On pantu Welho pro paikalleen, mutta modeemin kytkentävalo (Cable) välkkyy osoittaen, ettei yhteys ole valmis HTV:n kaapeliin. Aikaa on kulunut jo vuorokausi.
PC/LAN-valo palaa normaalisti, kun virta on kytketty tietokoneeseen, joten yhteys koneeseen päin lienee vuorostaan kunnossa.
Ooko tällaista tapahtunut muille ja missä on ollut syy? Mitä pitäisi tehdä?
PC/LAN-valo palaa normaalisti, kun virta on kytketty tietokoneeseen, joten yhteys koneeseen päin lienee vuorostaan kunnossa.
Ooko tällaista tapahtunut muille ja missä on ollut syy? Mitä pitäisi tehdä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
varmasti kiinni suoraan antennijohdon haaroittimessa?
eli seinäpistoke -> haaroitin ->videot->telsu
->modeemi
ei näin seinäpistoke->haaroitin->telsu
->videot->modeemi
Modeemin ja seinäpistokkeen välissä ei siis saa olla muita laitteita. Pelkästään se haaroitin.
Onko se antennijohto varmasti kiinni TV-pistokkeessa, eikä RADIO? Jos taloyhtiössä on vaikka rajoitettu eri taajuudet noihin seinäpistokkeisiin.
Onko se antennikaapeli kunnossa?
Oletteko te sellaisessa talossa, että modeemi yleensä toimii? HTV webbisivulta löytyy talokohtaiset tiedot. Talossa saattaa näkyä kaapeli, mutta verkkoa ei ole uusittu toimaan kaapelimodeemien kanssa.
3h ollut itsellä maksimi ja sama modeemi ollut jo neljässä eri osoitteessa.
Kaikki nuo on kokeiltu, mutta ei auta.
Ilmeisesti talon verkossa on vikaa.
HTV:n edustaja tulee taloyhtiön kutsumana ensi viikon alussa selvittämään asiaa.
Tuossa herää kysymys, onko myynti tai ainakin mainostaminen ollut harhaanjohtavaa, jos internet-yhteys ei synnykään samana päivänä, kuten on luvattu.
Kyseisessä tapauksessahan myös käytettävä verkosto kuuluu laajakaistapalvelun myyjälle, ja sen pitäisi silloin huolehtia siitä, että verkosto on tähänkin asiaan käyttökelpoinen.
Tämä on mielenkiintoinen kysymys kuluttajan etujen kannalta.
Jotakin sentapaista käsitin, että dataa tuli liian voimalla verkosta ja modeemi joutui hämilleen. Tuloa piti heikentää.
Asentaja kävi, pani uuden modeemin ja odotettin vähän. Johan tuli yhteys ja toimii myös.
Asennus ei aina olekaan niin yksinkertainen, kuin väitetään.
Mulla oli tasan 2 min siitä kun laitoin Welho 525 Motorola modeemin seinään yhteys nettiin. Olen laittanut useita ADSL yhteuksiä kavereille ja jos vertaa HTV:een yhteyteen niin ovat olleet hankalampia.