Mökillämme Länsi-Suomessa on hyvin savinen merenranta joka puskee hurjalla teholla jokakesäistä kaislikkoa. Miten sitä voisi hillitä tai saada sen loppumaan? Olen kuullut, että Kemiran Roundup –niminen kasvimyrkky voisi tehota. Onko kokemusta kyseisestä aineesta tai muuten menestyksellisestä kaislojen poistosta? Niittäminen alkaa jo kyllästyttää.
Kaisloista eroon ?
7
1537
Vastaukset
- Sola
Olet kuullut aivan oikein.
Ainoo vaan, et monet karsastaa näitten myrkkyjen käyttöä, mut monesti ei enää manuaalisest yksinkertasest jaksa vuodesta toiseen torjua. Tässä linkki:
http://www.farmit.net/page.asp?_item_id=8469 - ei kokeillut
tätä en ole vielä koittanut,mutta väittävät,että niittämisen jälkeen kun heittää kalkkia kaislikkoon,niin ei enää kasva.Siitä Kemiran Roundupista,epäilen tehoa kaislikossa,enkä muutenkaan käyttäisi.Monet maataloudessa käytetyt myrkyt ovat todellista myrkkyä vesieliöille.
- ukkeli
olen itse kokeillut kalkkia ja se toimii!
- Aivan
on myrkkyä vesieliöille, eikä sitä saisi päästää vesistöön. Tiedän mistä kirjoitan, sillä olen työkseni pakannut kyseistä ainetta Kemiralla.
- säpikkö
ukkeli kirjoitti:
olen itse kokeillut kalkkia ja se toimii!
kertaheitolla?Mulla olis 3 hehtaaria kaislikkoa ja jotain tarttis tehdä ennenkuin on 4 hehtaaria täynnä.
- sanni
Milloin kaisla pitää niittää?Olen kuullut,että tiettyyn vuodenaikaan kun niittää,ei pitäisi kaislan enää kasvaa.
- sammakko-setä
Itse kokeillu leikkaa kaislikkoo veden alta jo kymmene vuotta mutta aina tullu takasi .Ei oo levinny lisää mutta ei saatu poiskaan. Kokeilin huvikseni round up pienelle alueelle myöhään kesällä ja seuraavana kesänä kaislaa ei tullu enää lainkaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1166790Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam454478Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk723637Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272584Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni282381Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221866Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei1981378Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191194Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on36991- 88858