suurin osa finneistä on lähtenyt naamasta pois (kiitos kahden tetralysal-kuurin), mutta arvet on aika ikävän näkösiä.. Punottaa... Kuulin, että vauvojen sinkkivoide auttaa. Mutta, tukkiiko se ihohuokosia tms, koska ihan finnitön ihoni ei vielä ole..
sinkkivoide
kuunpuolikas
42202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kerroppas kauanko söit sitä ja millon autto.
oon syöny tetralysleita nyt kolme viikkoo kaks nappii päiväs eikä auta mitää.
Itselläni Oricyclin 500 mg (!) aloitettiin neljällä tabletilla,eli alussa söin viikon 2 tablettia aamulla ja kaksi illalla,sen jälkeen seuraavat kaksi viikkoa tabletti aamuin illoin,ja nyt otan yhden vuorokaudessa.
Ihotautilääkärilleni kun ihmettelin alkuannoksen suuruutta,hän kertoi,että näin annostelemalla päästään parempaan tulokseen ja kohdallani tämä hoito on ainakin toteutunut.
Aluperäiselle;kysyin lääkäriltäni tuota sinkkivoide asiaa,tukkii kuulema huokosia.
Itse olen käyttänyt paikallisesti Dalacin-linimenttiä tämän antibiootin rinnalla.
Punanaama; onko sinulla millainen paikallishoito tuon oraalisen hoidon lisäksi?
mulla on noi tetralysalit 2x300mg päivässä, aika kiva satsi sulla mielestäni sitten siis.
avitcidia (0,05%) iltaisin.
ootan vaa et alkais antibiootit jo pikkuhiljaa puree :'(
no ekan kuurin alotin joskus alle vuos sitten. Tuloksia alko näkyä varmaan joskus kuukauden-parin päästä. Söin tetraa n. 4kk Sitte ku lopetin, meni muutama päivä ja naama puhkes taas kukkaan. Menin uudestaan ihotautilääkärille. Sain saman kuurin ja ihmettelin vähän, että miks, koska mitään pysyvää tulostahan ei ollu tullut. Uus kuuri alkoi kuitenkin vaikuttaa aika nopeesti, nopeemmin kun eka satsi. Söin sitte antibioottia n.4kk taas, lopetin silleen että eka söin lääkettä vaan joka toinen päivä, pikkuhiljaa lopetin kokonaan. Vieläkin tulee tietysti finni silloin tällöin, mutta pahempaa ongelmaa ei ole.
Paitsi nyt, oon huomannut että menkkojen aikaan tai ennen tulee selkään aika paljon finnejä, aikasemmin mun selkä on ollu ihan silee..Että silleen.
Ainiin, basiron-voidetta oon käyttäny paikallishoitona enkä oo sitä vieläkään uskaltanu lopettaa. Pakkauksessa varotellaan kauheesta hilseilystä ja kutinasta, mulla ei oikeestaan pahemmin oo ilmaantunu kumpaakaan. Riippuu tietysti ihosta.
Toivottavasti tästä kirjotuksesta nyt saa jotain selvää..ja tsemppiä sulle!