimosi kannalta, olisiko sinusta mukavaa jos hän joisi joka viikonloppu? Ja ajattele niitä kaikkia kauniita hetkiä jotka voisit viettää vaimosi kanssa mieluummin selvinpäin. Esim. seksikin tuntuu paljon paremmalta selvinpäin. Joten suosittelen että teette jotain kivaa vaimosi kanssa viikonloppuna joka ei sisällä alkoholijuomia..
viikonloppuja jolloin en ota mitään. Otan vain iltaisin, eikä määrät aiheuta krapulaa eli päivät ei mene pilalle. Alkoholi rentouttaa vaan niin hyvin, että viikon ongelmat katoaa laakista.
Eipä tuo juominen vielä MINUN mielestä ole karannut käsistä. Määrät ja käyttökerrat on kohtuullisia. Toki ajan (vuosia) kanssa nuo määrät tuppaavat nousta.